Öne Çıkanlar mersin telefon Adana salı izmir şanlıurfa ra izmir Başkan Tuna Toroslar agropark

“MERSİN TURİZMİ ULUSLARARASI SEVİYEDE  DEĞİL”

Peki, bu canlılık Türkiye’nin en uzun kıyı kenar çizgisine sahip olan Mersin’ de ne denli yansıdı, sorusunu Türkiye Seyahat Acenteları Birliği (TÜRSAB) Mersin Bölge Temsilcisi Hakan Bayındır’ a sorduk. Bayındır konuyla alakalı bizlere şu cevabı verdi: “Bununla birlikte aşılanma oranlarında kaydedilen artışla birlikte alınan önlemlerin aşamalı olarak kaldırılması, turizm sektörümüze de olumlu biçimde yansıdı.”

Mersin’inin Türkiye’nin en uzun kıyı kenar çizgisine sahip olduğunu söyleyen Hakan Bayındır “Mersin şehrimiz, 100 kilometreyi aşan doğal kumsallarıyla deniz turizmi açısından çok özel bir noktada konumlanıyor. Doğal güzellikleri ve mavi bayraklı plajlarıyla önemli bir çekim merkezi olan kentimiz, aynı zamanda iklim şartlarının elverişliliği nedeniyle de uzun bir turizm sezonuna olanak tanıyor. “ dedi.

“MERSİN AYNI ZAMANDA İNANÇ TURİZMİ ALANINDA ÖNEMLİ DEĞERLERE SAHİP”

Mersin’in sadece deniz turizmiyle anılmaması gerektiğini dile getiren Bayındır “Mersin aynı zamanda inanç turizmi alanında önemli değerlere ev sahipliği yapıyor. Şehrimiz, Hıristiyanlığın yayılmasında büyük bir role sahip olan St. Paul’un Tarsus doğumlu olması ve bölgede bulunan tarihi eserler dolayısıyla inanç turizmi açısından ilgi gören birçok önemli bir destinasyon. Bu özelliklerinin yanında Mersin; spor turizmi, yayla turizmi, sağlık turizmi, doğa ve macera turizmi gibi alternatif turizm çeşitleriyle de gelen misafirlerimize birçok olanak sunuyor. “ diye konuştu

“MERSİN ULUSLARASI SEVİYEDE DEĞİL”

Mersin’in sahip olduğu turizm potansiyeline rağmen uluslararası turizm bağlamında yeterli seviyede olmadığını belirten Hakan Bayındır “Mersi ’in sahip olduğu tüm bu zengin potansiyele karşın Mersin’in henüz uluslararası turizm açısından istediğimiz seviyelerde olmadığını ifade edebiliriz. İstatistiksel veriler değerlendirildiğinde, Mersin’e gelen turistlerin yüzde 90’ından fazlasını yerli turistlerin oluşturduğu görülüyor. Dolayısıyla bölgeye dünyanın farklı ülkelerinden turistlerin çekilerek pazar çeşitliliği sağlanması büyük önem taşıyor. Bu çerçevede, TÜRSAB olarak kente gelen yabancı ziyaretçi sayısının artırılması yönündeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uluslararası fuar ve etkinliklerde Mersin bölgesini tanıtmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz. “ dedi.

“KURBAN BAYRAMI TURİZİME CAN VERDİ”

Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasının, vatandaşların tatile olan özleminin artması ve aşılanma sürecinin hızlanması gibi nedenlerle bayram döneminde turizm sektörü için yoğun bir sürecin yaşandığını belirten TÜRSAB Mersin Bölge Temsilcisi “Mersin’de şehir otelleri dahil olmak üzere bayram süresince yüzde 100’e varan doluluklar oluştu. Ancak, bayram döneminde yüksek seyreden turizm talebinde bayram sonrası süreçte gevşeme olduğunu ifade edebiliriz. Turizm talebinde yaşanan bu aşağı yönlü harekette, bölgede çıkan orman yangınlarının da etkisi oldu. Türkiye genelinde önemli turizm bölgelerinde yaşanan bu üzücü yangınlar Mersin’in 5 farklı bölgesinde de etkili oldu. Bu vesileyle yaşanan yangın felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Umuyorum ki yaşanan felaketin olumsuz etkilerini elbirliği ile ortadan kaldıracak ve ormanlarımızı yeniden yeşillendireceğiz. “ diye ifade etti.

“COVİD TURİZİME KET VURDU”

COVİD- 19 salgını sebebi ile durma noktasına gelen turizm sektörü normalleşme ve aşılanmanın hız kazanmasıyla tekrardan birlikte tekrardan canlandığını dile getiren Bayındır “Pandemi sürecinde dünya genelinde birçok önlem alındı. Uluslararası seyahatlerin durdurulduğu, birçok ülkenin sınırlarını kapattığı bir dönemden geçtik. Dünya genelinde aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülke pandemi önlemleri kapsamında çeşitli kısıtlamalara giderken, bu kısıtlamalar arasında sokağa çıkma yasağı gibi önlemler de yer aldı. Bununla birlikte aşılanma oranlarında kaydedilen artışla birlikte alınan önlemlerin aşamalı olarak kaldırılması, turizm sektörümüze de olumlu biçimde yansıdı. Kısıtlamalar nedeniyle tatile olan özlem giderek artarken, özellikle bu yaz döneminde bunun turizm hareketliliğine yansımalarını da hep birlikte gözlemledik. Ancak henüz turizm sektörünün rahat nefes alabildiğini ifade edebilmek için çok erken olduğunu düşünüyorum. Zira turizm sektörü 2 yıla yaklaşan bir dönemi çok ciddi bir kayıpla geçirdi. Her ne kadar 2021 yılında 2020’e oranla belirli bir seviyede hareketlilik yaşanmış olsa da turizmde 2019 yılı seviyelerine ulaşmak için daha kat etmemiz gereken çok önemli bir mesafe olduğunu söyleyebiliriz.” dedi

“TÜM DÜNYADA AŞILANMA HIZI ARTIRILMALI”

Tüm dünyada aşılanma hızın artırılması gerektiğini belirten Hakan Bayındır “Bu noktada önemli olan dünya genelinde aşı arzının artırılarak adil bir şekilde dağıtımının sağlanması ve pandeminin etkilerinin azaltılması. Önümüzdeki süreçte Türkiye’de yerli aşının da devreye girmesiyle birlikte ülkemizdeki aşılanma oranlarının mevcut seviyenin çok daha üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bu yöndeki beklentilerimizin gerçekleşmesi ve pandeminin kontrol altına alınmasının turizme pozitif bir şekilde yansıyacağını öngörüyoruz. Okulların açılması ile başlayan süreçte normalleşmede mesafe kaydedilmesi durumunda bekleyen talebin de etkisiyle turizmde beklediğimiz toparlanma daha da hızlı gelişeceğini umuyoruz.” dedi.

Devletin turizm sektörüne yönelik teşviklerinin devam etmesi gerektiğini belirten Bayındır “Öte yandan ekonomi alanında, özellikle de ihracat rakamlarındaki olumlu gelişmeler de 2022 yılında turizmdeki gelişimi destekleyecektir. Turizm alanında kaydedeceğimiz yükselişle ülkemize sağlayacağımız döviz girdisinin de ülke ekonomisine önümüzdeki dönemde çok büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Bu bakımdan devletimizin turizm sektörüne yönelik teşvik ve desteklerinin devam etmesi, ülkemizin uluslararası turizm rekabetindeki avantajını koruyabilmesi ve ülkemize döviz girdisinin devamı açısından büyük önem taşıyor. “ ifadelerini kulandı.

“YABANCI TURİST İSTENİLEN SEVİYEDE”

Mersin’ de yabancı turist talebinin iyi bir seyir izlediğini dile getiren Hakan Bayındır,” Mersin bölgesi özelinde değerlendirirsek 2021 yaz döneminde yabancı ziyaretçi talebini iyi bir seyir izlediğini ifade edebiliriz. Özellikle Rusya ve Belçika pazarlarından Mersin’e ilginin arttığı bir yaz dönemini geride bıraktık. Bölgemizin ulaşım olanaklarının artması durumunda önümüzdeki dönemde yabancı ziyaretçi sayısının daha da artacağına inanıyoruz.

Genel olarak ülkemiz açısından değerlendirirsek; aşı sürecinin hızlanması ve dünya genelinde seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesiyle birlikte yaz sezonunun başından itibaren turizm sektöründe belirli bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Ancak dünyada yeni çıkan varyantların yanı sıra aşılanmanın da henüz istenen seviyede olmaması nedeniyle tam anlamıyla bir normalleşmeden bahsetmemiz henüz mümkün değil. 2021 yılının Ocak-Temmuz ayları arasındaki 7 aylık dönemine baktığımızda ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısının, 2020 yılının aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 85,4 oranında artarak 10 milyon 88 bin 603 kişiye yükseldiğini görüyoruz. Fakat 7 aylık dilimde gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2019 yılının aynı döneminin yüzde 59,1 gerisinde.

Bu noktada hem ülkemizde hem de dünyada toparlanmayı pandeminin seyrinin belirleyeceğini ifade edebiliriz. İkinci doz aşının dünya genelinde yaygınlaşması ve küresel ölçekte aşı arzının artmasıyla mesafe kat edilmesi durumunda 2022 ve 2023 yıllarında turizmde bir toparlanma sürecinden bahsetmek mümkün olacaktır. Ancak MICE ve kruvaziyer gibi alanlardaki toparlanma daha çok zaman alacağı için bu alanlara özel teşviklerin sağlanması son derece önemli. “ dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291