Öne Çıkanlar mersin içel taksi genc asayiş mersin pazartesi imecehaber imecegazetesi tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI

“GEZİYE, EMEĞİMİZE, MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Haber: Şirin ALP

Türk Mimar Mühendisler Odalar Birliği (TMMOB) Mersin Şubesi Gezi davasında ağır hapis cezası verilen üyelerin olduğunu ifade ederek “Geziye, emeğimize, mesleğimize sahip çıkıyoruz” dedi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Atar “Ülkemiz ekonomiden siyasete kadar her alanda büyük bir kriz içerisindeyken, krizin sorumlusu olan iktidar halkın sorunlarına çözüm üretmek yerine toplumsal muhalefeti susturmaya çalışarak başarısızlığının üstünü örtmeye çalışıyor.” dedi.

“CEZALANDIRMA VE SİNDİRME SİYASETİNİN SON ADIMI OLMUŞTUR”

Sözlerine devam eden Atar “Ülke tarihimizin en kitlesel ve uzun süreli halk hareketlerinden biri olan Gezi Direnişi’ni organize ettikleri gerekçesiyle aralarında; TMMOB Yönetim Kurulu Üyemiz Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odamızın Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunduğu arkadaşlarımıza verilen cezalar, iktidarın toplumsal muhalefeti cezalandırma ve sindirme siyasetinin son adımı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Canan Kaftancıoğlu’na değinen Atar “Yine, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na da "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" , "kamu görevlisine alenen hakaret etme", "Cumhurbaşkanına alenen hakaret etme", "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"  ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlarından ceza verildi.” diye ifade etti.

“SIRADAN BİR HÜKÜM DEĞİLDİR”

Gezi davasından sonra verilen bu kararın sıradan bir hüküm olmadığını söyleyen Atar “Yargıtay 3.Ceza Dairesi tarafından İstanbul’daki 25 yıllık AKP egemenliğine son veren kadın olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hukuk dışı siyasi kararla İl Başkanı’nın siyasi hayatı sona erdirilmeye çalışılmış, yürekli ve cesur kadınlardan ne kadar korktukları da anlaşılmıştır. Hepimiz biliyoruz ki gezi davasından sonra verilen bu karar da sıradan bir hüküm değildir. Bu hüküm kargaşa çıkartma ve güçleri bölme hükmüdür.” şeklinde konuştu.

“TOPLUM VİCDANINDA TERTEMİZ VE LEKESİZDİR”

Gezi direnişinin toplum vicdanında temiz ve lekesiz olduğuna değinen Atar “Burada bu gün ayrıca Adalet, huzur,  özgürlük ve ülkemizin aydınlık yarınlarına kavuşmasına ses yükseltmek için Maltepe mitingine katılacak olan tüm dostları da selamlıyoruz. İktidar güdümündeki mahkemenin verdiği bu cezaların hiçbir hukuki dayanağı ve toplumsal meşruiyeti bulunmamaktadır. Gezi Direnişi ve bu direnişin parçası olmuş herkes bu tarih karşısında ve toplum vicdanında tertemiz ve lekesizdir.Siyasi iktidarın arkadaşlarımız ve Taksim Dayanışması nezdinde cezalandırmak istediği Gezi Direnişi olduğu kadar, parkına, şehrine, doğasına, tarihine sahip çıkan mühendis, mimar ve şehir plancılarının tümüdür.” dedi.

“KAMUCU MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARININ MÜCADELESİ”

 Siyasi iktidarın cezalandırmak istediği, mesleki bilgisini halktan yanan kullanan kamucu mühendis, mimar, şehir plancılarının mücadelesi olduğunun altını çizen Atar “TMMOB ve bağlı odalarının onurlu mücadele geleneğidir. İktidar zorbalığına dün boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyeceğiz. Gezi Direnişini, Gezi Davası’nda ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz değerlerimizi, kamusal faydayı ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk toplumun tüm kesimlerini tükenme noktasına getirdiğini kaydeden Atar “Ürettiğinin, alın terinin karşılığını alamadan çalışan milyonlarca emekçi ev kirası, ulaşım masrafları ve faturalar nedeniyle ay sonunu getiremez oldu. Milyonlarca kişi geçimini sağlayabilmek için borç batağına sürüklenerek adeta bankalar için çalışır hale geldi. Yoksulluk ve geçim sıkıntısı halkın yaşam tarzı haline geldi. Derin ekonomik kriz mühendis, mimar ve şehir plancılarının hayatlarını da etkiliyor. Başta işsiz meslektaşlarımızın olmak üzere kamuda ve özel sektörde her türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama, denetleme işlerini yapan meslektaşlarımız giderek daha büyük bir hayat zorluğu ile baş etmeye çalışıyor.” diye konuştu.

“İŞSİZLİK SORUNU DERHAL ÇÖZÜLMELİ”

Hayatı yaşanabilir kılan mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak, acil taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz diyen Atar “ Nitelikli işgücümüzün heba olmasına neden olan işsizlik sorunu derhal çözülmelidir. Tüm meslektaşlarımıza güvenceli istihdam sağlanmalıdır. SGK ile TMMOB arasında ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının “Asgari Ücret Denetim Protokolü” ivedilikle yürürlüğe konulmalıdır. Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamı artırılmalıdır. Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmelidir, ek göstergeler 4800-6400 aralığına yükseltilmelidir. KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde kamu görevinden ihraç edilen meslektaşlarımız tüm haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir.” dedi.

“ÖZELLEŞTİRMELERE SON VERİLMELİ”

Özelleştirmelerden bahseden Atar “Özelleştirme uygulamalarına son verilmeli, yeniden kamulaştırma yapılmalıdır. Ülkenin yaşanabilir hale gelmesi için tüm alanlarda kamucu politikalar benimsenmelidir. Ülkemizin doğal kaynaklarını, ormanlarını, tarım alanlarını ve tarihi mirasını yağmalamayı amaçlayan tüm düzenlemeler geri çekilmelidir. Kamusal ve mesleki denetimler toplum güvenliğinin sağlanması açısından zorunludur, serbestleştirme uygulamalarına son verilmelidir. Gezi Tutsakları bir an önce serbest bırakılmalıdır. Gezi Direnişi nasıl ki bu ülkenin yüz akı ve onurlu tarihinin bir parçasıysa, Gezi Direnişi Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız da bizim yüz akımız ve onurlu tarihimizin bir parçasıdır.” ifadelerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291