Öne Çıkanlar İLK FORUM MEÜDE YAPILDI öğrenciler İNTERNET KULLANIMI PEDOFİLİYİ ARTTIRIYOR öğrencilerle fidan dikti ŞEHİT

Bu haber kez okundu.

EMEKLİ POLİSLERDEN EK GÖSTERGE  TALEBİ

Haber: Gizem TOKKUZUN

Kamu Yararına Çalışan Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Mersin Şube Başkanı Faruk Atik, Eğitim farkı gözetmeden aynı görevi yapmış ve emekli olmuş meslektaşlarının, maaşları arasındaki farkın da bir hayli açılmasının meslek mensupları arasında derin bir ayrılığa neden olacağını savundu. Atik,5 Aralık 2021’de yaptıkları derneklerinin 26. İstişare toplantısında halen çalışan ve emekli olan meslek mensuplarının özlük hakları, çalışma şartları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündeminde olan 3600 Ek gösterge konularına değinildiğini ancak 1985 ile 2005 yılları arasında emekli olan meslektaşlarının kapsam dışında tutulmasının derin yaralandığını söyledi.

Çalışan Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Mersin Şubesi, birinci dereceye gelemeden emekli olan meslektaşlarının haklarını savunmak için basın gerçekleştirdi. 3600 ek gösterge hakkında yapılan basın açıklaması Şube binasında yapıldı. Açıklamaya çok sayıda birinci dereceye  gelmeden emekli olan  polisler katıldı.  Kamu Yararına Çalışan Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği Şube Başkanı Faruk Atik  “Birinci dereceden emekli olan polislere 3600 ek gösterge verilirken diğerlerine verilmeyecek olmasının emniyet teşkilatında derin bir hayal kırıklığına neden olduğunu söyleyen Atik, “1960'lı yıllarda ilkokul, 1970'Ii yıllarda ortaokul. 1980'Ii yıllarda ise lise mezunu olarak mesleğe başlayan meslektaşlarımızın çoğunluğu birinci dereceye gelemeden 1985-2005 yıllan arasında emekliye ayrılmışlardır. Vatanımızın her bölgesinde, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü koruma ve kollama, halkımızın can ve mal emniyetini, huzur ve güven ortamım tesis ve temin etme, suç işlenmesini önleme ve işleyenleri adalete teslim etme noktasında çok büyük bir özveriyle gece gündüz„ yağmur çamur, sıcak soğuk demeden, 24 saat esasına göre aynı ekip otosunda ilkokul, ortaokul, lise, yüksekokul ve lisans mezunu eğitim farkı gözetmeden beraberce görev yapmış ve hakkıyla emekli olmuş meslektaşlarımızdan birinci dereceden, emekli olanlara 3600 ek göstergenin verilmesi ve diğerlerine verilmemesi bizleri çok üzdüğü gibi derinden de yaralamıştır” şeklinde konuştu. 

“İMAMLARLARLA AYNI KATEGORİDE DEĞERLENDİRMEK YANLIŞ”

Eğitim farkı gözetmeden aynı görevi yapmış ve emekli olmuş meslektaşlarının, maaşları arasındaki farkın da bir hayli açılması meslek mensupları arasında da derin bir ayrılığa neden olacağını savunan Atik şöyle konuştu:  “Emekli olan meslektaşlarımızın, ancak yüzde 30'u birinci dereceden emekli olduğu için 3600 ek gösterge alacak, geriye kalan yüzde 70'i İse ek göstergelerine yapılacak, 600 puanlık artış ile maaşlarında ancak, 120 ila 150 TL’lik bir artışa neden olacaktır. Yani aynı görevi yapmış ve emekli olmuş polisler arasında ekonomik açıdan büyük farklılıklar olacaktır. Elbette ülkemizdeki tüm meslek mensuplarına saygımız sonsuzdur. Ancak; öğretmenler, imamlar, hemşireler ve diğer meslek grupları İle aynı kategoride değerlendirmek, çok hatalı ve yanlış bir yaklaşım tarzı olmuştur”

“JANDARMA TEŞKİLATI İLE AYNI KATEGORİDE DEĞERLENDİRİLMELİ”

Polislerin,  ancak aynı bakanlığa bağlı ve AYM görevi ifa eden, cumartesi, pazar, yılbaşı, resmi ve dini bayramlarda izinli olmayan, 24 saat esasına göre görev yapan, Jandarma teşkilatı ile aynı kategoride değerlendirmenin çok daha doğru bir yaklaşım olacağını belirten Atik, şöyle devam etti: “Kaldı ki, jandarma astsubaylarına İntibak Yasası çıkartılarak 1995 yılından beri eğitim ve derece farkı olmaksızın 3600 ek göstergeyi almakta Olup, bu yeni yapılan düzenleme ile 4200 ek göstergesine çıkarılacaklardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın meclise göndermiş olduğu kanun teklifi meclis alt komisyonunda tekrar gözden geçirilerek, Emniyet Teşkilatı'na da İntibak Yasası'nın (Özlük hakları, Fazla çalışma saatleri, çalışırken verilen Emniyet Hizmetleri Tazminatı'nın makul bir kısmının verilmesi vs.) çıkarılarak gözden kaçan benzeri hususların, bir defaya mahsus olmak üzere, derece ve eğitim kriterleri gözetilmeksizin, tüm emekli ve çalışan emniyet mensuplarına 3600 ek göstergenin verilmesi bizleri çok mutlu edecektir” şeklinde konuştu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291