Öne Çıkanlar imecehaber imecegazetesi CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber tarsus mersin carsamba özelhaber SOMA

Bu haber kez okundu.

 Domuz Gribi Mersin’de

 

 Domuz Gribi Mersin’de

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin’de son günlerde ilçelerden merkeze gelen vakalarda şimdiye kadar 7 ölüm tespit edildiğini belirterek, “Yapılan tetkiklerde sadece bu ölümlerden ikisinde H1N1 virüsü tespit edildi. H1N1 virüsü, domuz gribi dediğimiz adı üstünde grip. Onun ötesinde bütüncül tedbir almayı gerektiren bir şey yok. Grip için ne tür tedbirler almamız gerekiyorsa o tür tedbirleri alacağız” dedi.

 

7 ölüm var ama hepsi genç değil!

 

Mersin’de son günlerde özelikle Anamur ilçesinde meydana gelen ölümlerin domuz gribi şüphesini gündeme getirmesi, halk arasında tedirginliğe neden oldu. Atatürk’ün Mersin’e gelişinin yıl dönümü törenlerine katılan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin bitiminde, basın mensuplarının, Anamur ve diğer ilçelerden merkezdeki hastanelere sevk edilen hastaların vefat etmelerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Mersin merkeze sadece Anamur’dan değil, diğer tüm ilçelerden hekimlerin, ihtiyaç duyduklarında ileri tetkik için hastaları merkezdeki gerek üniversite hastanesine gerek devlet hastanesine gönderdiklerini belirten Çakacak, “İlçelerden merkeze gelen vakalarda şimdiye kadar 7 ölüm tespit edilmiş. Ancak bu tespit edilen ölümlerin hepsi genç ölümler değil. Genci de var yaşlısı da var. Dün gelen hastalarımızdan biri kalp rahatsızlığıyla geldi ve yaşamını yitirdi” diye konuştu.

 

“Ölümlerden ikisinde H1N1 virüsü tespit edildi”

 

Ölümlerin tamamının gripten kaynaklanmadığının altını çizen Çakacak, “Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ve Sağlık Müdürlüğümüzden aldığımız bilgilere göre, yapılan tetkiklerde sadece bu ölümlerden ikisinde H1N1 virüsü tespit edildi. H1N1 virüsü dediğimiz, domuz gribi dediğimiz adı üstünde grip. Grip Türkiye’de değil dünyada da eğer bünye sağlam olmazsa ölümleri tetikleyebilir. Bu bir grip vakası. Grip her yerde var. Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada her ülkede olan bir hastalık çeşididir. Eğer vücudu dirençsiz yakalamışsa bazen ölümlere sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mersin’deki ölümlere ilişkin Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinin daha geniş açıklama yapacaklarını bildiren Çakacak, şöyle devam etti: “Ancak, benim onlardan aldığım bilgilere göre, bu bir grip çeşididir. Dolayısıyla ayrı bir önlem de yok. Grip için ne tür önlemler almak gerekiyorsa bunlar için de o önlemler alınacak. İlçelerden gelen hastalar çeşitli hastalıklar nedeniyle merkeze geliyor. Yani grip olmuş hastaların il merkezine sevki olayı değil.”

 

“Bütüncül tedbir almayı gerektiren bir şey yok”

 

Anamur’da ölümlerin daha fazla olması nedeniyle Sağlık Müdürlüğü’nün Anamur ile ilgili özel bir çalışma yapıp yapmayacağı sorusu üzerine de Çakacak, şunları söyledi:

“Tabi o nereden aldığınız rakamlara bağlı. Anamur’dan dün gelen hastamız gelir gelmez burada vefat etti. Çok müdahale olmadı burada. Sevk edilmese orada vefat edecekti. Dolayısıyla çok özel anlamlar yüklemek doğru değil kanısındayım. Çünkü arkadaşlarımız bunun üzerinde zaten çalışıyorlar. Eğer acil müdahale edilmesi gereken, ileri tetkik ve müdahale edilmesi gereken bir şeyler varsa zaten yapılacaktır ama bu bir griptir. Onun ötesinde bütüncül tedbir almayı gerektiren bir şey yok. grip için ne tür tedbirler almamız gerekiyorsa o tür tedbirleri alacağız. Onun ötesinde bir şey yok. O sonuçlardan sadece iki tanesi pozitif çıktı. O ölümlerin tamamı değil. Aldığım bilgilerden kalp rahatsızlığı için gelen var, kemik rahatsızlığı için gelen bir hastamız var burada vefat etmiş. Yani buraya sevk edilip burada vefat eden hastaların tamamı belli bir hastalıktan değil, çeşitli hastalıklar nedeniyle il merkezine tedaviye gönderiliyor. Bu sevklerden de sadece ikisinde H1N1 virüsü tespit edildi.”

 

Atıcı Meclis’e taşıdı

 

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, son günlerde Mersin, Sivas, Çanakkale ve diğer illerde meydana gelen genç hastaların ölüm nedeninin ‘Domuz Gribi’ olup olmadığını sordu.

CHP’li Atıcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yazılı yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesiyle Mersin’deki grip salgınından ölümleri Meclis gündemine taşıdı. Önergesinde, grip hastalığının, Mersin, Sivas, Çanakkale ve diğer illerdeki genç hastaların ölümüne sebep olmasıyla yeniden gündeme geldiğine dikkat çeken Atıcı, “Mersin’in Anamur ilçesinde grip nedeniyle ölümler olduğu ve cenazelerin kireçlenerek gömüldüğü bildirilmektedir. Grip hastalığı, hızlı bulaşan, yaygın şekilde toplumu etkileyen bir halk sağlığı sorunudur. Domuz gribi olduğu düşünülen, H1N1 virüsü ile ortaya çıkan, ağır seyirli, aşırı hızda bulaşıcı ve ölümcül grip tablosu son aylarda toplumda hızla yayılmaktadır. Ancak ölümlerin nedenleri konusunda kamuoyu yeterince bilgilendirilmemektedir” dedi.

Salgın hastalığın, ateş, kas ağrıları, halsizlik, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, bazen ishal, kusma ile seyredebildiğine işaret eden Atıcı, “Toplumun basit grip olarak algıladığı bu tablo, son günlerde genç ölümlere sebep olduğundan özellikle Mersin’de halk ciddi şekilde kaygılıdır” diyerek, Bakan Müezzinoğlu’na şu soruları yöneltti:

“Mersin ilinde tespit edilen ve ölüme neden olan salgın hastalık nedir, hangi mikropla meydana gelmiştir? Salgın hastalık, yüksek derecede bulaşıcı olduğu bilinen Domuz Gribi ise toplumu korumak için hangi ek önlemler alınmıştır? Sağlık Bakanlığı, 2015 yılında hangi illerden, kaç grip hastasından örnek alarak virüs incelemesi yapmıştır? Bunlardan Domuz Gribi pozitif çıkan kaç vaka vardır? Domuz gribi tanısı alan kaç hasta ölmüştür? 2015 yılında özel ve kamu tüm hastanelerde, solunum yolu problemlerinden kaç hasta ölmüştür? Kaçında H1N1 Domuz Gribi araması yapılmıştır?”

 

“Araştırma Komisyonu kurulsun”

 

CHP, Mersin’in Anamur ilçesi ve Türkiye’nin çeşitli illerinde son günlerde meydana gelen ölümlerin domuz gribinden kaynaklandığı iddialarıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, arkadaşlarıyla birlikte TBMM Başkanlığı'na verdiği Meclis Araştırma Önergesi ile domuz gribi iddialarının araştırılması için komisyon kurulmasını istedi. Araştırma önergesinde, kamuoyunda ‘domuz gribi’ olarak adlandırılan hastalığın, son dönemde de Türkiye’de sıkça görülmeye başlandığı öne sürülerek, “14.03.2015 Cumartesi günü Mersin ili Anamur ilçesinde ağır gribal enfeksiyona yakalanan Avukat Hüsnü Uysal, rahatsızlanınca kaldırıldığı Anamur Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 15.03.2015 Pazar günü Anamur’da grip şikayetiyle hastaneye kaldırılan 3 çocuk annesi Eşme Demir, sağlık durumunun ağırlaşması üzerine sevk edildiği Mersin Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 16.03.2015 Pazartesi günü de Anamur’da ağır gribal enfeksiyon şikayetiyle tedavi gören 30 yaşındaki Yaşar Küçükalıç hayatını kaybetti” denildi.

Bu tür grip vakalarından ötürü sadece Anamur’da 10 vatandaşın hayatını kaybettiği ileri sürülen önergede, “Kocaeli, Sivas ve Çanakkale illerimizde de bu tür vakaların yaşanması üzerine vatandaşlarımız hayatlarını kaybetti. Ayrıca yazılı ve görsel basına yansımayan birçok yerde bu tür ölümlerin meydana geldiği düşünülmektedir. Yaşanılan bu ölümlerin sağlık yetkililerince gerekli açıklamaların yapılmaması ve halktan gizlenmesi nedeniyle kamuoyunda ölümlerin domuz gribinden kaynaklandığı konuşulmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın 3 Mart 2015 tarihinde yaşanılan ölümlü grip vakaları hakkında ‘Gerek Avrupa'da gerekse ülkemizde virüslerin arasında yeni ortaya çıkmış farklı bir virüs tespit edilmediği, bu nedenle son dört yıldan farklı bir seyir öngörülmediği’ şeklinde açıklama yapması, konuya yeteri kadar önem vermediğinin açık göstergesidir. Söz konusu durumun bir an önce önlenmesi bakımından, ölüme sebep veren hastalığın nedenlerinin araştırılıp ortaya çıkarılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz” ifadeleri kullanıldı. (Haber Merkezi-İHA)

 

Anahtar Kelimeler:
Domuz Gribi Mersin’de
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.