Öne Çıkanlar içmesusyu MERSİNLİ GAZETECİLERDEN DÜNDARA DESTEK mersin MESKİ bütçesinde 50 milyon TL açık beklendiğini belirterek 10 KASIM

EMEP: İNSANCA YAŞAM VE DEMOKRATİK BİR ÜLKE İÇİN MÜCADELE EDELİM

Haber: Hüsamettin Tanrıkulu

Emek Partisi (EMEP) Mersin İl Örgütü “Zamlara ve yoksulluğa hayır! İnsanca yaşam ve demokratik bir ülke için mücadele edelim” diyerek basın açıklaması düzenledi. Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleşen basın açıklamasına Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri destek verdi. "Patronların vergi borcunu affedeceğinize emekçilerin faturalarını ödeyin", "İş, ekmek, özgürlük" ve "Temel yaşam maddeleri vergiden muaf tutulsun, zamlar geri çekilsin" dövizlerin açıldığı açıklamada "Birleşe birleşe kazanacağız", "AKP halka hesap verecek" ve "İş, ekmek, özgürlük" sloganları atıldı.

Açıklama konuşan Yusuf Kaya, yaklaşık olarak 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının siyasi politikaları ile ülkeyi, yarı açık cezaevine çevirirken uygulamış olduğu iktisadi politikaları ile de halka; açlık, yoksulluk, sefalet ve geleceksizlik dayatarak milyonların yaşamını çekilmez hale getirdiğini ifade etti. Bu politikalar ile işçi ve emekçilerin yoksullaştığını söyleyen Kaya, devamında “AKP, sermaye sınıfına turkuaz halı sererek sermayeye sınırsız sömürü ve kar ortamı sağlayarak tarafını da açıkça belli etmektedir.” dedi. AKP’nin  bugüne kadar uygulanan iktisadi ve siyasi politikalardan sorumlu değilmiş gibi her defasında “dış güçler”, “faiz lobileri”, ”şer odakları”, “üreticiler”, “ muhalefet partileri” , “sendikalar” diyerek kendisi dışında herkesi sorumlu gösterdiğini söyleyen Kaya, AKP’nin kendi sorumluluğunu gizlemek istediğini, yaşanan yıkım ve başarısız uygulamaların sorumlusunun tek adam tek parti yönetimi olduğunu belirtti.

ORTAK MÜCADELE VURGUSU

İktidarın müjde olarak verdiği asgari ücretin eridiğine dikkat çeken Kaya, “Mecliste AKP-MHP çoğunluk oyu ile geçen 2022 yılı bütçesi İşçi, işsiz, emekli, genç, kadın kısacası emeği ile geçinen milyonlar yok sayılarak hazırlanmıştır. Bu bütçe faiz, rant, güvenlik ve sermayeye hizmet bütçesidir. Ekmekten başlayarak temel tüketim maddelerine yapılan zamlar aynen duruyor. Üstüne üstlük yeni yılla birlikte halkın üzerindeki vergi yükü daha da artacaktır. Bu düzenin kaymağını kim yiyorsa faturayı da o ödemelidir. Emekçilerin yeni bir yük kaldıracak hali kalmamıştır. Kapitalist sistemde üretim, insan ihtiyaçlarına göre ve doğayla uyumlu değildir. Varlığını doğanın yağmalanması ve insanın sömürülmesi üzerine kuran bu sisteme karşı mücadele etmezsek insanlık dışı çalışma koşullarında, işsizlikle açlık tehdidi altında, sefalet ücretine mahkûm olarak çalışmak zorunda kalacağımız aşikardır” diye konuştu. Çözümün AKP iktidarının uyguladığı veya uygulayacağı yeni ekonomik ve siyasi politikalarda olmadığına dikkat çeken Kaya, çözümün Emek Demokrasi ve barış güçlerinin, işçi sınıfı ve emekçi halkın, yoksulluğa, hayat pahalılığına ve sömürüye karşı bir araya gelmesi ve demokratik halk iktidarı için güçlerini birleştirmesiyle mümkün olduğunu belirterek ortak mücadeleye çağırdı.

Kaya, taleplerini şöyle sırladı:

“• Yapılan tüm zamlar geri çekilmelidir.

• KDV başta olmak üzere elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlardan alınan vergiler düşürülmelidir,

• Milyarderlere ek vergiler getirilmelidir.

• İşsizlik ödeneği en az asgari ücret düzeyinde olmalıdır.

• Dolaylı vergiler kaldırılmalı, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır.

• Kurumlar vergisi arttırılmalı, servet vergisi getirilmelidir.”

Açıklama slogan ve alkışlarla son erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291