Öne Çıkanlar mersin ORTAKBİLDİRİ bakan EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefete yüklendi/ Soner Aydın'ın Haberi
  

Erdoğan, ‘kaçak saray’ eleştirileri yapanlar için, “Önce ne diyorlardı, ‘biz oraya gitmeyiz.’ Ama daha sonra ne demeye başladılar, ‘çağrılırsak gideriz.’ Ya zaten eninde sonunda bunu yapacaksınız, kuzu kuzu geleceksiniz. Başka çareniz yok” ifadelerini kullandı.

Ankara saldırılarının ardından Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı için istenen istifaları eleştiren Erdoğan, “Bizi bu süreçte asıl üzen, demokrasinin vazgeçilmez kurumları olan siyasi partilerimizin ülkemizin terörle mücadelesi konusunda onlardan beklediğimiz birliği ve kararlılığı gösteremiyor oluşudur. Gördünüz işte, Ankara Garı önündeki saldırı sonrasında dahi siyasi partilerimiz bu birliği, bu kararlılığı tam olarak ortaya koyamadılar. Ne diyorlar? İşte şu bakan istifa etsin, bu bakan istifa etsin. Peki, bu ülkede Sivas olayları olduğunda iktidarda kim vardı? Kahramanmaraş olayları olduğu zaman iktidarda kimler vardı? Niye o zaman bu istifaları yapmadınız veya yaptırmadınız? Yani her bu tür olaylarda bakanların istifasını istemek ne demektir biliyor musunuz, bu ülkeyi yönetilemez hale getirmektir. Dikkat ediniz, Türkiye ne zaman büyüme, güçlenme, demokraside ve ekonomide sınıf atlama yoluna girmişse önüne hemen bir takım engeller çıkartılmıştır. Kimi zaman terörle, kimi zaman darbelerle, kimi zaman sosyal çalkantılarla ülkemiz farklı gündemlere yönlendirilmiş, milli hedeflerinden uzaklaştırılmıştır” diye konuştu.

 

Bu oyun defalarca oynandı
iktidara geldiklerinden bu yana çeşitli saldırılara maruz kaldıklarını dile getiren Erdoğan, “Kendi içimizde birlik, beraberlik, kardeşlik ikliminde kolaylıkla aşabileceğimiz kimi sorunlar, bir takım güçler tarafından kaşınarak, kanatılarak derinleştirilmek istenmiştir. Bu oyun defalarca oynandı. Ülke olarak bu sebeple çok büyük bedeller ödedik. Geçtiğimiz 13 yılda Türkiye’yi her alanda büyük reformlarla ileriye taşırken, attığımız her adımda bu oyunun farklı versiyonlarıyla karşılaştık. Siyasette, ekonomide, demokraside, dış politikada nice provokasyonlara, nice saldırılara, nice tezgahlara maruz kaldık. Rabbimin inayeti ve milletimizin desteğiyle hamdolsun hepsini de geride bıraktık. Elbette asırlık sorunları bir anda çözmek mümkün olmuyor. Son birkaç aydır yeniden yükselişe geçen terör olaylarının bizi güçlü ve müreffeh Türkiye hedefimizden vazgeçirmeye yönelik olduğunu biliyoruz. Bölgemizde yaşanan kaos ortamından güç alan terör örgütlerinin, ülkemizi ve milletimizi hedef alan saldırılarının üstesinden gelecek güce sahibiz, bunu böyle biliniz. Nitekim güvenlik güçlerimiz terör örgütüne tarihinin en büyük darbelerini vuruyor, vurmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

mantar tabancası bile patlatamazlar
“Tam da terör örgütlerinin istediği şekilde, onların diliyle devlete ve hükümete saldıran, hatta iftira atan siyasetçiler, Türkiye’nin terörle mücadelesi önündeki en büyük handikaplarıdır” diyen Erdoğan, “Biz siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek örgütleriyle, medyasıyla karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıktığımızda inanın bana o terör örgütleri değil bomba, mantar tabancası bile patlatamazlar. Her bir vatandaşımız bu ülkenin resmi, sivil ayrımı gözetmeksizin her kurumu, kuruluşu, örgütü, organizasyonu, devletinin bütünlüğünün, milletinin birliğinin yanında yer aldığını göstermek mecburiyetindedir. Ben, milletim bunu yapacaktır diyorum. Karşımızdaki sorun artık siyasi rekabetimizi, siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında bir araya gemlemezi zorunlu kılıyor” şeklinde konuştu.

 

kuzu kuzu geleceksiniz
Erdoğan, “Türkiye’nin doğrudan halkın oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı sıfatıyla beraberliğinin, kararlılığının temsilcisi olmaya çalışıyorum. Yatıyorlar kalkıyorlar istifa. Ana muhalefeti kaçak saray, yavru muhalefeti kaçak saray. Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Ya ne kaçak sarayı be. Yani bu ülkenin cumhurbaşkanlığı makamının kaçak saray gibi bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi? Önce ne diyorlardı, ‘biz oraya gitmeyiz.’ Ama daha sonra ne demeye başladılar, ‘çağrılırsak gideriz.’ Ya zaten eninde sonunda bunu yapacaksınız, kuzu kuzu geleceksiniz. Başka çareniz yok. Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza samimi çağrıda bulunuyorum; gelin bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım. Terörün karşısına hep birlikte dikilelim. Bölgemizde sahnelenen oyunu hep birlikte bozalım. Yarın çocuklarımızın karşısına başımız dik olarak çıkmak, bizden sonraki nesillere iyi bir miras bırakmak istiyorsak, bu birliği, beraberliği gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Tarih, herkesi işte böyle kritik dönemlerde söylediği sözlere, ortaya koyduğu tutuma göre kaydeder. Bugün milli ve yerli bir duruş sergileyemeyenler, yarın tarih ve sonraki nesiller önünde başının eğik kalacağını bilmelidir” dedi.

Türkiye bu günleri de geride bırakacak


Verilen can kayıplarında yüreklerinin kor gibi yandığını aktaran Erdoğan şunları söyledi:

 “Acılar ve ölümler üzerinde kendilerine ikbal tesis etmeye çalışanlarla samimi olarak bunları engellemeye çalışanları milletimiz çok iyi görüyor ve hafızasına kaydediyor. Asker, polis, korucu, vatandaş olarak verdiğimiz her bir kayıp yüreğimizi kor gibi yakıyor. Bu vesileyle terör olaylarında hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu vesileyle bir şeyi daha burada ifade etmek istiyorum. Maalesef bazı siyasiler, terör mağdurlarıyla ilgili geçmişte çıkarmış olduğumuz bir yasal düzenleme var. Başlığın adı terör mağdurları. Bu, şu kişi olabilir, bu kişi olabilir ve bu terör mağdurlarına yönelik 4 madde altında bazı yardımlar yapılıyor. Bunun şehitlerle bir alakası yok. Şehitlerle ilgili yardım dizi neredeyse 45 başlığı buluyor. Fakat bunu bile ne yazık ki, bazı siyasiler istismar etmek suretiyle güya hükümeti yıpratmak istiyorlar. Milletçe bunu da bilmenizi istiyorum, çünkü başbakanlığım döneminde biz bu yasayı çıkarmıştık. Terörle mücadelede terör mağduru olanlar yok mu? Bunlar farklı zihniyetlerde olabilir ama terör mağduru oldukları için bunlara böyle bir yasal düzenleme yapmıştık. Ama o gün bunların hiçbirini konuşmayanlar, ki meclisteydiler, şimdi bakın hemen ‘bunları da şehitler sınıfına soktular’ diyerek, buradan bir yıpratma kampanyası sürdürüyorlar. Samimi olalım, dürüst olalım. Bu noktada eğer bu samimiyet olmazsa samimiyetsizlik o insanları bir gün vurur. Bunları bilerek, vatandaşlarımıza bunları anlatarak bu yanlışları düzeltmek lazım. Terör örgütlerinin değil, ülkesinin ve milletinin yanında olan herkesle biz bu mücadeleyi yürüteceğiz. Şairin dediği gibi Türkiye bu günleri de geride bırakacak.”

“BİRLİK OLURSAK AŞAMACAĞIMIZ SORUN YOK”

“KTC su temin projesi ülkemize ve Kıbrıslı vatandaşlara hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Dün fırlatma üssünden Türksat 4B uydumuzu da başarıyla gönderdik. Gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik etmiş olduk.

Bugün de Akdeniz'de benzer bir başarıya şahitlik ediyoruz. Bu şahitlik için buradayız. Bu millet karadan gemileri yürüttü. Bu millet boğazın altından Marmaray'ı icat etti. Şimdi Anamur'dan Kuzey Kıbrıs'a 107 kilometrelik hamdolsun su naklini gerçekleştiriyor. Avrasya Tüneli'ni seneye boğazın altına inşa ediyor. Bu millet bir olursa iri olursa beraber olursa kardeşçe yürürse hep birlikte aşamayacağı hiçbir engel yoktur

Çok istina-i katıldığım temel atma törenleridir. Bu projeyi öngörülen tarihten erken bir şekilde 2014 Mart'ta tamamladık. Kıbrıs tarafındaki Geçitköy temelini 2012'de attık. Öngörülen tarihte bitirdik Dünyada ilk kez uygulanan bir mühendislik çalışmasıyla deniz altında askılı sistemle inşa ettiğimiz geçtiğimiz Ağustos ayında tamamladık.

Alaköprü'den alınacak yıllık 75 bin m3 suyun 24 kilometresi Türkiye'den 80 kilometresi denizden, 3 kilometresi KKTC'den olmak üzere 107 kilometre boru hattıyla Geçitköy'e aktarmış bulunuyoruz.

Şu anda 50 yıllık içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacı bu projeyle gideriliyor. Böylelikle KKTC'nin yarım asırlık içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacı da giderilmiş oldu.”

 

ŞEHİTLERE ARMAĞAN ETTİ

Törende konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye ve Kıbrıs birbirine kenetlenmiştir. Anavatanın suyu şırıl şırıl izzet getirecek. Artık Türkiye'nin suyu Kıbrıs'a rahmet bereket götürecektir.

Pek çok esir ülkemize kazandırmakla gurur duyuyoruz. Su tüneli Melen projesi, İstanbul'un en büyük yolcu taşıma alanı 3. Havalimanı, Avrupa ve Türkiye'de ilk, dünyanın 3'üncüsü Giresun Ordu Havalimanı, İstanbul Boğazı, Marmaray, 4. asma köprüsü İzmit körfez asma köprüsü, Çanakkale Köprüsü... Çanakkale şehitlerine de bir selam gönderiyoruz.Asya ve Avrupa bugün her seferinde olduğu gibi Türkiye üzerinden bağlanıyor. Ana vatan ve yavru vatan bir kez daha birleşirken aziz şehitlerimizi de bugün bir kez daha şahittir. Bazı gafiller onları bilemezler. Şehitlerimize armağan ediyoruz.” dedi.

“Hükümetlerimizin sağlam duruşu ile milli savaş gemisi, milli helikopter, milli eğitim uçuşu, dün gece de 4B uydusunu uzaya gönderdik. işte dünyaya meydan okuyan Türkiye Cumhuriyeti. Dünyaya bu rekorları tarihe yazmaya hazır mısınız?” diyen Davutoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Su teminatı 75 milyon metreküp içme ve sulama suyu tedarik ediyoruz. Su sorunu ortadan kalkacak. Toroslardan gelip Akdeniz'e ulaşan suyumuz da beraber olacak. Ekonomik beşeri olarak değil adanın tamamının güzel geleceği için... Anamur'da sulanacak arazinin sulama şelalisinin de bu hafta ihalesi yapılacak.

Anamur'da 83.600 dekar alana su verilecek. Bunu Torosların çocuğu, ata dostu, baba dostu olan biri olarak söylüyorum. Anamur Devlet Hastanesi seneye açılacak. Anamur'u Taşkent'e Akdeniz'e oradan Konya'ya bağlayacağız. Anamur İskelesi'ni yeniliyoruz. Gümrük Müdürlüğü kuruyoruz.

“Eksiğiniz neyse ana vatan yanınızdadır”

Hem Toroslar'a hem Antalya'ya hem Mersin'e Anamur Girne'ye Alaköprü Geçitköprü'ye bağlanıyor. KKTC ile Türkiye arasında kıyamete kadar sürecek bir bağ işaretidir.

50 yıllık içme kullanma suyu karşılanacak. 70 bin dekarlık alanda sulama yapılacak. Proje; 1.6 milyar Türk lirasına mal oldu. Akdeniz için tarihi bir gün, KKTC ve Türkiye için tarihi bir gün. Dünyanın en büyük harikalarından birini hayata geçiriyor. İnancımızı koruyoruz. Adaya getirdiğimiz suyun barış suyu hem de can suyu olacağına inanıyoruz. Hayırlı olsun.

Eksiğiniz neyse ana vatan yanınızdadır. Suyumuz, aşımız, yüreğimiz ve gönlümüzle sizinleyiz. Torosların suyu size hayırlı olsun. Ne zaman ana vatana doğru bize ya medet dediğinizde anında oradayız. Yüreğimizle sizinleyiz. Projenin hayata geçirilmesindeki herkesi kutluyorum.”

sizlerle biz de ağladık

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı  ise, “Bir seçim olduğunda Türkiye bize baktığında bizi bir ve bütün görüyor. Aynı şekilde KKTC Cumhurbaşkanı olarak hangi renkten, mezhepten, partiden olursanız olun hepinizi bir ve bütün olarak görüyor ve kucaklıyorum. Ankara'da 97 kardeşimiz yitirdiğimiz korkunç terör olayında sizlerle biz de ağladık. Ankara ağlıyorsa, Lefkoşa gülemez dedik. Türkiye yastaysa KKTC'de yastadır. Küresel ısınmanın yaşandığı günümüzde su petrolden daha önemli hale geldi. Bu su sarı olan rengimizi yeşile döndürecek. Bu üretimi değil, ekonominin gelişmesini kalkınmayı da getirecek. Kıbrıs'ta kendi ayakları üzerinde durabilen kendi kendine yeten bir KKTC demektir. Gelecekte Avrupa'da daha çok yarışabilecek. İlk defa böyle bir proje gerçekleşiyor” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291