banner321
Öne Çıkanlar mersin jandarma mersin imecehaber gunaydın carsamba mersin sera uyusturucu tarım kenevir bitki yeşil erdemli imecehaber imecegazetesi mersin mersin orman yangın cumartesi imecehaber imecegazetesi mersin mersin idlib azez tır İmeceHaber mersin polis sehit İmeceHaber

KADINLAR OLMADAN, DEMOKRASİ OLMAZ

Haber: Gizem TOKKUZUN

KA.DER’in kuruluşundan bahseden İlksen Sorguç Dinçer “1997 yılında Genel Merkezi İstanbul’da kuruldu, 1999 yılında da Mersin’de kuruldu.  KA.DER Siyasi Partilere eşit mesafede duran, seçimle ve atamayla gelinen karar mekanizmalarında kadınların nerede ise yok sayılan temsiliyetini artırmak için mücadele eden bir dernektir.” olduğunu ifade etti.

“DEVLET BU EŞİTLİĞİ SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜDÜR”

5 Aralık 1934 te, TBMM’sinde çıkan yasa ile kadınlar Milletvekili seçme ve seçilme hakkını yasal olarak elde ettiğini ifade eden Dinçer “1935’te TBMM’sinde % 4’lerin üzerinde, Finlandiya’dan sonra, ikinci sırada temsil edilirken, aradan 87 yıl geçmiş olmasına rağmen, geldiğimiz noktada TBMM’sinde %17’lerde ve dünyada kadın temsil oranında 130. sıraların altındayız.” şeklinde konuşarak “Yasal olarak kadınların seçilme konusunda hiçbir yasal engel yokken, hatta anayasanın eşitlik maddesine kadınların büyük mücadelesiyle devlet bu eşitliği sağlamakla yükümlüdür.” dedi.

“FERMUAR SİSTEMİ UYGULANMALI”

Bu hükmün yer aldığını söyleyen Dinçer “Maalesef temsilde eşitlik 87 yıl sonra hala sağlanamamıştır. Bu durum erkek egemen yapının bir sonucudur. TBMM’sinde ülke adına karar alınıyor ve bu ülkede eşit oranda kadın yaşıyor. Kadınların yeterince temsil edilmediği TBMM’nde kararlar alınıyor. Artık, %51 oranında oy oranına sahip kadınlar eşit temsildir. Bununda tek yolu, Fermuar sisteminin uygulanması. Aday listelerinin, bir kadın, bir erkek olarak hazırlanması.” gerekiyor şeklinde konuştu.

“BU UĞURDA AÇLIĞI, HATTA ÖLÜMÜ GÖZE ALAN EYLEMLER YÜRÜTTÜLER”

KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Mersin Şube Başkanı Aysu Zeka “Dünyada, bugün bildiğimiz anlamda kadın mücadelesinin başlaması, oy hakkı mücadelesine dayanıyor. Kendi sözlerini, kendi iradelerini parlamentolara taşımak isteyen kadınlar, 1800'lü yılların sonlarında, Osmanlı İmparatorluğu dahil olmak üzere dünyanın her yerinde son derece zorlu mücadeleler verdiler. En temel vatandaşlık hakları dahi altın tepside sunulmadı, her bir haklarını bedel ödedikleri mücadeleler sonucu kazandılar. Oy hakkı uğruna mücadele eden Suffragette'ler, yani kadın oy hakkı savunucuları; bu uğurda açlığı, hatta ölümü göze alan eylemler yürüttüler.” dedi.

“KADIN ADAYLAR DAHİ LİSTELERE ALINMIYOR”

Kadınlar siyasete girmek istediklerinde, erkek siyasetçilere yapılmadığı şekilde yeterliliklerinin sorgulandığını vurgulayan Aysu Zeka “Her bakımdan son derece yeterli olan kadın adaylar dahi listelere alınmıyor. Bunun sebebi, kadınların eğitim, kaynak vb. imkânlara erişemediği dönemlerden gelen, kadınların yetersiz olduğuna dair toplumsal ön yargılar. Ayrıca liderliğe atfedilen vasıfların erkeklikle özdeşleşmiş olması. Oysa bugün aşikâr ki toplumsal olarak erkekliğe atfedilen bu özelliklerin birçoğu, ülkeleri felakete sürükleme potansiyeline sahip.” diyerek binlerce yıldır erkek egemen yapı tarafından yönetilen dünyada bugün gördüğümüz tablo savaş, derin yoksulluk, açlık, şiddet, kutuplaştırma, çatışma, ayrımcılık ve eşitsizlik. Dolayısıyla hem toplumsal cinsiyet rollerini hem de iyi liderliğin ne olduğunu yeniden tartışmamız gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

“SORUMLULAR MİLLETVEKİLİ VE SİYASİ PARTİLER”

Sorumlunun milletvekilleri ve siyasi partiler olduğunu söyleyen Aysu ZekaMilletvekilleri ve siyasi partiler, bugün uçurum boyutundaki eşitsizliğin hala sürüyor olmasından birinci derecede sorumludur. Partiler arası ayrılıkların, görüş farklılıklarının çok ötesinde siyaset üstü olan eşitsizlik meselesine; her partiden milletvekillerinin, özellikle de kadınların sahip çıkması gerekir. Eksik temsil, kapsayıcı olmayan bir demokrasiye ve bir yönetim sorununa işaret eder. Halkın tümünün iradesini yansıtması gereken meclisin, belirli bir cinsiyet tarafından tahakküm altına alınması demektir.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291

banner323