Öne Çıkanlar içmesusyu MERSİNLİ GAZETECİLERDEN DÜNDARA DESTEK mersin MESKİ bütçesinde 50 milyon TL açık beklendiğini belirterek 10 KASIM

KADINLARDAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU        

Mersin Kadın Platformu, Ankara’da kadın hakları alanında çalışma yürüten kadınlara yönelik polisin sistematik baskısı ve tacizini protesto ederek  insan haklarının hak ihlali yapanlara karşı mücadele çağrısı yaptı.

Mersin Kadın Platformu, Ankara’da kadın hakları alanında çalışma yürüten kadınlara yönelik polisin sistematik baskısı ve tacizini protesto etti. İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) düzenlenen toplantısında konuşan platform üyesi Canan Yüce, polislerin kadınların etkinliklerini engellemenin yanında onları evlerine kadar takip ettiğini belirtti. Yüce, kadınların eve giderken yollarının polislerce kesildiğini söyleyerek, “İş yerlerinin önünde polisler nöbet tutmakta, yine mücadele ve dayanışma içerisinde olmak isteyen kadınların aileleri aranmaktadır. Tüm bunlar karşısında yaşadığımız her türlü erkek devlet şiddetinin üstesinden dayanışma ve mücadele ruhuyla geleceğimizi biliyoruz. Yılmadan ve bıkmadan emeklerimize ve hayatlarımıza sahip çıkmaya, ölüm siyaseti karşısında yaşam siyasetini savunmaya devam edeceğiz" dedi.

“Gerek 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününü gerekse de 10 Aralık İnsan Hakları Haftasını geride bıraktığımız bu süreci, maalesef kadına ve insan haklarına yönelik ciddi ve ağır ihlallerle bir kere daha geçirmiş bulunuyoruz” şeklinde konuşan Yüce, Şiddete başkaldıran kadınların cezalandırıldığını ileri sürdü. Yüce şöyle konuştu: “Hafızasızlaştırılmanın, yok edilmenin, intihara sürüklenmenin, işkencenin, katledilmenin birer mağduru haline getirilerek yaşamdan koparılmaya devam ediliyorlar.  Kadına yönelik şiddet faillerinin tek başına erkek olmadığı, tüm bu şiddet biçimlerini besleyen, büyüten, sürdüren ve kollayan, böylelikle erkekle müşterek failliği paylaşan diğer bir unsurun da pratik ve politikalarıyla devlet olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Öyle ki; erkek/devlet makbul kadınlık tanımının dışına çıkan, gelişen/güçlenen, böylelikle de kendisi için büyük bir tehdit aracı haline gelen kadını ve kadının örgütlü mücadelesi ile birlikte kazanımlarını hedef haline getirirken, bu tehditten kurtulmanın yol ve yöntemi olarak da şiddet ve ayrımcılığı bir yöntem biçimi olarak kullanıyor” 

KADINLAR POLİS BASIKSIYLA AİLE İÇİNE VE ŞİDDET SARMALINA ÇEKİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Söz konusu devlet politikasının en büyük sürdürücüsünün AKP ve MHP bloğu olduğunu anlatan Yüce şöyle devam etti: “  Özellikle son zamanlarda Ankara’ da, mücadele yürüten kadınlara dönük yoğun polis tacizi yaşanmakta, kadınların toplantı yaptıkları alanlara, buluşma yerlerine, düzenlenen atölyelere tehditkar şekilde gelen polisler kadınlar gidene kadar buralarda beklemekte, kadınların eve giderken yolları kesilmektedir. İş yerlerinin önünde polisler nöbet tutmakta, yine mücadele ve dayanışma içerisinde olmak isteyen kadınların aileleri aranmakta ve bu şekilde kadınlar polis baskısıyla aile içine ve şiddet sarmalına çekilmeye çalışılmaya devam ediliyorlar. Dolayısıyla arkadaşlarımızın başına gelebilecek her türlü şiddet ya da sorundan Ankara Emniyetinin sorumlu olduğunu buradan da ilan ve ifşa ediyoruz. Tüm bunlar karşısında biz kadınlar yaşadığımız her türlü erkek devlet şiddetin üstesinden dayanışma ve mücadele ruhuyla geleceğimizin bilinciyle yılmadan ve bıkmadan emeklerimize ve hayatlarımıza sahip çıkmaya, ölüm siyaseti karşısında yaşam siyasetini savunmaya  inat ve kararlılıkla devam edeceğiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291