Öne Çıkanlar mersin aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

NKP: TÜM NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ PROJELERİ İPTAL EDİLMELİDİR

HABER: GİZEM TOKKUZUN

Mersin Özgür Çocuk Parkında toplanan Nükleer Karşıt Platformu, Sinop Nükleer Güç Santrali ÇED Dosyası İptal Davası öncesinde açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Mersin Nükleer Karşıt Platformu Başkanı Uğur Tulay, “ Ülkemizin Güneyinde Akkuyu’da inşası devam eden Nükleer Santral tehdidi sürerken,  Kuzeyimizde Sinop’ta yapılması planlanan Nükleer Güç Santralı ÇED nihai kararının iptali üzerine Samsun 2. ve 3. bölge idare mahkemelerinde açılan davada mahkeme tarafından 15 bilim insanından oluşan Bilirkişi Kurulu ataması yapılmış, bilirkişiler tarafından yapılan değerlendirme sonucunda da 250 sayfadan oluşan bir rapor hazırlanmıştır.” açıklamasını yaptı.

“KABUL EDİLEMEZ EKSİKLERLE DOLU”

Raporun sonuç ve kanaat bölümünde bilirkişiler 24 ana başlıktan 18’inde, 102 alt başlıktan 90’ında olumsuz görüş bildirdiklerini belirten Tulay; “ Bilim insanlarından oluşan heyetin “Kabul edilemez eksiklerle dolu olduğunu” belirttiği nihai ÇED Raporunun Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kabul edilmesinin akılla ve bilimle izahı mümkün değildir. Bir tarafta bilim insanlarının verdiği bilimsel rapor, diğer yanda siyasi iradenin siyasi Saiklerle verdiği karar mevcut olup, bilimin siyasete galip gelmesini ummaktayız. Bilirkişilerce hazırlanan raporda, nükleer atıklara ilişkin bir çözümün sunulmadığı, santralda yer seçiminin hatalı olduğu ve herhangi bir kaza durumunda tahliye işlemlerinin yapılmasının güçlüğü ortaya konmuştur.” dedi.

“AĞIR BİR YARA”

Bilirkişi raporunun nükleer karşıtlarının yıllardır itiraz ettiği konularda ve verilen mücadelede haklı olduklarını bir kez daha ispatladığını söyleyen Tulay, “ 6 Şubat 2018 tarihinde polis bariyerleriyle halkın önü kesilerek ÇED Halkın Katılım toplantısına Sinop Halkının alınmadığı ve söz konusu toplantının mizansen olarak kurgulandığı dün gibi hafızlarda tazeyken, üstelik Sinop nükleer güç santrali yapımını üstlenen Japon Mitsubishi Heavy  İndustries şirketi anlaşmadan çekilmişken Bakanlık tarafından onaylanan rapor Nihai ÇED değil olsa olsa Nihai ÇÖP ’tür. Sinop İnceburun’da izinsiz bir şekilde katledilen 480 bin ağaç için duyduğumuz üzüntü ise bugün hâlâ sarılamamış ve telafisi mümkün olmayan ağır bir yaradır.” ifadelerini kullandı.

“DERHAL DURDURULMALI”

Rusya’ya, vatan toprağının hediye edilmesinin yanlış olduğunu belirten Tulay, “ Hatta sadece yanlış olduğunu vurgulamanın bile yeterli olmadığı gerçeğini, artık ülkeyi yönetenlerin anlaması gerekmektedir. Çevremizi, doğamızı, sağlığımızı ve bağımsızlığımızı etkileyen Akkuyu Nükleer Güç Santrali İnşaatı derhal durdurulmalı ve ülkemizde planlanan tüm nükleer güç santrali projeleri iptal edilmelidir. Nükleer Santrallerin ülke bağımsızlığı için ne kadar büyük bir tehdit olduğu Rusya-Ukrayna savaşında bir kere daha gözler önüne serilmiştir.

“VATAN TOPRAĞI PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

Akkuyu’da 1022 hektar büyüklüğünde vatan toprağı, adeta peşkeş çekildiğini de sözlerine ekleyen Tulay, “ Üstelik olağanüstü ayrıcalıklar tanınmış ve yüksek fiyattan alım garantileriyle büyük karlar elde etmesinin önü açılmıştır. Şimdi sizlerin ve tüm kamuoyunun huzurunda bir kez daha çağrımızı tekrarlıyoruz.  Sinop Nükleer Güç Santrali projesinden vazgeçin. Akkuyu’da yapımı devam eden santral inşaatını hemen durdurun.  Bizler kendi ellerinizle katlettiğiniz ağaçların yerine yeni fidanlar dikeceğiz. Ülkemizin cenneti olan, cehenneme döndürdüğünüz Akkuyu ve İnceburun’u yemyeşil doğasıyla geleceğe taşıyacak, ülkemizin çocuklarına ve gelecek nesillerine emanet edeceğiz. En Güvenli Nükleer Santral Hiç Olmayandır.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291