Öne Çıkanlar milli eğitim

GÜNAY “CİNAYETLERDE DEVLETİN VE YARGININ SORUMLULUĞU VAR”

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

Kadına yönelik şiddetin sürekli olarak en yakınları tarafından geldiğini belirten Av. Günay ; “ Sistemli şekilde eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından tehdit edilen Avukat Dilara Yıldız ,olay anında olay yerine gelen polislerin gözü önünde kurşunlanarak öldürülmüştür. Her gün en az bir kadın cinayeti ile güne başlar olmak ve bu kadın cinayetlerini normalleştirerek toplumun duyarsızlaştırılması, faillere uygulanan cezaların yetersiz olması ve şiddet gören kadınlar için gerekli tedbirlerin alınmaması nedeni ile gerçekleşen bu cinayetler karşısında, devletin tüm organları ve yargı sisteminin sorumluluğu bulunmaktadır.” açıklamasını yaptı.

BİR YILDA 367 KADIN ERKEKLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Dernekleri Federasyonu tarafından tutulan kadın cinayetleri istatistiğine göre son 1 yılda 367 kadının, erkekler tarafından öldürüldüğünü vurgulayan Av. Günay ; “Devletin, kadını koruma yükümlülüğünü yerine getiremediği açık olarak ortadayken, İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı verilerek , faillerin yeterince ceza almadıkları, iyi hal ve haksız tahrik gibi sebeplerle ceza indiriminden faydalandıkları mağdur karşısında güçlendikleri ve mağdurların mağduriyetinin ikiye katlandığı görülmektedir.” ifadesini kullandı.

Av. Günay; “Kadın cinayetlerinin büyük çoğunluğunun ateşli silahlarla işlendiği açıkken bireysel silahlanmanın yasaklanmaması bu cinayetlerin en önemli sebeplerindendir. Bunun yanı sıra Türk Ceza Kanununda ısrarlı takibin suç olarak düzenlenmesinin de geciktirilmemesi gerekmektedir.” şeklinde belirtti. ” dedi.

RAZİYE OKSAY CİNAYETİ

Mersin’de işlenen Raziye Oskay cinayetini ve öncesinde açılan davaların yıllarca yakın takipçi olan Avukat Işıl Akan; “Raziye Oksay diğer tüm kadın cinayetlerinde olduğu gibi ne münferit ne de tesadüfi bir olaydır. Bunu tüm ülkenin gündemine ısrarla ve üstüne basa basa sokmak istiyorum. Raziye kendisini çok sevdiğini iddia eden adam tarafından dün sokak ortasında silahla katledildi. Biz hiçbir kadın cinayetinin, hiçbir kadına şiddet olayının sevgi, aşk adı altında yumuşatılmasını, meşrulaştırılmasını istemiyoruz ve bunu ısrarla vurgu yapıyoruz.” açıklamasını yaptı.

ŞİDDET, TEHDİT, DARP, SİLAHLI SALDIRI

Raziye Oskay’ın Üniversitede öğrencisiyken günün birinde yanına nasıl geldiğini anlatan Av. Akan; “ ‘Hocam tehdit ediliyorum, ben ne yapacağım?’ diyerek geldi. 6 yıl önce başlayan bir serüven, 6 yıldır sistematik olarak şiddete uğrayan, tehdide uğrayan darbe uğrayan ve hatta cinsel saldırı suçundan devam eden açık bir dosya dahi var. 2017 yılında Raziye’nin ailesiyle birlikte yaşadığı ev, aynı kişi tarafından yine silahla saldırıya uğradı. Bundan dolayı ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Tutuklu kaldı bir buçuk ay kadar ve sonrasında tahliye oldu. Tahliyeden sonra baskılar, tehditler hiçbir şekilde son bulmadı ve artarak devam etti. Bunun üzerine ne yazıktır ki birçok hayali olan bir kadın, ailesini ve yaşadığı şehri terk etmek zorunda kalıp, İstanbul İline gidip izini kaybettirmek zorunda kaldı. Raziye İstanbul'da bir işe girdi, bütün telefon numaralarını değiştirdi, bu adama yakalanmamak için. Ne yazık ki bir gün, iş yerinde İstanbul'da yine adam karşısına çıktı. Bu adamdan artık kaçamayacağını anlayan Raziye, ailemin yanında yaşayayım düşüncesiyle tekrar Mersin İline döndü. Ne baskı, ne şiddet, ne tehditler hiç azalmadığı gibi artarak devam etti. En son 2021 yılında, yine darp, cinsel saldırı, şantaj ve silahla tehdit dosyasından suçlarından halen açık olan Mersin’de bir savcılık dosyası var. Bu fail adli kontrolle serbest bırakıldı. Birçok uzaklaştırma kararı var Raziye'yle ilgili. Fail ne adli kontrol kararını, ne de uzaklaştırma kararlarının hiçbir şekilde dinlemedi. Hiçbir şekilde riayet etmedi. Her gün Raziye’nin iş yerinin kapısına gelmeye devam etti.” ifadelerini kullandı.

ACI SON

Raziye’nin, can güvenliğinin hiç olmadığını, suçlunun tutuklanmasını talep etmemize rağmen adli kontrol şartı ile tutuklamasının yapılmadığını vurgulayan Av. Akan; “ Bugün geldiğimiz noktada tekrar söylüyorum. En büyük korkumu yaşıyorum burada. Benim için ne bir meslek, ne bir profesyonel iş, nede bir avukat olarak buradayım. Bir ablası, bir hocası olarak konuşuyorum burada. Ne yazık ki hukuki çabalarımız, mücadelemiz böyle acı bir şekilde son buldu.” şeklinde konuştu.

“HUKUKİ KAZANIMLAR KORUNMALI”

Tekrar tekrar canların yanmaması için İstanbul Sözleşmesi tartışmalarını çok önemsediklerini belirten Av. Akan; “ Tek başına yeterli olmasa da cinsiyet temelli şiddetin engellenebileceği en önemli araçlarımızdan biridir. Bütün hukuki kazanımlarımıza sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Hukuki kazanımlarınızı koruyabilmek için bu cinayetleri azaltmak ya da cezasını caydırıcı bir hale gelmesi için elimizden gelen bütün mücadeleyi vereceğiz. Tüm halktan, tüm kadınlardan, erkeklerden ve herkesten bu konuda destek bekliyoruz. Raziye'nin davasına sahip bırakılmamasını talep ediyorum.” şeklinde konuşmasını bitirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291