Öne Çıkanlar mersin YAĞMUR KAGİDER Women TÜİK Serkan AVCI

“BUGÜN SKALALAR GÜNDEN GÜNE BÖLÜNÜYOR”

Haber: Seren SABUNCU

İMECE Gazetesi’ne konuşan Yol-İş Mersin Şube Başkanı  İrfan Gültekin, gündeme oturan karayollarında çalışan işçilerin 3 farklı  skala (ücret) cetveli üzerinden ücretlendirme konusunu anlatarak, “2005-2015 arasında alanlar 5 bin civarı alıyor. 2015’ten sonra girenler 4 bin 500 civarı alıyor. Bunlar çıplak yevmiye üzerinden verdiğim rakamlar. Bizim ücret skalamız bu şekildedir. Yol-İş sendikası 1963 yılında kurulmuş. O günden bugüne kadar bu sözleşme yapılıyor” diyerek skalaların bölünmesinin temel nedeninin bir iş yerinde birden çok sendikanın olmasından dolayı olduğunu aktardı.

“KARAYOLLARININ YAPTIĞI ASFALT DAİMA İYİDİR”

Yol-İş Mersin Şube Başkanı İrfan Gültekin, işçilerin 3 farklı skala cetveli üzerinden ücretlendirme konusu başta olmak üzere Mersin’deki asfaltlama, yol ve trafik konularını da değinerek sorunları anlattı. “Bizde 3 tür asfaltlama oluyor” diye söze başlayan Başkan Gültekin, “Birincisi mıcırla yapılan statik kaplama, ikincisi beton asfalt. Bu ülkede asıl beton asfalt yapılması gerekir. Üçüncüsü de statiklere yama yapılan asfalt var. asfaltlar genelde yaz aylarında yapılır. Soğukta asfalt tutmaz. Biz o seviyeye gelmedik henüz. Avrupa’da eksi 20’de yapılabiliyor. Beton asfaltlar düzenli bir şekilde 6-7 yıl dayanabilir. Asfaltlama uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Karayollarının yaptığı asfalt daima iyidir” diye konuştu.

“SKALALAR GÜNDEN GÜNE BÖLÜNÜYOR”

4 türlü skala cetveli olduğunu söyleyen Başkan Gültekin, “2005 yılana kadar çalışanların skalası var, onlara birinci skala deriz. 2005 yılından 2015 yılları arasında alınan işçi arkadaşlarımızın skalası var. bir de 2015’ten sonra giren skala var. ayrıyeten 2008’de Kanun Hükmünde Kararname ile alınan skalalar var. o da ikinci skalada olduğu için saymıyorum. Onlarda daha yeni o skala içerisine girdiler. 4. Skala ise taşeron işçilerin, asgari ücret skalası var. Yoksulluk sınırı  bin beş yüzün üzerine çıkmış, açlık sınırı 3 binin üzerine çıkmış durumda. Asgari ücret 2 bin 825 TL. Şimdi biz yoksulluk sınırında alacağız ki parayı dört nüfuslu bir aile için söylüyorum, bizi korusun kollasın o para. Biz daha şuana kadar, aldığımız ücretimiz en fazla alan bizde 6 bin 500 lira’dır. 2005-2015 arasında alanlar 5 bin civarı alıyor. 2015’ten sonra girenler 4 bin 500 civarı alıyor. Bunlar çıplak yevmiye üzerinden verdiğim rakamlar. Bizim ücret skalamız bu şekildedir. Yol-İş sendikası 1963 yılında kurulmuş. O günden bugüne kadar bu sözleşme yapılıyor. Ne bedeller ödemişler bu işçiler ve sendikacılar. Bedeller ödeyerek bu skalaları tutmuşlar ama bugün skalalar günden güne bölünüyor, parçalanıyor” ifadelerini kullandı.

Bir iş yerinde 4-5 sendika olduğundan dolayı Bu bölünmelerin yaşandığını belirten Başkan Gültekin, “İşte o sendikalar bu skalaları parçalıyor. Herkes ayrı ayrı konuşuyor. Burada çıkan skala muhabbeti de bu sebepten kaynaklandı. Karayollarında örneğin kapıdan içeri girdiğinizde birden fazla sendika var. ama esas karayolları Yol-İş’e bağlıdır. Çalışma sistemimiz tek olsaydı skala da tek olurdu. Ama bu şekilde olursa başka sendika başka konuşur ve uzlaşı sağlanamaz. Şuanda hükümete verilen toplu sözleşmede ilk 6 ay için yüzde 20 istenmiş. Bunun içinde Hak-İş’te var. İkinci 6 ay için yüzde 3 artı enflasyon, üçüncü 6 ay yüzde 3 artı enflasyon, dördüncü 6 ay içinde yüzde 3 artı enflasyon. Dini bayramlarda da 1500’er lira harçlık istenmiş. Yalnız burada 3 bin olarak görünen taban ücretin 4 bin 800 lira çekip öyle vermeleri kaydıyla sözleşme verilmiş. Henüz bir işlem yapılmadı bunun için. Önümüzdeki hafta bu teklif verilecek. Bizim 3. Skalada çalışan arkadaşlarımız Türkiye’de 10 bin kişinin üzerinde. Bizde de aşağı yukarı 1000-1200 kişi var. Bu toplu sözleşme ile bunlarda ikinci skalaya geçecekler” dedi.

“KARAYOLLARIN’DA DA MERKEZ DE CİDDİ TRAFİK SORUNU YAŞANIYOR”

Karayollarındaki trafik sorunu olduğunu anlatan Başkan Gültekin, trafiğin artık bu yükü kaldıramadığını ifade etti. Gültekin şöyle devam etti, “Mersin’e bağlı 3 tane otoyolunun 600 km falan, ihaleye verilmiş  durumda. Öyle sıkıntılı günler geçiriliyor ki bu yönden de rast gele araba kullanılıyor, rast gele tonaj yükseltiliyor. Kantarlar her ne kadar bu konuda mücadele veriyorlarsa da fakat yeterli olmuyor. Yollar trafiği, o kadar aracı kaldıramadığından dolayı da olabildiğine kazalar meydana geliyor. Bunun önüne geçmek için de verilen öneriler, karayollarının verdiği öneriler yeterli olmuyor. Hükümetin önerisinin olması gerekir, daha çok trafik kontrollerinin olması gerekir.” Mersin içerisindeki trafikten de bahseden Gültekin, burada da trafiğin çok kötü işlediğini ve durak haricinde duran, rastgele duran araçların trafiği aksattığını dile getirdi.

Antalya-Mersin otoyolu konusuna da değinen Başkan Gültekin, dağların olmasından kaynaklı yol yapımın zor olduğunu ve tünellerin hâla yapılmaya devam ettiğini söyledi.  Gültekin şöyle devam etti, “Geriye 60 km yol kaldı.  Aşağı yukarı Büyükeceli’ye kadar bir mıntıka kaldı. 17 tünelin yapımı tamamlanacak, sanırsam 2 yılı bulur tamamen o yolun yapılması. Tamamlanınca da mesafe 3-3 buçuk olacak.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291