banner165
Öne Çıkanlar ŞEYHÜLİSLAM OLMAK İSTİYOR! Başkan Tuna KALP SAĞLIĞI HAFTASI ERDOĞAN Arpaçsakar

Bu haber kez okundu.

MURAT KARAYALÇIN MERSİN’DE KONUŞTU:  “AKP’Yİ DURDURMAK ZORUNDAYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 94. yıldönümünde Mersin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Murat Karayalçın katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, konuşmasına Mersin’im kültür zenginliklerinden biri olan Ehlibeyt canların Gadir-i Hum Bayramı’nı kutlayarak başladı.

CHP TÜRKİYE’NİN GÜVENCESİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 94. yıldönümünü büyük bir onur ve gururla kutladıklarını dile getiren Özyiğit, “’İki büyük eserimden biri’ dediği Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucu genel başkanı, önderimiz, tüm dünyanın örnek aldığı Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’nin güvencesi olduğunu ifade eden Özyiğit, “Birliğimizin, bütünlüğümüzün ve barış içerisinde yaşamamızın teminatıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımak için Atatürk ilkelerine, devrimlerine ve düşüncelerine bağlı kalarak bu mirasa sahip çıkacaklarına vurgu yapan Özyiğit, şöyle devam etti:

DEMOKRATİK YAŞAMIN HER ALANINDA MÜCADELE EDECEĞİZ

“AKP, uyguladığı politikalarla, müfredat değişikliği ile Atatürk’ü yüreğimizden silemez. Ne AKP’nin yandaşları, okulları ne de düşünceleri buna yetmeyecektir. Emperyalistlerin işgal ettikleri ülkelerde ilk uygulamaları, o ülkenin milli değerlerini ve okullarındaki andı kaldırmaktır.  Kurucu şahsiyetini itibarsızlaştırmaktır. Ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerini talan edip, peşkeş çekmektir. Ormanlarını yakıp kül etmektir. Limanlarını, tersanelerini, fabrikalarını, bankalarını, verimli topraklarını satmaktır. Ordusunu dağıtmak, vatanseverleri hapse atmaktır. Tek adamlık rejimini hayata geçirerek; tek kişiye ülke yönetimini teslim etmektir. Kadınlarına, çocuklarına ve manevi değerlerine tecavüz etmektir. Hızla demokrasiden uzaklaşıp, diktatör, otoriter, faşist ve oligarşi yapıyı oluşturmaktır. Nasıl ki Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ulusu bu güçlere teslim olmamış, Kurtuluş Savaşı vererek bağımsızlığı, özgürlüğü, cumhuriyeti kurmuşlarsa; biz de bu inançla hak, hukuk, adalet yürüyüşümüz, demokratik yaşamın her alanında mücadele ederek, teslim olmayacağız.”

 CHP KENDİ İRADESİ İLE ÇOK PARTİLİ YAŞAMA GEÇMİŞTİR

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) son Genel Başkanı ve CHP’nin geçmiş dönem İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ise, Cumhuriyet Halk Partisi’nin dünyada ömrü yüzyıla yakın birkaç partiden biri olduğuna dikkat çekti.

CHP ve SHP’nin birleşme sürecini anlatan Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendisini yeniliklere uyarlayabildiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kararı ile tek partili yönetimden çok partili sisteme geçildiğini anımsatan Karayalçın, bunu önemsediğini belirterek, “Tek parti ile yönetilen ülkelerin demokrasiye geçmesi için uluslararası güçlerin baskıları olmuştur. Portekiz, Yunanistan gibi ülkeler baskı ile çok partili sisteme geçmişken; Cumhuriyet Halk Partisi, kendi iradesi ile çok partili yaşama geçmiştir.” Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisinin sol siyaset doğrultusunu seçmesinin önemine de vurgu yaptı. Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sosyalist Enternasyonal'e girmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

“NE EZEN, İNSANCA HAKÇA BİR DÜZEN”

CHP’nin Genel Başkanlarından Bülent Ecevit’in “Ne ezilen, ne ezen, insanca hakça bir düzen” söylemini anımsatan Karayalçın, dünyada sol siyasetin yaşadığı süreç hakkında bilgiler verdi. Dünya solunun ciddi bir sıkıntı yaşadığını kaydeden Karayalçın, yeni üretim sisteminin dünya genelinde her geçen gün etkinliğini artırdığına işaret etti.

CHP HALK TİPİ ÖRGÜTLENMEYE GEÇMEK ZORUNDADIR

Bir program değişikliğini gerekli görmediğini ifade eden Karayalçın, örgüt yapısının gelecek açısından önemli olduğunu kaydederek, Cumhuriyet Halk Partisi’nin üç ideolojik kaynağına ilişkin şunları söyledi: “Birincisi, Atatürk ilke ve devrimleri, cumhuriyetimizin temel değerleri birinci kaynağımız. İkincisi Sosyalist Enternasyonal'in kararları, üçüncüsü Anadolu aydınlanması. Biz bu üçüne dayanıyoruz. Önemli olan bu üçgen içinde olarak siyaset yapmaktır.”

7 Haziran seçimlerine “Önce insan” sloganıyla katılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin programının çok başarılı olduğuna dikkat çeken Karayalçın, temel sorunu örgüt değişikliği olarak gördüğünü belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi, birazda Siyasi Partiler Yasasının zorlamasıyla dikine hiyerarşik, devlet tipi örgütlenmeyi terk edip, toplum kesimlerine göre; halk tipi örgütlenmeye geçmek zorundadır. Bizim başarımız buna bağlıdır” dedi.

AKP’Yİ DURDURMAK ZORUNDAYIZ

Önümüzdeki dönem program ya da örgüt yapısı değişikliği olmadığını anlatan Karayalçın, “Paradigma değişmiştir” diyerek, şöyle devam etti: “Yeni duruma göre önceliğimizi saptamak zorundayız. Önümüzde şimdi bir sorun var. sadece siyasi hayatımızın değil bireysel hayatımızın da çok özel bir döneminin içindeyiz. Bu bizim için de Türkiye’nin tümü için de böyle. Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ‘2019 seçimleri bir kırılma noktasıdır’ değerlendirmesine katılıyorum. Evet, bir kırılma noktasıdır. Hepimizin gündemi 2019 olmalıdır.  AKP’nin Türkiye’ye yerleştirmek istediği anayasal düzeni durdurmak zorundayız. Bizim için en önemli mesele budur. AKP’yi durdurmak zorundayız. Cumhuriyet Halk Partililer olarak bize yüklenen çok yaşamsal bir sorumluluktur. 16 Nisan’da ‘hayır’ oyu vererek durdurabileceğimizi düşünüyorduk. Durdurabilirdik. Şimdi durdurmak demek iktidara gelmek demektir. Yani bir şeyi durdurmak için mücadele etmeyeceğiz. İktidara gelmek için mücadele edeceğiz.”

 “Cumhuriyet Halk Partisi’nin bütünlüğünü sağlamak zorundayız” diyen Karayalçın, aynı zamanda 16 Nisan güçlerinin bütünlüğünün de sağlanması gerektiğini vurguladı.

Karayalçın’ın konuşmasının ardından partiye yeni üye olan Cumhuriyet Halk Partililere rozetleri takıldı. 94. yıl kutlama programı pasta kesimi ile sona erdi./HABER MERKEZİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188