Öne Çıkanlar mersin telefon Adana salı izmir şanlıurfa ra izmir Başkan Tuna Toroslar agropark

BİTİRİLEMEYEN PAMUKLUK BARAJI MECLİS GÜNDEMİNDE

Haber: Seren SABUNCU

2013 yılında bitmesi gereken Pamukluk Barajı’nın hâla bitirilememesi konusunu Akdeniz Belediyesi meclisinin Temmuz ayı toplantısında dikkat çeken Akdeniz Belediyesi Emek Partisi Meclis Üyesi Halil Kara, “Toplamda 184 bin dekar arazinin sulama suyu temin edilecektir. Bunun, 134 bin dekarı, Akdeniz ilçemizde bulunmasına rağmen, ilçemiz bölümünde herhangi bir çalışma yoktur” diyerek konunun takipçisinin olunması için önerge sundu.

“SU YOKSA ÜRÜN YOK, ÜRETİM YOK, YAŞAM YOK”

Akdeniz belediyesi’nin Temmuz Ayı 1. Olağan Toplantısı’nın 1. Birleşimi Akdeniz Belediyesi Hizmet Binası Konferans Salonu’nda yapıldı. Mecliste söz alan EMEK Partisi Meclis Üyesi Halil Kara,2013 yılında bitirilmesi gereken ama hâla bitirilemeyen Pamukluk Barajı’na dikkat çekti. “Su yoksa ürün yok, üretim yok, yaşam yok” diye sözlerine başlayan Kara, “Pamukluk Barajı, 28 Ocak 2011 tarihinde dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törenle temeli atıldı. Tarsus’un 30 kilometre kuzeybatısında bulunan Berdan Nehri’nin Pamukluk Çayı kolu üzerinde sulama, içme suyu ve enerji maksatlı bir baraj olacaktı.Çok afili bir biçimde, Projenin tamamlanması 13 Ekim 2013 ve açılış saati de 13.13 olarak belirlenmişti. Ama böylesine önemli bir proje aradan geçen 10 yıla rağmen hâla tamamlanamadı. Pamukluk Barajı inşaatı ve sulama tesislerinin tamamlanması ile yaklaşık 100 bin dekar alan sulamaya açılacak ayrıca 1965 ve 1985 yıllarında 3 kademe pompaj sulaması olarak sulamaya açılmış alan 84 bin dekar arazi de cazibe sulamasına dönüştürülüp toplamda 184 bin dekar arazinin sulama suyu temin edilmiş olacaktı. Ayrıca Pamukluk Barajı tamamlandığında sulama suyu ihtiyacı dışında, İlçemiz merkezi başta olmak üzere Adanalıoğlu, Bahçeli, Dikilitaş, Karacailyas, Kazanlı, Yenitaşkent, Bağcılar, Huzurkent ve Bahşiş mahallelerinin 2060 yılına kadar içme suyu ihtiyacı karşılanacaktı” dedi.

Pamukluk Barajı ve sulama tesisleri inşaatı hakkında edinmiş olduğu bilgileri paylaşan Kara, “Baraj gövdesi inşaatının %97 oranında tamamlandığı, 2021 yılı sonuna doğru da barajda su tutulmaya başlanacağı, Tarsus ilçemiz sınırları içerisinde yaklaşık 50 bin dekar arazinin de sulama tesislerinin yapıldığı yönündedir” ifadelerini kullandı.

BARAJIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Baraj inşaatının tamamlanıp hizmete açılmasının önemine de değinen Meclis Üyesi Kara, “Akdeniz ilçemizin, içme suyu ve sulama suyu ihtiyacı açısından oldukça önemlidir. Pamukluk Barajı sulama tesisleri tamamlanıp işletmeye açıldığında; İlçemiz sınırları içinde yer alan, Camili, Esenli, Hebilli, Puğ-Karacadağ, Parmakkurdu’nun bir bölümü, Sarıveli, Yanpar, İhsaniye mahallelerimizin arazileri ilk defa sulama suyu ile buluşmuş olacaktır. Bölgede yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak, katmadeğeri yüksek ürünler üretilebilecektir. Pamukluk Barajı ve inşaatı tamamlandığında, önemli bir konu da; yukarıda da konu etmiş olduğum gibi 3 kademe pompaj sulaması olarak işletmeye açılmış olan ilçemiz sınırları içerisinde kalan Nacarlı, Sarıibrahimli, Evci, Tekke, Yakaköy, Kürkçü, Yukarı-Aşağı Burhan, Demirhisar, Akdam, Karacailyas, Bekirde, Dikilitaş, Civanyaylağı, Yeşilova, Iğdır mahallelerimizdeki, 84 bin dekar arazinin sulaması cazibe sulaması şekline dönüşecektir. İlçemizde narenciye sulama ücreti;300 TL dekar/yıl dır. Ayrıca, pompa enerji sarfiyatı ve pompaların bakım-onarım ve revizyonu da eklenince içinden çıkılmaz bir hal almaktadır” diye konuştu.

“TARIMA MÜTHİŞ BİR DESTEK SAĞLANACAKTIR”

Kara, “Pamukluk Barajı sulama suyu geldiğinde,bu bölgelerde  “cazip akış” ile sulama yapılacağı için pompa çalıştırılmayacak veya daha az çalışacağı için %60’a kadar enerji tasarrufu sağlanacak, 300TL olan sulama ücreti 100TL ye kadar düşecek, üretici köylülerimize ve tarıma müthiş bir destek sağlanacaktır.  3 kademe pompaj sulaması olarak hizmet veren bu tesislerin sulama hizmeti Mersin Sulama birliğince verilmektedir. Mersin Sulama Birliğinden edinmiş olduğum şifai bilgilerde; 2021 yılı Birlik bütçesinde pompaj tesislerinin enerji gideri olarak yaklaşık 15 milyon TL bedel konmuş olduğu, sulama alanlarının da 70 bin dekar olduğu, (15 000 000/70 000=215 TL/da) dekar başına 215 TL gibi su kullanım hizmet bedeline yük getirdiği anlaşılmaktadır.Yine, Sulama Birliği’nden almış olduğum bilgiye göre ilçemiz sınırları içerisinde olup da Berdan Barajı’ndan cazibe sulaması yapılan sahalarda ise 1 dekar narenciye sulaması için 100 TL da/yıl su kullanım hizmet bedeli alınmaktadır. Bu durumlar, çiftçilerimizin mağduriyetine neden olmaktadır. Sulama tesislerinin tamamlanmaması; 100 bin dekar tarım arazisinin sulama suyundan yararlanamamasına, pompaj sulaması için de her yıl ilave 15 milyon TL enerji bedeli ödenmesine neden olmaktadır” dedi.

“DSİ’NİN YATIRIMLARI ÇOK DA BURANIN GÜNDEMİ DEĞİL”

“DSİ’nin Mersin İline yaptığı yatırımlar, çok da buranın gündemi değil” diyen Kara şöyle devam etti, “Ancak, ilçemiz ile ilgili kurumlardan aldığım bilgiler ışığında söyleyebilirim ki, 2002 yılından bu güne kadar, DSİ’nin Akdeniz ilçesi sınırları içerisinde planlayıp, projelendirip, inşasını tamamlayıp işletmeye açmış olduğu bir projesi ve önemli bir katkısı yoktur. Ülkemizi ve dünyamızı kökten sarsan pandemi ve yine ülkemiz ve dünyamızın içinde bulunduğu; iklim krizi, susuzluk, kuraklık ve gıdaya olan ihtiyaç tarımı öncelikli alanlar içine almıştır. DSİ’nin Pamukluk Barajını ve sulama kanallarını acil olarak tamamlaması ilçemiz halkına, üretici köylümüze bir borçtur.” 

“PAMUKLUK BARAJI İLÇEMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR”

Sonuç ve taleplerini sıralayan Kara, “2013 yılında bitmesi gereken Pamukluk Barajı  hala bitirilememiştir. Toplamda 184 bin dekar arazinin sulama suyu temin edilecektir. Bunun, 134 bin dekarı, Akdeniz ilçemizde bulunmasına rağmen, ilçemiz bölümünde herhangi bir çalışma yoktur. Tarsus bölümündeki 50 bin dekarlık arazinin ana,yedek ve tersiyer kanalları istimlak,inşaat ve sulama tesisi işleri bitirilmiş ve çalışma sonlandırılmıştır. Aynı zamanda yukarıda belirtilen mahallelerimizin 2060 yılına kadarki içme suyu ihtiyacını karşılayacak olması Pamukluk Barajı’nın ilçemiz açısından önemini ortaya koymaktadır.  Meclisimizin ve komisyonlarımızın ivedi olarak konuyu yerinde görmesi,incelemesi,raporlaması ve ilçemizin geleceğini ilgilendiren bu konunun takipçisi olmasını, kamuoyu oluşturmasını, gerekli mercileri zorlayıcı olmasını, sorumluluk almasını, ve çözümü için duyarlılık içinde bulunmasını bekliyor ve öneriyorum” sözlerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291