Öne Çıkanlar mersin JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman otobüs ücretleri

BÜYÜKŞEHİR’DEN SABAHAT ASLAN’A MOBBİNG VE USULSÜZLÜK

Haber: Elif KURTTAŞ

Büyükşehir Belediyesi’nde Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı olarak görev yapan mühendis Sabahat Aslan’ın yaşadığı mobbing ve usulsüzlüklere karşı Mersin Çevre Ve Doğa Derneği(MERÇED) adına konuşan Avukat Semra Kabasakal “Dernek Başkanımız Sabahat Aslan’a uygulanan bu haksız, hukuksuz ve asılsız  soruşturmaların sonucunda verilen cezaları, uygulanan mobbingleri, yaşam hakkı savunuculuğu yapan çevre mücadelesi veren  ve çocuk hakları çalışmaları yapan bizlere  yapılmış olarak kabul ediyoruz. Bizlere yapılan insan onuruna yakışmayan mobbing uygulamalarının acilen son bulmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN TEKLİFTE BULUNULMUŞ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne Makina İkmal Müdürlüğüne yatay geçiş yapması için teklifte bulunduğunu ifade eden Kabasakal “Daire başkanı yapılacağı sözü üzerine onay verildiği belirtildi.” şeklinde ifade etti.

Sabahat Aslan Akdeniz Belediyesi’nde 1994-2019 yılları arasında kendi mesleği olan Makina Mühendisliği alanında çok başarılı işler yaptığını söyleyen Kabasakal “Yıllarca Çeşitli siyasi partilere sahip Belediye Başkanları ile çalışmıştır. Fazıl Türk, Muhittin Pamuk ve Mustafa Gültak ile birlikte çalışmalarından hiçbir sorun yaşamamıştır. Aynı zamanda Mersin Çocuk Hakları Derneği ve Mersin Çevre ve Doğa Derneklerinin Başkanlıklarını yürütmesinin yanında Doğu Akdeniz Çevre Derneklerinin de Ortak Sekreterliğini yapmaktadır. Kentimizde ve Ülkemizde Emek ve Demokrasi alanında yürütülen çalışmalara da ciddi katkılar sunmuş olup, kentimizin sorunlarının çözümünde çok emek harcamıştır.” ifadelerini kullandı.

HIRSIZLIKLARLA BAŞ EDİLEMEDİ

Sabahat Aslan’ın alınması için taahhütte bulunulduğunu ifade eden Kabasakal “2019 Yerel seçimlerde Vahap Seçer Büyükşehir Belediye Başkanı adayı iken çevre ve çocuk alanında derneklerimizle ve diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte ortak çalışma yapacağına dair taahhütte bulunmuştur. Vahap Seçer seçimleri kazandıktan sonra Makina İkmal Şube Müdürlüğünde hırsızlıklarla baş edemediğini ifade ederek Dernek Başkanımız Sabahat Aslanın Akdeniz Belediyesinden Mersin Büyükşehir Belediyesi ne Makina İkmal Müdürlüğüne yatay geçiş yapması için teklifte bulunmuştur.” dedi.

Akdeniz Belediye Başkanlığı’nın Sabahat Aslan’ın yapmış olduğu çalışmalardan çok memnun olduğunu belirterek önce Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne yatay geçişine onay verilmediğini söyleyen Kabasakal “Daha sonra Akdeniz Belediyesi, Vahap Seçer’in Sabahat Aslanı Makina İkmal Bakım ve Onarım Dairesine, Daire Başkanı yapacağı sözü üzerine Büyükşehir Belediyesine geçişine onay vermiştir.” şeklinde konuştu.

“VERİMLİ ETKİN VE TASARRUFLU KULLANDI”

Sabahat Aslan Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı görevi süresince kamu kaynaklarını çok verimli ve etkin kullandığını vurgulayan Kabasakal “Örneğin kendisinden önce yapılan akaryakıt ihalesi yüzde 1 kırım ile alınmış iken kendisinin görev yaptığı 2020 yılı için yüzde 13.35 kırım ve 2021 yılı için de yüzde 11 kırım ile ihale alınmıştır. Kendisi görevden alındıktan sonra yapılan akaryakıt ihalesi yüzde 3 kırımla yapılmıştır. Kendisinden önce çalıştırılmayan araç takip sistemini çalıştırarak araçların yerinde ve verimli çalışması sağlanmış olup hem akaryakıt ihale kırımından ve araç takip sisteminin verimli çalışmasından araçların dönüşümünden, lastik, yağ ve yedek parçalarının verimli kullanımından kaynaklı 2 yılda 100 milyonun üzerinde belediyeye tasarruf etmenin yanında atıl ve çürümeye bırakılan araçların bakım ve onarımı yapılarak belediyeye kazandırılmıştır.” diye konuştu.

SABAHAT ASLAN’I GÖREVDEN ALMAK İÇİN ASILSIZ İDDİA YAPILDI

Görevde iken yaptığı işlerin ve satın almaların ekonomik değerinin altında olması rant çevrelerini rahatsız ettiğini vurgulayan Kabasakal “Bu çevreler Sabahat Aslan’ı görevden aldırmak için, işbirliği içinde oldukları bazı personellere asılsız iddiaları içeren tutanak tutturarak Sabahat Aslan hakkında usulsüz soruşturma açılmasına neden olmuşlardır. Hakkında açılan usulsüz birden fazla soruşturma ile Sabahat Aslan’ın görevden alınması için alt yapı hazırlanmıştır. Usulsüz ve hukuksuz soruşturmalarının sonucunda kelime oyunları ile bir kınama bir uyarı ve bir soruşturmadan 2 ayrı maaştan kesme cezası verilmiş olup, itirazlarımız devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“VAHAP SEÇER’İ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Makina İkmal’de işleri aksatmadan, ciddi tasarruflar sağlayan Sabahat Aslan ranta geçit vermediği için Daire Başkanlığı görevinden ve kadrosundan alınarak, Yol Bakım ve Onarımı Dairesine düz mühendis olarak sürgün edilmesini, mesleğini yapma hakkının elinden alınmasını ve ona mobbing uygulanmasını hak etmediğinin altını çizen Kabasakal “Ayrıca Sabahat Aslan’ın Kadın Kimliğine ve namusuna hakaret edenleri ve küfür edenleri ilgili makamlara bildirmesine rağmen bu şahıslar hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu kişilerin hakkında yasal işlem yapması için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i göreve davet ediyoruz.” diyerek mobbing uygulamasının son bulmasını istedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291