banner437
Öne Çıkanlar koc muz sera imece usulü RecepTayyipErdoğan NATO Müttefik mesaj mersinli genç yetenek

Bu haber kez okundu.

SANSÜR YASASINA TEPKİLER SÜRÜYOR  ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İSTİYORUZ’

HABER: Şirin ALP

Sosyal Medya ve Dezenformasyon Yasa Tasarısı’na karşı çıkan basın meslek örgütleri tüm yurttaşların haberleşme özgürlüğüne engel olacak, tutuklu gazeteci sayısını artıracak bu girişimden vazgeçilmesini istiyor. Gazetecilerin katılımı olmadan Basın Kanunu yapılmasını kabul etmeyen Mersinli Gazeteciler de, “Biz basın meslek örgütleri olarak sansür, hapis cezası değil demokrasi ve basın özgürlüğü istiyoruz” diyerek, yasanın geri çekilmesi için çağrı yaptı.

“KANUN ; GAZETECİYİ KORUMUYOR, SANSÜR, HAPİS CEZASI GETİRİYOR”

Basına ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine karşı ülke genelinde eylem kararı alan gazetecilik meslek örgütleri Mersin’de de ses yükseltti. Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) ise cemiyet binasında basın toplantısı düzenledi.  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Mersin İl Temsilciliğinin de destek verdiği açıklamaya katılan gazeteciler, “Gazetecilik hapsedilemez” dövizi taşıdı. Mersin Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Mersin Gazeteciler Derneği Başkanı Rüstem Kayatepe Kamuoyunda ‘‘dezenformasyon yasası’’ adıyla anılan düzenleme pek çok basın kuruluşu tarafından “susturma, korkutma, hapsetme yasası olarak adlandırıldığın söyledi.  MGC Başkanı Rüstem Tepe Kaya, tasarıyı sansür ve cezalandırma olarak nitelendirdi. “Basın Kanunu” denildiğimi fakat basın meslek örgütlerine sorulmadan hazırlandığına dikkat çeken Tepe, “İçinde gazetecileri koruyacak, haberi koruyacak bir madde bulunmuyor. Tam tersine hapis cezaları, kapatmalar, sansür ve internet medyasına ağır denetimler geliyor. Gazetecilik meslek örgütleri, basına ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine karşı ülke genelinde eylem kararı aldılar. Biz basın meslek örgütleri olarak sansür, hapis cezası değil demokrasi ve basın özgürlüğü istiyoruz” dedi.

Tepe, içinde gazetecileri, haberi koruyacak bir madde bulunmayan teklifin, tam tersine hapis cezaları, kapatmalar, sansür ve internet medyasına ağır denetimler getirmesini eleştirdi.

 “SUSTURMA, KORKUTMA, HAPSETME YASASI GERİ ÇEKİLSİN”

 Kamuoyunda ‘dezenformasyon yasası’ adıyla anılan düzenleme pek çok basın kuruluşu tarafından “susturma, korkutma, hapsetme yasası’ olarak adlandırılıyor. Gazeteciler olarak sosyal medya ve dezenformasyon yasasına karşı çıkıyoruz.Bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz. Daha fazla baskı, ceza ve kapatma anlamına gelen bu yasanın tekrar görüşülerek sektör temsilcilerinin dahil olacağı görüşmeler sonrasında düzenlenmesini istemekteyiz. Bu yasa basın ve ifade özgürlüğünü tamamen yok edecek. Çünkü; ‘Dezenformasyonla mücadele’ adı altında, sadece gazeteciler değil tüm sosyal medya kullanıcıları denetim altına alınacak. ‘Dezenformasyonla mücadele’ adı altında, hapis-cezasi-değil-demokrasi-ve-özgürlük-istiyoruz.” Çağrısında bulundu

 “HABER SİTELERİ, TEKZİP SİTELERİNE DÖNÜŞECEK”

 Yeni yasa ile internet medyasında çalışan meslektaşlarımız basın kartı alabilecek. Ancak internet haber siteleri Basın İlan Kurumuna bağlanarak, ilan hakkı ve basın kartı verme ya da iptal etme hakkı da bu kuruma verilecek. “ diyen tepe Bu durum ileride RTÜK gibi yeni bir ceza kurumunun oluşmasına neden olacak. Haberlere gelen tekziplere yalnızca bir gün içinde itiraz edilecek aksi halde tekzip bir hafta boyunca internet sitesinin ana sayfasında kalacak. İlan alma heyecanı yaşayan internet haber siteleri çok kısa bir süre içerisinde tekzip sitelerine dönüşecek. “ dedi

YIPRANMA HAKKINA AĞIR KOŞULLAR GETİRİLİYOR

Gazetecilerin yıpranma hakkı yine basın kartı taşıma koşuluna bağlanıyor. Basın kartı komisyonu meslek örgütlerinden değil bürokratlardan oluşuyor bu durum düzeltilmeli. Meclise gelen teklife baktığımız zaman aslında çok geniş kapsamlı. Yalnız internet yayıncılığını değil aynı zamanda sosyal medya platformlarını, şebeke hizmet sağlayıcıları da kapsıyor. “ şeklinde konuşan  Tepe  konuşmasına şöyle devam etti: “Birden fazla kanunda değişiklik yapılması Türk Ceza Kanunu’na dezenformasyonun suç olarak tarif edilmesi sonucunda artık basın kuruluşları ve gazeteciler yeni bir suç tanımından da yargılanabilecekler. Zamanında gazeteler, televizyon, radyo için çıkartılan kanunların eksiklikleri yeni internet yasasında yapılmamalı yeni yasa basına özgür bir şekilde gazetecilik yapma hakkı sunmalı. Muğlak tanımlarla bir korku ortamı yaratılması basın özgürlüğü adına doğru değil. Kanun bu şekilde yasalaşırsa Basın kuruluşlarının haberleriyle ilgili bir de dezenformasyon suçu bakımından soruşturma açılacağını ve gazetecilerin bu suçtan dolayı da yargılanacağı günleri görmemiz pek uzun sürmeyecektir. Sosyal Medya ve Dezenformasyon Yasa Tasarısı’na karşı çıkan basın meslek örgütleri tüm yurttaşların haberleşme özgürlüğüne engel olacak, tutuklu gazeteci sayısını artıracak bu girişimden vazgeçilmesini istiyor. Gazetecilerin katılımı olmadan Basın Kanunu yapılmasını kabul etmiyor. Biz basın meslek örgütleri olarak sansür, hapis cezası değil demokrasi ve basın özgürlüğü istiyoruz”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432