Öne Çıkanlar muharremince mersin vagon persembe vatandaş halk iktidar muhalefet imecehaber imecegazetesi çevre hedef saglık salı dünya İmeceHaber mersin idlib azez tır İmeceHaber covid tedbir sondakika küliye mersin carsamba özelhaber

Bu haber kez okundu.

“Gerekli cevabı sandıklarda vereceğiz“ / Turan DAL'ın Haberi
 Mersin Ses Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt,  “Türkiye halkları bu katliama en büyük cevabı Türkiye’nin tüm sokaklarında barışı haykırarak verdi” dedi.

‘TÜRKİYE TUTUMLARINI NET OLARAK İFADE ETMİŞTİR’

Bozkurt,  Ankara’da yapılan katliamın sebebinin Kürt ezilen halkı ile Türkiye’de bulunan emekçilerin ortak çerçeve ve ortak talepler çerçevesinde bir araya gelmesi olduğunu ifade etti.  7 Haziran seçimleri sol-sosyalist hareketler ile Kürt halkının ortaklaşarak AKP’nin saltanatına son verdiğini dile getiren Bozkurt, “ AKP iktidarının Kürt,Türk,Arap, Alevi diyerek hakları ayrıştırmak isterken Türkiye halkları sokaklarda eşitlikten,barıştan ve özgürlükten yana olan tutumlarını net olarak ifade etmiştir” dedi. AKP’nin bu katliam ile yapmak istediğinin baskı, zulüm ve katliamla iktidarını sağlamlaştırmak ve sokağın sesini kısmak olduğunu vurgulayan Bozkurt, “Türkiye halkları bu katliama en büyük cevabı Türkiye’nin tüm sokaklarında barışı haykırarak verdi.”

‘BARIŞIN SESİNE SES KATALIM’

AKP medyasının yaptığı haberlerden dert yanan Bozkurt, “Gerçekten bu kadar yandaş bu kadar yardakçı bu kadar AKP, bu kadar Saray işbirlikçisi,  saray uşaklarından utanıyorum. Çünkü basın emekçisi demek gerçekten halka doğru ve ilkeli haber ulaştıran ve halkın gerçekleri görmesini sağlayanlardır” şeklinde konuştu. Yıllardır KESK olarak Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesi gerektiğini savunduklarını belirten Bozkurt, “Bu günden sonra barış sloganını ve mücadelemizi daha da yükselteceğiz. Sokakta barışa, barışın sesine ses katalım.”

‘BUNUN HESABINI 1 KASIM’DA GÖSTERECEĞİZ’

Mersin Türk Tabipler Birliği Başkanı Ful Uğurhan da, Ankara’da ki mitingde yüreği barıştan yana olan, barış umudu olan herkesin geldiğini ve gelenlerin tek amacının barış olduğunu kaydetti. Bombanın barışa karşı savaştan yana olanların ve savaştan nemalananların yaptığını kaydeden Uğurhan, “400 vekili vermediğiniz takdir de öleceksiniz diyenler gerçekten bizleri öldürdüler. Ama bizler bu katliamcı zihniyete bunun hesabını 1 Kasım’da göstereceğiz” dedi.

‘GÜVENLİK ZAFİYETİ YOKSA PATLAMA BİLGİNİZ DAHİLİNDE GERÇEKLEŞTİ’

"Biz bu katliamları 80 öncesi ve sonrası da gördük" diyen Tümbel-Sen Mersin Başkanı Mustafa Özbay ise, “ Daha önce Madımak da Sivas’ta, Roboski’de, seçimlerden önce Adana’da, Mersin’de Diyarbakır’da, seçimden sonra Suruç’ta ve şimdi Ankara’da yapılan katliamların hepsi tek bir elden yapılıyor.”Bu katliamı yapanlar seçimden önce 400 milletvekili vermezseniz kaos olur diyenlerin yaptığını vurgulayan Özbay,  “İçişleri Bakanı çıkıp ‘Güvenlik Zafiyeti ‘yok diyor ‘Güvenlik zafiyeti ‘ yoksa bu patlama sizin bilginiz dahilinde yapılıyor. Ya güvenlik zafiyeti olduğunu kabul edeceksin ya da bilginiz dahilinde olduğunu kabul edeceksin” şeklinde konuştu.

‘“BARIŞ” SLOGANLARININ YÜKSELTİLMEK İSTENDİ’

Türkiye’de yaşanan yoğun çatışmalı sürecin Ortadoğu’da var olan savaştan bağımsız ele alınmayacağını ifade eden Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “ Rojava’da  DAİŞ’e karşı Kürt hareketinin kazanımları ve Türkiye’de HDP projesinin insanlara yeni bir umut getirdi. Bu umuda ve Kürt hareketinin kazanımlarına karşı bir savaş süreci başlatıldı” dedi. Suruç Katliamını hatırlatan Muşlu, “Suruç katliamı ile Anadolu ve Mezopotamya devrimcilerinin bir araya gelmesi önlenmek istendi. Ardından başlatılan savaşla birlikte Kürt halkına yönelik katliam ve inkâr politikalarının başlatıldı.” Muşlu, Türkiye de demokratik kitle örgütlerinin ve emek örgütlerinin bu gidişata ve yürütülen kirli savaşa karşı Ankara’da “Barış” sloganlarının yükseltilmek istendiğini buna karşı ise barışın katledilmeye çalışıldığını vurguladı. Ankara katliamından sonra Türkiye halklarının ayağa kalktığını vurgulayan Muşlu, “Bu tepkiler, faşist, zalim, dikta iktidara karşı hem de Kürt sorununun artık barışçıl, demokratik bir çerçevede çözümünün yapılmasının istemidir.  Bizler barış şehitlerinin anılarını yaşatmak istiyorsak mücadelelerini kaldığı yerden daha güçlü şekilde devam ettirmeliyiz.”

 ‘TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE İNADINA BARIŞ SESLERİ YÜKSELDİ’

 Büro Emekçileri Sendikası Mersin Şube Başkanı Yusuf Kaya,” Kürt halkı ile emekçileri, doğayı sevenleri, gönlü barış ve kardeşlikten yana olanları bir araya getirmemek için Ankara’da bomba patlattılar.  Ama bizler bu katliama Türkiye’nin her yerinde ‘ İnadı Barış’ diyerek karşılık verdik.  Yitirdiğimiz yoldaşlarımızın barış, özgürlük ve kardeşlik taleplerini biz emekçiler bir adım daha ileri götüreceğiz” dedi.

‘FAİLLER HALKA HESAP VERECEK’    

2015 yılının katliam yılı olduğunu vurgulayan Mersin Genel- İş Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Bu katliamların sebebi çöküşte olan bir İktidarın, iktidarını korumasıdır” dedi. Türkiye halklarının yapılan katliamların nedenlerini çok iyi bildiğini ve Ankara’da barışı katledenlere 1 Kasım’da gerekli cevabı sandıklarda vereceklerini kaydeden Göksoy, “Türkiye halkları hep birlikte bu katliamın faillerine bunun hesabını soracaktır, bizlerde işçiler, emekçiler olarak bu katliamın faillerinden hesap soracağız” şeklinde konuştu.

‘BU ÜLKEYE BARIŞI BİR TEK DEVRİMCİLER GETİREBİLİR’

Ankara’da yapılan katliamla Saray’ın güvenliğinin sağlanmaya çalışıldığını belirten Birleşik Devrimci Parti üyesi Hakan Aktaş, “ Bu ülkede bulunan güvenlik güçleri bu halkın güvenliğini değil, Saray ve Sarayın iktidarının güvenliğini sağlıyor” dedi. “Ankara’da yapılan katliamların tek sorumlusunun İŞID gömleği giyen AKP’dir” diyen Aktaş, “ Artık Türkiye halklarının şunu anlamsı gerekiyor. Bu ülkeye barışı bir tek devrimciler getirebilir” dedi. “Türkiye halkları tüm Türkiye’de sokaklara çıkarak bu katliamcı zihniyetten hesap soracağının ilanını gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.