banner214
Öne Çıkanlar sinan mersin hamit tuna bozan Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Geniş katılımlı etkinlikte

“İNSANCA YAŞAYACAK MAAŞ İSTİYORUZ”

HABER: Ayşenur Önal

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri kamu çalışanlarına yönelik hükümetin açıkladığı maaş zam oranlarına tepki gösterdi.  “Çarşıda, pazarda, markette, sokakta yaşanan gerçek enflasyon oranında, insanca yaşamaya yetecek bir maaş istiyoruz” diyen  KESK Dönem Sözcüsü Tüm-Belsen Mersin Şube Başkanı Musfata Özbay,  “Asgari ücretli, emekli, kamu emekçisi ve dar gelirli olan tüm kesimler günden güne hızla eriyen ücretleriyle, satın alma güçlerindeki ağır kayıplarla gündelik yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. İşsizlik, geçim derdi ve düşük ücretler artık hayatların sönmesine, ailelerin dağılmasına, çocukların çalışmak zorunda kalmasına neden oluyor” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri hükümetin kamu çalışanları için açıkladığı maaş zamları için meydana indi. Maaş zamlarını protesto etmek için Mersin’de KESK üyeleri Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek açıklama yaptı. Basın açıklaması yapan KESK dönem sözcüsü ve Tüm Bel Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay, “emekçilerin ücretlerinin gün geçtikçe hızla eridiğini ve bu duruma da siyasi iktidarın gözlerini kapadığını dile getirdi. 5 milyon kişinin hayatı enflasyon rakamlarının arasına sıkıştırılamayacağına dikkat çeken Özbay, “Yaşamlarımız, ekonomik müjdelerinizden, reform paketlerinizden, çılgın projelerinizden ve doymak bilmeyen sermayedarlarınızdan daha az kıymetli değildir” dedi.

“YALAN SÖYLEMENİN ARACI TÜİK”

Siyasi iktidarın bu tabloya karşı gözlerini yumup kulaklarını tıkayarak görmek istediği hülyaya, duymak istediği nidaya kendisini kaptırdığını  ifade eden Özbay, “Ekonomik krizin üzerimizdeki ağırlığı pandemi koşullarında taşınamayacak düzeye ulaşıyor. İstatistiğin en güçlü yalan söylemenin aracı olarak kullanılmasına en iyi örnek ise TÜİK’den geliyor. Yıllardır olduğu gibi çarşıda, pazarda ya da sokakta, yani hayatın en sahici yerindeki enflasyonun yanına dahi yaklaşamayacak veriler, resmi istatistik olarak karşımıza çıkarılıyor. Sendikalı ya da sendikasız, 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon emeklinin iradesi ve ihtiyaçları yok sayılıyor. Kamu emekçileri, 2022-2023 dönemi toplu sözleşmeye gitme sürecinde, yüzde 3’lük kısmı toplu sözleşmeden kaynaklanan, yüzde 5,45’lik kısmı ise enflasyon farkı olarak “lütfedilen” yüzde 8,45’lik bir zamla karşılaşıyor. Enflasyon, halkın satın alma gücündeki azalmanın en somut göstergesi olmasına rağmen, iktidarın denetimindeki medya, açıklanan verileri ‘işçi, memur ve emekliye zam müjdesi’ olarak veriyor”  ifadelerini  kullanması dikkat çekti

‘YAŞAMLARIMIZ DAHA AZ KIYMETLİ DEĞİLDİR’

Haziran ayı resmi enflasyon oranı üzerinden verilen zam daha maaşlara yansımadan, Temmuz ayından geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15, konutlarda kullanılan doğalgaza ise yüzde 12 zam yapıldığını hatırlatan Özbay konuşmasına şöyle devam etti:  “Siyasi iktidarın kaşıkla verdiğini kepçeyle alma politikası yıllara kıyaslandığında ise kaşığın giderek küçüldüğü, kepçenin ise devasa boyutlara ulaştığı herkes tarafından çok iyi biliniyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu olarak, 5 milyon kişinin hayatlarının enflasyon rakamların arasına sıkıştırılamayacağı artık görülmelidir. Siyasi iktidar bir gerçeği unutmamalıdır. Yaşamlarımızın ekonomik müjdelerinizden, reform paketlerinizden, çılgın projelerinizden ve doymak bilmeyen sermayedarlarınızdan daha az kıymetli değildir.

‘KAMU ÇAIŞANLARI ARTIK YETER DEMELİ’

KESK Dönem Sözcüsü Tüm-Belsen Mersin Şube Başkanı Musfata Özbay, İktidarın hayatlarıyla oynamaya devam edeceklerini belirterek,, tüm kamu emekçilerin bu duruma artık yeter demesi gerektiğine vurgu yaptı.  Özbay, taleplerini şöyle sıraladı: “

*En düşük kamu maaşı; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.

*Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır.

*Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınmalı, söz konusu temel ihtiyaçlara zam yapılmamalıdır.

*Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmelidir.

*Sadece geçtiğimiz yılın kapılarını telafi etmek için maaşlarımız 2021 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen bin TL artırılmalıdır.

*Yıllardır yandaş konfederasyonla yapılan satış sözleşmelerine son verilmeli, uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan grev hakkımız engellenmemeli, derhal grevli özgür toplu sözleşme mekanizması kurulmalı, bunun için 4688 sayılı yasa baştan sona yeniden düzenlenmelidir.”

Açıklama, sloganlar eşliğinde son buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner258

banner231