Öne Çıkanlar mersin GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ otobüs ücretleri

ESOB'TA TALAT DİNÇER GÜVEN TAZELEDİ

HABER: ELİF KURTTAŞ

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin iki adayın yarıştığı Başkanlık seçiminde Talat Dinçer ve ekibi zafere ulaşan isim oldu. 69 meslek odasına bağlı başkan ve yönetim kurulu üyelerinden oluşa 547 delegeden 519 delegenin oy kullandığı seçimlerde 381 oyu hanesine yazdıran Başkan Dinçer, büyük farkla yeniden Başkanlığa seçilirken, göreve getirildiği 2005 yılından bu güne üst üste beş dönem seçim kazanan kişi oldu.

“Esnaf Toplumsal Barışın Ve Huzurun Teminatı”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilen genel kurulda Divan Başkanlığına TESK Genel Başkan Yardımcısı Burhan Aksak getirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından söz alan Birlik Başkanı Talat Dinçer, esnaf ve sanatkarların ekonomide mal ve hizmet üretiminin yanı sıra istihdama sağladığımız katkıyla, toplumsal barışa, dayanışmaya verdiği destek ve tarihsel köklerim ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ve aziz milletinin en önemli parçası olduğuna vurgu yaptı.

“Avrupa’nın En Büyük Meslek Kuruşunun Temsilcisiyiz”

Dinçer şöyle konuştu: “Esnaf ve sanatkâr teşkilatı olarak bizler, ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük meslek kuruluşunun temsilcileriyiz. Büyüklüğümüz sadece 2 milyonu aşan sayımızdan değil, ülkemizin her mahallesinde, her sokağında, her köşe başında, küçük büyük demeden üretim yapan alın terimizle kazanan ve kazancını paylaşan Ahilik Kültürümüzden gelmektedir. Esnaflarımızın oyuyla seçilerek gelen bizlerin, esnaf – sanatkârlarımızı sosyal, ekonomik ve mesleki eğitim anlamında geliştirmek, teşkilat mensuplarımızın refahını arttırmak, hak ve menfaatlerini savunmak teşkilat birimlerimizin ve bu salonla bulunanların asli görevidir. Bu görevimizi yerine getirirken siyasi görüşlerimiz ve yönetim anlayışımız kendimize özgü olmak kaydıyla, esnaf-sanatkarlarımızın sorunlarının çözümünde, taleplerinin karşılanmasında, çıkarlarının korunmasında ortak bir paydada buluşmak, gayret göstermek hepimizin ortak gayesidir.” dedi.

“Güçlü Esnaf, Yeni Nesil Sanatkar Vizyonumuzu Hayata Geçireceğiz”

Dinçer, “ 2018 yılının mayıs ayındaki genel kurulumuzda “Güçlü Esnaf Yeni Nesil Sanatkâr” vizyonuyla hareket edeceğimizi, esnaf-sanatkarlarımızı ve teşkilatımızı değişen dünya şatlarına ayak uydurmak için gerekli çalışmaları ve planlamayı yapacağımızı söyledik. 2018 – 2022 yılı dönemindeki görev sürecimiz, esnaf ve sanatkâr teşkilatımız için tarihte görülmemiş ekonomik ve sosyal sorunlarla, sağlık krizleriyle mücadele içerisinde geçmiştir. Bütün sıkıntılara rağmen Birlik olarak, Çamlıyayla’dan Anamur’a kadar faaliyet gösteren her bir esnaf-sanatkarımızın, oda başkanımızın, teşkilat mensuplarımızın sorunlarını, taleplerini azami düzeyde karşılamaya çalıştık.” şeklinde konuştu.

“Sanayi Sitesi Konusunda Kente İhanet Edildi”

Başkan Dinçer, çalışma dönemleri süresince iki konuyu hayata geçiremediklerinin altını çizerek; “ Birincisi, şehrimizdeki sanayi sitesi sorunudur. Bir önceki dönemde toprak koruma kurulu kararı ile önemli bir adım attığımız Hastane ve Otogar arasındaki bölge maalesef Belediye Meclisindeki karar ile konut alanına çevrilerek elimizden alınmıştır. Yerine gösterilen yerler birinci derecede tarım alanları ve maliyeti yüksek olan yerlerdir. Birliğimiz, kentin sanayi sitesine kavuşması için gerekli bütün girişimleri, ilgili oda başkanlarımız ve kentin diğer sivil toplum kuruluşları ile bir arada yürütse de meclisin kararı bütün çabalarımızı yok etmiştir. Değerli hazirun şu anda sanayi sitesinde çalışması gereken ancak Mersin şehir içerisinde faaliyet gösteren esnaf sayımız yaklaşık 8 bindir. Yüzde 80’imiz mahalle aralarında çalışmaktadır. Birliğimiz sanayi sitesinin, özelliklerini, hangi sektörde kaç esnafımızın yer alacağını en önemlisi de finansman modelini dahi belirlemiştik. Bu durumun böyle olmasının sebebini bütün kamuoyu biliyor, detaylı anlatmaya gerek yok. Ancak Mersin ve Mersin’in esnaflarına yapılmış büyük bir ihanet olduğunu söylemek isterim” ifadelerine yer verdi.

YENİ ALANLAR VE PLANLAR

Konuşmasının devamında  önümüzdeki günlerde Mersin’e modern bir sanayi alanı ve tesisini kavuşturma çalışmasında olacaklarının altını çizen Başkan Dinçer, “ Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Birlikte kurduğumuz MESDEM’in içerisinde yer alan farklı sektörlerden gelen başkanlarım ve ilçe belediye başkanlarımın oluşturduğu üst kurul, şu anda bu konu üzerine çalışmalarını yürütmektedir. Yeni alanlar, planlar ve fizibilite çalışmaları birliğimiz ve belediyelerimizin işbirliğinde sürdürülmektedir. İnşallah sizlerin desteği ve Allah’ın izniyle bu engelleri aşacağız” ifadesini kullandı.

Ardından Birlik Genel Sekreteri Cevdet Tekbaş tarafından okunan Birliğin geçmiş dönem çalışma ve hesap ve denetim kurulu raporları oy çokluğuyla kabul edildi. Gelecek dönem çalışma raporlarının okunması sonrası seçimlere geçildi.

381 DELEGENİN OYUNU ALDI

Oda başkanı ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan 547 delegeden rekor katılımla 519 delegenin oy kullandığı genel kurulda Talat Dinçer ve Zafer Çekmez’in listeleri yarıştı.  Başkan Dinçer, aldığı 381 oyla bir hizmet dönemi için daha göreve getirilirken, Çekmez’in listesi 138 oyda kaldı. Talat Dinçer Başkanlığındaki Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde kurullar şu şekilde oluştu,

Yönetim Kurulu: Veysel Sarı, Uçal Mavili, Nihat Dağdelen, Doğan Gündüz,  Duran Şen, Halil Metik, Ali Tavman ve Faruk Dalkılıç 

Denetim Kurulu: Fatih Özcan, Zeynel Nar, Cumali Taş, Hali Şekerci ve Batuhan Cıtırkı

Disiplin Kurulu: Abdullhalim Batur, Mehmet Sinan Canpolat, Erdal Pekmez, Mehmet Emin Sakallı ve Mehmet Reşat Kıvılcım

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291