Öne Çıkanlar CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber mersin carsamba özelhaber imecehaber imecegazetesi SOMA tarsus

Bu haber kez okundu.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ 3 MİLYONU GEÇTİ

Şirin ALP

İnsan Halkları Derneği(İHD) Mersin Şubesi, dünyada ve Türkiye'de artarak devam eden çocuk işçiliğine yönelik devlet kurumları etkin ve etkili adımlar atmak yerine pembe tablolar çizmeye devam ettiğini söyleyerek, insanlığın çocuklara elindekinin en iyisini vermekle yükümlü olduğunu belirtti.

İHD Mersin Şubesi Çocuk Komisyonu Sözcüsü Zeynep Kaya “Birleşmiş Milletler tarafından dünyada gittikçe artan çocuk işçiliğine karşı farkındalık yaratmak ve çocuk  işçiliğine engel olmak amacıyla,  2002 Yılından itibaren  12 Haziran tarihini   "Dünya çocuk işçiliği ile mücadele günü" olarak ilan etmiştir.” dedi.

10 çocuktan birinin çalıştığını belirten Kaya “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün araştırmasına göre; dünya üzerindeki her 10 çocuktan biri oyun oynaması ve okula gitmesi gereken zamanlarda çalışmak zorunda kalmaktadır. Yaşamın her alanda çocuklara özgü düzenleme ve çocukluk çağına uygun yaşam koşullarının sağlanmasında, aileler kadar devletlerde sorumluluk düşmektedir.” diye ifade etti.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ 3 MİLYONU GEÇTİ

Yasanın çıkması gerektiğini altını çizen Kaya “12 Haziran Çocuk İşçiliği Mücadele Günü olarak kabul edilmesine rağmen,  bizler biliyoruz ki, uluslararası sözleşmelere atılan imzalara göre koruyucu yasalar çıkarılmadığı müddetçe çocuk işçiliği artarak devam edecektir. 2018 yılında Türkiye'de "çocuk işçiliği ile mücadele yılı" olarak ilan edilmesine rağmen bunun önüne geçmek ve duyarlılığı arttırmaya dönük etkili çalışmalar yürütülmediğini hepimiz biliyoruz. İstismarın diğer bir şekli olan çocuk işçiliği resmi olmayan kayıtlara göre Türkiye'de 3 milyonu geçmiştir.” ifadelerini kullandı. 

“RAPORLARA YANSIMIYOR”

Sanayide, tarlada ve madenlerde çalıştırılan bu çocukların raporlara yansımadığını kaydeden Kaya “Bunun sonucu olarak da,  Çocuklar giderek daha güvencesiz ve daha kötü koşullarda çalışmaya zorlanırken, çocuk işçiliği daha tehlikeli iş gruplarına kayıyor ve çocuk iş cinayetleri artmaya devam ediyor. İktidarın kendi varlığına sürdürmek için eğitim sistemindeki yaptığı değişiklikler çocuk işçiliğini teşvik ediyor. Eğitimin kesintili hale getirilmesi ile okuldan itibaren uzaktan -açıktan devam eden eğitim süreçleri milyonlarca çocuğun okul ortamlarından uzaklaşmalarına ve ucuz iş gücü olarak çalışmalarına kapı aralayan bir araca dönüşmektedir.” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLAR EĞİTİMDEN YOKSUN KALIYOR SAĞLIK PROBLEMLERİ YAŞIYOR”

Türkiye'de milyonlarca kişi açlık sınırında yaşamak zorunda bırakılıyor diyen Kaya “Milyonlarca kişi sosyal yardımla ancak ayakta durabiliyor, haliyle milyonlarca çocuk da açlıkla karşı karşıyadır. Sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşmayan çocuklar ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor, yaşadığı sağlık sorunlarına karşı ise gerekli tedaviye ulaşmakta güçlük çekiyorlar. Milyonlarca çocuk akranları okuldayken çalışmak zorunda bırakılıyor. Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla bulundukları illerden başka illere giden ailelerin çocukları eğitimden yoksun kalıyor sağlık problemleri yaşıyor ve  karın tokluğuna çalışıp çadırlarda yaşıyorlar.” dedi.

“GÜVENCESİZ OLARAK ÇALIŞTIRILIYOR, DİLENCİLİK YAPTIRILIYOR”

Sanayi bölgelerindeki atölyelerde küçük çocuklar çıraklık adı altın düşük ücretle saatlerce çalıştırıldığının altını çizen Kaya “Şiddete ve istismara maruz kalıyorlar. Savaşlardan dolayı göç eden mültecilerin sorunlarını hepimiz biliyoruz. Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan mülteci sığınmacıların hayatlarını sürdürmek için yaşadıkları raporlara yansımamaktadır Ailesiyle göç yollarına düşen binlerce çocuk yaşamını yitiriyor. Gittikleri topraklarda çocukların çoğu ucuz iş gücü olarak merdiven altında güvencesiz olarak çalıştırılıyor, dilencilik yaptırılıyor ve kiralık iş gücü olarak başka ailelere veriliyor.” şeklinde ifade etti.

“BİR ZORUNLULUK DEĞİL BİR TERCİH”

Çocukların yaşam koşullarının bir zorunluluk değil bir tercih olduğunu belirten Kaya “Tüm veriler bize bilimsel ve teknolojik gelişmenin üretim tüketim ve paylaşım süreçlerinde en üst düzeyde kullanıldığı günümüzde çocukların çalışma yaşamına dahil edilmelerinin bir zorunluluk değil bir tercih olduğunu göstermektedir. Çocuk üzerinde ağır tahribatlara yol açan çocuk işçiliği, çocuğun fiziksel bilişsel ve duygusal alanlarına doğrudan zarar vermektedir. Bundan dolayı , çocukların temel sağlık eğitim ve barınma ihtiyaçları devlet tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanması gerekmektedir.” diye belirtti.

Son olarak ise insanlık çocuklara elindekinin en iyisini vermekle yükümlüdür diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.