Öne Çıkanlar BABALARGÜNÜ seyirci Tamamla Bizi Ey Aşk Tere yağında tavuğun Mersin tarihi milli eğitim

Bu haber kez okundu.

“HUKUKSUZLUĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ “

Haber: Şirin ALP

Sümbül ortak basın açıklamasında KHK’lar ile işlerinden çıkarılan kamu görevlilerinin haksızlığa uğradığının altını çizerek, “Bütün baskı ve hukuksuzluklara karşı KESK olarak,  kötü ve sağlıksız koşullarda çalışan, hakları gasp edilen, ihraç edilen, açığa alınan, sürgünlere ve soruşturmalara maruz kalan tüm kamu emekçilerinin yanında olacağız. “ dedi.

KHK’lar ihraç edilen kamu görevlilerinin sayısının 160.000 civarında olduğunu belirten Sümbül ihraç edilenlerin arasında 4 bin 267 KESK üyesi bulunduğunu dile getirdi. Sümbül: “15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile daha da ağır hale gelmiştir. Bu çerçevede, kamu emekçileri ve hükümet politikalarına muhalif olan sendika üye, aktivist ve yöneticileri KHK aracılığıyla bir anda ve keyfi bir biçimde kamu görevinden ihraç edilmiştir.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

“KEYFİ BİR BİÇİMDE KAMU GÖREVİNDEN İHRAÇ EDİLMİŞTİR”

İktidarın politikalarına muhalif olan kamu görevlilerinin KHK’lar ile işlerinden çıkarıldığının altını çizen Sümbül, “Bildiğiniz gibi ülkemizde son yıllarda insan hakları, özgürlükleri ve sendikal haklar alanlarında yaşanan ihlaller 15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile daha da ağır hale gelmiştir. Bu çerçevede, kamu emekçileri ve hükümet politikalarına muhalif olan sendika üye, aktivist ve yöneticileri KHK aracılığıyla bir anda ve keyfi bir biçimde kamu görevinden ihraç edilmiştir. İhraç edilenler 160.000 civarındaki kamu emekçisi arasında 4267 KESK üyesi bulunmaktadır.” diye konuştu.

“HAK ARAMA MÜCADELEMİZ SÜRERKEN”

Sendika olarak üye ve yöneticilerinin haklarını koruma amacı doğrultusunda, 1 Eylül 2016’da başlayan ihraçlara müteakip tüm üye ve yöneticileri ile ilgili hukuk önünde hak arama süreçlerinin başladığını dile getiren Sümbül, “Hak arama mücadelemiz sürerken bizlerin ülke içinde ve ilgili BM, Avrupa Konseyi ve ILO mekanizmaları nezdinde yürüttüğümüz çabaların boşa çıkarma veya en azından yargıya erişimimizi geciktirmeyi hedefleyerek ve ilgili uluslararası mekanizmaların girişimleri sonucunda 23 Ocak 2017’de yayınlanan 685 sayılı KHK uyarınca OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu.” ifadelerini kulandı.

“KAYGI VE ELEŞTİRİLERİMİZİ İFADE ETMİŞTİK”

 KESK olarak, ilk andan itibaren Komisyonun yetkili bir hukuk organı olmadığını belirten Sümbül, “ Bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile seçilen üyelerin profili, çalışma güvencelerinin olmaması vb. nedenlerle etkili bir başvuru yolu olmadığı yönündeki kaygı ve eleştirilerimizi ifade etmiştik. Nitekim 4 yıllık süre sonrasında hala sorunlar olması haklılığımızı daha netleştirmiştir. Komisyonun kurulması üzerine gerek idare mahkemesi, AYM gibi iç hukuk gerekse de AİHM önündeki başvurularımız ilgili başvuru süreçleri tamamlanmadığı gerekçesiyle usulden reddedilmiştir.” diye konuştu.

“İKTİDAR ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARLARINI KEYFİ OLARAK UYGULAMIYOR”

İktidarın Anayasa Mahkemesi’nin Kararlarını keyfi olarak uygulamadığını vurgulayan Sümbül konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “OHAL Komisyonu ilk kararını 22 Aralık 2017’de vermiştir. Komisyonun resmi web sitesindeki bilgilere göre, 28 Ekim 2021 itibariyle, Komisyon 126.300 başvurudan 118.415 başvuruyu karara bağlamıştır.  İncelenmesi beklenen 8343 başvuru bulunmaktadır. Hala karara bağlanmayan 8343 başvurunun 2.053’ü KESK’lilere aittir. Kalan dosyalar içerisindeki KESK’lilerin oranının yüksekliği bilinçli bir geciktirme ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Komisyonun görev süresinin uzatılacağı incelemesi devam eden dosyaların sayısından da anlaşılmaktadır. Komisyon, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Barış akademisyenlerinin dosyalarında da ilk kez ret kararları vermeye başlamıştır. Hukuksuz politikalarıyla çelişen kimi Anayasa Mahkemesi kararlarını keyfi olarak uygulamayan iktidarın Komisyona da aynı yönde talimat verdiği anlaşılmaktadır.”

“FAŞİZME VE KARANLIĞA ASLA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerinin altını çizen Sümbül, “Bütün baskı ve hukuksuzluklara karşı KESK olarak,  kötü ve sağlıksız koşullarda çalışan, hakları gasp edilen, ihraç edilen, açığa alınan, sürgünlere ve soruşturmalara maruz kalan tüm kamu emekçilerinin yanında olacağız. Mücadeleyle, yapacağımız eylem ve etkinliklerle, hukuksal olarak, yurt içinde ve yurt dışındaki paydaşımız eğitim örgütleri ile dayanışmayla, mağduriyetler giderilene kadar çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Faşizme ve karanlığa asla teslim olmayacağız. Tüm emekçileri işimiz, mesleğimiz, iş güvencemiz ve geleceğimiz için dayanışmaya ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırırdı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner414

banner416