banner214
Öne Çıkanlar toplu baro Chp SİLİFKE Tere yağında tavuğun Mersin tarihi

Belediye istemezse ‘TOPRAK KAYMAZ’ mış

Mersin Çevre Mühendisleri Şube Başkanı Sinan Can, “Türkiye heyelan-haritasına bakıldığı zaman Mersin ve Toros dağları heyelan risk bölgesi niteliğine sahiptir.”

Jeoloji Mühendisleri Şube Başkanı Erkan Demir “İmar çalışmaları yapılırken maalesef göz ardı edilen kısımlar oluyor.” dedi. Toroslar İlçesi’nin kuzey girişinde bulunan heyelan bölgesinin imara açılmasının ardından bu gece ikinci kez çökme yaşandı. Toroslar ‘da ‘Dikkat Heyelan Bölgesi’ yazılı tabelanın bulunduğu alanın imara açıldığı ve bölgede kurulmuş yapıların bulunması dikkat çekti. Konuyla ilgili Alanda ‘Dikkat Heyelan Bölgesi’ yazılı tabela bulunurken, uyarı tabelasının 100 metre ilerisinde kurulmuş yapıların olması ise tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi

Toroslar İlçesi Çopurlu Mahallesi’nde bulunan heyelan Bölgesi olası bir aşırı yağış sonrası heyelan riski taşımaya devam ediyor. Alanda ‘Dikkat Heyelan Bölgesi’ yazılı tabela bulunurken, uyarı tabelasının 100 metre ilerisinde kurulmuş yapıların olması ise dikkatlerden kaçmadı.  Uzmanlar, imara açıldığı için eleştiri konusu olan heyelan bölgesinin,  ‘Heyelan Tehlike Analiz’ raporunun yapılması gerektiği görüşünü savunuyor.

“CAN KAYBI OLMADAN ÖNLEM ALINMALI”

Bölgenin yoğun konut alanı olarak niteliğindeki planların, planlama teknikleri ile şehircilik ilkeleri ve imar mevzuatına uygunluğu tartışma konusu olduğuna dikkat çeken, Mersin Çevre Mühendisleri Şube Başkanı Sinan CanTürkiye heyelan-haritasına bakıldığı zaman Mersin ve Toros dağları heyelan risk bölgesi niteliğine sahiptir. Gözne yolu üzerinde yer alan ve heyelanın meydana geldiği bölge ve çevresi özellikle yamaç röleflerinin ve heyelan bölgesi riskine sahip olduğu ve hemen hemen her yılaşırı yağış, altyapı eksiklikleri ve plansız yapılaşma karşısında heyelanlar meydana geldiği görülmektedir. “dedi.

 “Bölgesel olarak heyelanların önüne geçebilmek için öncelikle kentimize ait bir heyelan haritasının gerçekleştirilmesi ve akabinde heyelan duyarlılık haritalarının hazırlanması gerekmektedir.” Diyen Çevre Mühendisleri Şube Başkanı Sinan Can konuşmasını şöyle tamamladı ; “ Eğer oluşturulan haritalar neticesinde kentin gelişim bölgeleri, ulaşım yolları ve yatırımlar yapılmaması takdirde önüne geçilemeyecek felaketler meydana gelme riski ile karşı karşıya kalıp can ve mal kayıplarına neden olabilecek potansiyel içermektedir.”

“İMAR ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN MAALESEF GÖZ ARDI EDİLEN KISIMLAR OLUYOR.”

Mersin Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Demir, heyelan bölgesi imara açılıyorsa o alanla ilgili jeolojik açıdan büyük ihmal olduğuna dikkat çekti. Demir, Kaya düşmesi, sel, afet diye tanımladığımız heyelan ya da depremsellik ya da zemin koşullarının Yapı sallaşmaya uygun olup olmaması yeraltı etüt çalışmasının ardından karar verilmesi gerektiğini söyledi. Bir alanın imara açılmasını jeolojik kriterlerin belirlediğini ifade eden Demir şöyle konuştu; “İmar çalışmaları yapılırken maalesef göz ardı edilen kısımlar oluyor. Yani uygun olmayan alanlar ya da heyelan riski açısından önlemli olan alan yapılaşma için uygun kabul edilerek, yapılaşma izni verilebiliyor. Bu da en küçük bir yağmurda, bahsettiğimiz o heyelan risklerini artırır. Kaya düşmeleri, yol çökmeleri veya toprak kayması ile önümüze gelebiliyor. Dere yataklarına yapılaşma izni verilerek dere yataklarının doğal olmayan bir süreçle orada yapılaşma ve yol geçmesinde yeteri kadar önlemler alınmamasından kaynaklı o sular bir şekilde o bölgede sel riski yaratıyor. Nedeni ise, su akmadığı için toprağın aşağı ve suya doygun olmasından kaynaklı küçük kaymalar bazen büyük heyelanlar yaşanmaktadır. Çok yakın zamanlarda Erdemli’de yaşanan olayda can kayıpları yaşanmıştı.”

Gözne tarafında yol güzergâhında karayollarının çalışma yaparken maalesef gerekli düzeyde önlemleri almadığı için sadece bir inşaat fikriyle, güzergâhı olduğu gibi müteahhitte devrettiğini kaydeden Demir, “Bazen yol bitmeden bile heyelan olasılıkları yaşanıyor.  Gözne’de bununla ilgili çok fazla örnekte var. Şu anda Gözne’ye çıkan yol güzergâhında zaten yolun sağ-sol tarafı olduğu gibi heyelan riski olan bir sürü noktayı barındırıyor. Bugün olmasa bile yakın zamanda oradan da benzer haberler gelecektir.” dedi.

 “EN BÜYÜK SIKINTI YAPILAŞMA İLE İLGİLİ”

En büyük sıkıntının yapılaşma ile ilgili olduğuna dikkat çeken Demir, “Can ve mal kayıplarına dair bir şey olacak alanlar. Buralarla ilgili özel çalışmaların yapılması gerekiyor. Ki bu risklerle ilgili ön çalışmalar var aslında. Büyükşehir belediyesi ya da ilçe belediyeler bu bilgilere sahip. Ama asıl sorun bu bilgilere müteahhit penceresinden bir bakışla gerekli önlemler alınmadan izinler verilebiliyor. Başka bir sorunda bu işler yapılırken jeolojik çalışmalar maalesef yerinde denetlenmiyor. Kontrol edilmiyor. Ya da inşaat çalışmaları başlatılıyor. Böyle olunca inşaat aşamasında bile çökmeler yaşanabiliyor. En azından can ve mal kayıpları asgari düzeye düşmüş oluyor. Burayı imara açan, bu işlere fırsat veren Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ama bireysel olarak ta sorumluluk bu projelerde gerekli mühendis çalışmasını yaptırmayan müteahhitlerdir.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Toroslar İlçesi Çopurlu Mahallesi’nin Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden oy birliği ile 2018 yılında geçen plan değişikliği, alanın özellikle deprem ve heyelan risklerini bulundurması nedeniyle halk güvenliği için tehlikeli görülmesi gerekirken, Plan değişikliğinin komisyon görüşünde, söz konusu bölgenin imara uygun bulunması görüşü hakim olmuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz döneminde Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’nda görevli bir üyenin bölgedeki hisseleri topladığı iddia edilmişti. 

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet