banner436
Öne Çıkanlar KALP SAĞLIĞI HAFTASI Psikoloji saglık hacıyatmaz mersinimecegazetesi aziz biricik Semih eğitim

Bu haber kez okundu.

“PTT’DE ‘CADI AVI’ DEVAM EDİYOR”

Haber: Şirin ALP

Haber-Sen üyeleri PTT bünyesinde yaşadıkları sorunları dile getirdi

“Sürgün İnsanlık Suçudur” şeklindeki pankartın açıldığı basın açıklamasında konuşan Aydoğan, “PTT’de ‘cadı avı’ devam ediyor.” dedi.  İstanbul’da Haber-Sen üye ve yöneticilerine yönelik uygulanan sürgün politikasının Mersin’de de devam ettiğini belirten Aydoğan, “İstanbul’da Ankara’da örgütlenme hakkımıza göz dikenler bugün aynı suçu hiç çekinmeden Mersin’de işleyebilmektedir. Mersin PTT Başmüdürü Kaan Uysal tarafından uğradığımız sendikal ayrımcılık ve baskı son yaşanan sürgünlerle ayyuka çıkmıştır.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Mersin PTT Başmüdürü Kaan Uysal tarafından sendikal ayrımcılığa ve baskıya uğradıklarını son yaşanan sürgünlerle yaşadıkları sorunların ayyuka çıktığını dile getiren Aydoğan, “Daha önce sendikamız tarafından Mersin PTT Başmüdürünün, emekçilere, sendika üye ve yöneticilerimize karşı yapmış olduğu baskı ve keyfî uygulamalar rapor hâlinde PTT Genel Müdürlüğü’ne sunmamıza rağmen sendikamıza karşı baskılar artarak devam etmiştir.” ifadelerini kullandı.

BUGÜN AYNI SUÇU HİÇ ÇEKİNMEDEN MERSİN’DE İŞLEYEBİLMEKTEDİR

İstanbul’da Haber-Sen üye ve yöneticilerine yönelik uygulanan sürgün politikasının Mersin’de de uygulandığını dile getiren Aydoğan, “Kapı kulu değil emekçiyiz şiarıyla örgütlenen, Türkiye’deki sendikal yapının en önemli ve tek gerçek temsilcisi olan KESK ve çatısı altındaki Haber-Sen örgütlü bulunduğu kurumlarda sistematik saldırı ve baskılar altındadır. Gerçeklerin dile getirilmesine tahammülü olmayanlar, her geçen gün demokrasiden, çok seslilikten biraz daha uzaklaşan yönetimler, emekçiden yana itirazlarını ve taleplerini dile getiren sendikamızın üye ve yöneticilerimize karşı hukuksuz saldırılarını arttırmaktadır. PTT’de “cadı avı” devam ediyor. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da Haber-Sen üye ve yöneticilerine yönelik uygulanan sürgün politikası bugün Mersin’de devam ediyor. İstanbul'da Ankara’da örgütlenme hakkımıza göz dikenler bugün aynı suçu hiç çekinmeden Mersin’de işleyebilmektedir.” diye konuştu.

SÜRGÜNÜN HESABINI ELBETTE HUKUK ÖNÜNDE VERECEKTİR

Daha önce sendikamız tarafından Mersin PTT Başmüdürünün, çalışanlara, sendika üye ve yöneticilerine karşı yapmış olduğu baskı ve keyfî uygulamaların rapor hâlinde PTT Genel Müdürlüğüne sunmasına rağmen sendikaya karşı baskılar artarak devam ettiğini belirten Aydoğan, “Mersin PTT Başmüdürü Kaan Uysal tarafından uğradığımız sendikal ayrımcılık ve baskı son yaşanan sürgünlerle ayyuka çıkmıştır. Silifke PTT Merkez Müdürlüğü’nde görev yapan işyeri temsilcimiz Bülent Yasin Bal evinden bin 250 km uzaklıkta Ardahan Hanak PTT Merkezi Damal şubeye sürgün edilmiştir. Tamamen düşman hukukuyla hareket edilip bir adım ötesi Gürcistan sınırına olan bu sürgün, her şeyden önce iki çocuk babası olan arkadaşımızın aile düzenini hedef almakta ve yok etmektedir. PTT yönetimi hizmet gereği olduğu iddiasıyla yaptığı bu sürgünün hesabını elbette hukuk önünde verecektir.” şeklinde konuştu.

BU TAYİN DEĞİL SÜRGÜNDÜR VE DERHAL İPTAL EDİLMELİDİR

Mersin PTT Başmüdürü Kaan Uysal’ın yetkilerini Haber-Sen sendikasına karşı düşmanca kullandığının dile getiren Aydoğan, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Yine Mersin Başmüdürü Kaan Uysal hizmet gereği ifadesini kullanarak sendikamızı hedef almış ve üyemiz Mehmet Tanrıverdi’yi çalıştığı Toroslar Posta Dağıtım Müdürlüğü’nden Tarsus Posta Dağıtım Müdürlüğü’ne sürgün etmiştir. İl içi geçici görevlendirme ve atamalarda yönetmelik ve kanunlarla uygun olmayan bu tayin değil sürgündür ve derhal iptal edilmelidir. Yönetmelik ve hakkaniyet ilkesi gereği ihtiyaç duyulan hallerde il içi geçici görevlendirme ve atamalarda kıdem ve hizmet süresi göz önüne alınarak yapılması gerekmektedir. Ancak Mersin Başmüdürü bu uygulamanın dışında hareket ederek geçici görevlendirme ve atamaları sendikamız üye ve yöneticilerine karşı silah olarak kullanmaktadır. Eylül ayında il dışından gelen tayinları Toroslar Posta Dağıtım Müdürlüğü’ne yerleştirip, 10 yılı aşkın süredir çalıştığı iş yerinden sürgün edilen üyemiz Mehmet Tanrıverdi’ye yapılan bu hukuksuzluk Mersin PTT Başmüdürü Kaan Uysal’ın yetkilerini sendikamıza karşı düşmanca kullandığının bir diğer örneğidir.”

“SÜRGÜN KARARLARI DERHAL İPTAL EDİLMELİDİR”

“PTT Yönetimi insanlık suçu olan sürgün uygulamasından vazgeçmelidir.” diyen Aydoğan, “Bütün bunların suç olduğu açıktır. Yalanı, adaletsizliği, adam kayırmacılığı bize kabul ettirmeye sıradanlaştırmaya çalışan bu sistemin ve yöneticilerin karşısındayız.  Bizleri cezalandırarak susturmak, itaat altına almak isteyenlere sesleniyoruz; Şimdi siz baskı ve sürgünlerinizle bize gözdağı mı verdiniz? Gözdağı verdiyseniz eğer bilin ki biz buradayız, yarın da burada olacağız. Hakikatleri söylemeye devam edeceğiz. Sizler emekçiler arasında ayrım yaptıkça, insanca çalışma koşullarını sağlamadığınız sürece, keyfî ve etik olmayan uygulamalarınıza son vermediğiniz sürece bilin ki KESK Haber-Sen susmayacak. Sizler bir taraftan sosyal medya hesaplarından emekçilerin alın teri üzerinden reklam yaparak, diğer taraftan emekçilere zulüm edip haklarını gasp etmek isterken Haber-Sen susmayacak. Bilin ki zulme karşı direnme hakkımızı her alanda kullanacağız. PTT Yönetimi insanlık suçu olan sürgün uygulamasından vazgeçmelidir. Sürgün kararları derhal iptal edilmelidir. Sürgün kararları iptal edilene kadar tüm meşru haklarımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz. Tüm emekçileri ve Türkiye kamuoyunu da bu demokratik ve meşru taleplerimize destek olmaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432