banner321
Öne Çıkanlar doktor hastane ZİYARET Başkan Tuna Engelli Danışma Merkezi Arpaçsakar

“ÇOCUKLAR İÇİN HERKES GÖREVE”

Haber: Şirin ALP

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan açıklamalarda bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 20 Kasım 1989'da kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni Türkiye 1990 yılında imzaladığını  ve bu sözleşme 1995 yılında Türkiye’de de yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Açıklamasında “Bu sözleşme dünya çocukları arasında din, dil, ırk, renk, cinsiyet, sosyal  ve ekonomik olarak her türlü ayrımcılığın önlenmesini, her çocuğun yaşama ve gelişmesini, çocuğun öncelikli yararı ve korunmasını ve sağlıklı sosyal ortamlara katılmasını çocuk hakkı olduğunu, Çocuk sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek hiç bir işe zorlanmayacağını ifade etmektedir.” Belirtti.

MİLYONLARCA ÇOCUK İHMAL EDİLİYOR

Günümüzdeki ekonomik krizinde çocukları ciddi bir şekilde etkilediğini vurgu yapan Sabahat Aslan “Dünyada ve Ülkemizde uygulanan neoliberal politikaların sonucunda artan işsizliğin, yoksulluğun, eğitimsizliğin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin ve dengesizliğin, göçün, yasal düzenlemelerin yetersizliği, hızlı nüfus artışı ve sosyal devletin tasfiye edilmesi, çocuk haklarının ihlal edilmesine neden olmaktadır. Günümüzde ekonomik krizin, açlığın, eğitimsizliğin, şiddetin, savaşların her türlü ihmalin ve istismarın bedelini çok ağır bir şekilde çocuklar ödemektedirler. Tüm dünyada çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri ne yazık ki devam ediyor. Milyonlarca çocuk yoksulluk yüzünden ihmal edilmekte ve istismara uğramaktadır.”

ÇOCUKLARIN EĞİTİM HAKKI GASP EDİLİYOR

Gülnar ilçesinde kaybolduktan 10 gün sorma ölü bulunan Müslüme’yi ve Tarsus’da paketleme işi yaparken eşarbını makineye kaptırarak hayatını kaybeden 13 yaşındaki Ula Kerem’e değinen Sabah Aslan “ Maalesef son zamanlarda çocuk istismarları Ülkemizin gündemine oturmuştur. Çocuklarda erken yaş evliliklerin sayısı artmış olup,bu durumdan kız çocukları olumsuz etkilenmiştir ve  kız çocukları eğitim hakkından yeterince faydalanamamaktadır. Laik ve demokratik eğitim sisteminden yavaş yavaş vazgeçilme çalışmaları hızlandırılmıştır. Eğitim sisteminin bir karmaşa sistemine dönüşmesi yüzünden çocukların eğitim hakkı gasp edilmektedir.Gülnar ilçemizde hayvancılık yapan ailenin kızı Müslime ve Tarsus a bağlı Bağlarbaşı mahallesinde narenciye paketleme fabrikasında çalıştırılan 13 yaşındaki Suriyeli göçmen kız çocuğu Ula Kerem çalışırken iş kazası sonucunda hayatını kaybetmiştir.”

KANUNLARA YETERİNCE UYULMUYOR

Ülkemizdeki  Çocuk Hakları Sözleşmesinin ve Çocuk Koruma Kanununu yeterince uygulanamadığını belirten Sabahat Aslan “Ülkemizi yönetenler Çocukları özel olarak korumak, güvenceye almak, eğitim olanaklarından yararlanmalarını, fırsat eşitliği sağlamak, temel eğitimleri ücretsiz olarak karşılamak, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlıklarını korumak, ekonomik amaçlı etkinliklerde her türlü sömürüye karşı korunmaları doğrultusunda gerekli her türlü önlemi almak zorundadır.Çocuklarımızın, çocukluklarını yaşamadan, her türlü sosyal hak ve güvenceden yoksun bir şekilde yaşamalarını engellemek için dernek olarak etkin mücadelemiz devam etmektedir, bu anlamda güvenli, mutlu bir gelecek için çocukları korumak için herkesi göreve davet ediyoruz.” Şeklinde belirtti.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291

banner323