Öne Çıkanlar mersin JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman otobüs ücretleri

HAK İHLALLERİ VAR

HABER: ŞİRİN ALP

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi (İHD) ve Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği ortak basın açıklaması düzenleyerek hapishanelerde yaşanan sıkıntıları bir rapor halinde kamuoyu ile paylaştı. Açıklamayı İHD Şube Sekreteri Av. Battal Gazi İnci okudu.

“GARDİYANLARIN MAHPUSLARA KARŞI TUTUMLARININ ÇOK SIKINTILI”

Heyet olarak tutulan raporlarda özellikle, 5275 Sayılı İnfaz Yasası, İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasal hükümler çerçevesinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekildiğini belirten Av. Gazi İnci, “ İşkence ve kötü muamele ile ilgili, özellikle Aksaray Hapishanesinde, gardiyanların mahpuslara karşı tutumlarının çok sıkıntılı olduğu, sürekli kendilerini kışkırtacak şeyler söyledikleri, kendilerine tehdit ve tahkir içeren söylemlerde bulundukları, mahpusların bu konu ile ilgili defalarca hapishane idaresi ile görüşmesine rağmen bu eylemlerin devam ettiği öğrenilmiştir.” dedi.

HEKİMLERİN MAHPUSLARA KARŞI DAVRANIŞI

Hapishane idaresince mahpsulara keyfi disiplin cezası verdiğini ve İnfaz Yasasının mahpusları sindirmek için keyfi bir araç olarak kullanıldığı söyleyen İnci, şöyle devam etti, “ Özellikle son yıllarda raporlarımıza yansıdığı üzere hekimlerin mahpuslara yönelik tavır ve davranışları, tedavi yöntemleri ya da keyfi tutumla tedaviden kaçınmaları vahim ve endişe verici boyuta ulaşmıştır. Meslek etiği ve onuru ile bağdaşmayan bu durumun insan hakları konusunda ağır bir ihlal doğurduğu söylenmelidir.” ifadelerini kullandı.

AĞIR HASTA MUHPUSLAR VAR

Mahpuslardan Suphi Aydın ve İbrahim Oruç’un ağır hasta olduğunu belirten İnci, “Suphi Aydın’ın, böbrek yetmezliği ,kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, prostat hastalıklarının olduğu, en son 11 Şubat 2022’de Mersin Şehir Hastanesindeki tedavisinde doktorların kalp yetmezliği sebebiyle anjiyo olması gerektiğini söylediği ancak bunun riskli olduğunu, ayrıca İbrahim Oruç’un 2013 yılında çocuk yaşta aldığı darbeler sebebiyle kafatasına platin takıldığı, psikolojik sorunlarının olduğu, kendisi ile ilgili İstanbul Adli Tıp kurumu tarafından ceza evinde kalamaz raporu varken Savcılık talebiyle Elazığ Adli Tıp Kurumu tarafından yeniden ceza evinde kalabilir şeklinde rapor alındığı, psikolojik destek ve tedavi alması gerektiği halde bu talebinin reddedildiği, öğrenilmiştir.” açıklamasını yaptı.

YAŞAM VE SAĞLIK HAKKI

Suphi Aydın ve İbrahim Oruç hakkında gerekli sağlık tahkikatının başlatılması gerektiğini vurgulayan, İnci “ Mahpusların hapishanede kalmasının hayatları için kesin bir tehlike teşkil etmesi durumunda cezalarının infazının geri bırakılması, öte halde cezalarının infazına resmi sağlık kuruluşunda devam edilmesi gerektiği, aksi durumun mahpusların yaşam ve sağlık haklarını ve infaz kanunu ilkelerini ihlal edeceği önemle vurgulanmalıdır.” şeklinde belirtti.

“HAPİSHANELERDE HAK İHLALLERİ”

Hapishaneler kişilerin dış dünya ile bağlarının önemli ölçüde koptuğu ve kamu gücü ile birçok haklarından mahrum bırakıldığı yer olduğunu iddia eden İnci, “Fakat hapishanelerde dahi bireyler, yaşam hakkına, sağlık hakkına, kişiliğini ve manevi bütünlüğünü koruma ve geliştirme hakkına ve kanunla sınırlandırılmamış diğer bütün haklara sahiptir. Son yıllarda Türkiye hapishanelerinde mahpusların anılan hakları ağır ihlallere maruz kalmış hala da maruz kalmaya devam etmektedir. Son zamanlarda yaşanan mahpus şüpheli ölümleri ve intiharlarının ciddi derecede artması hak ihlalleri seyrinin daha da ağırlaştığını göstermektedir.” şeklinde konuştu.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Son olarak şunları ekleyen inci, “ Bizler hak savunucuları olarak gözlem ve tespit edilen hak ihlallerinin, işkence ve kötü muamele uygulamalarının son bulması için, TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Adalet Bakanlığı, Valilik İnsan Hakları Birimi, Hapishane İzleme Kurulu, Adli Birimler, Siyasi Partiler, İnsan Hakları Örgütleri ve sair ilgili görevli birimlerden gereğinin yapılmasını talep ediyor, onurlu ve insani bir yaşamın tesisi adına sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291