banner165
Öne Çıkanlar tarım bakanı arı eticaret erdemli belediye dijital proje türkiye mersin ilçe kaymakamlık eğitim öğrenci tablet kamuyasağı nilüfer baraj doga çevre

Bu haber kez okundu.

SUÇİÇEĞİ SALGININA DİKKAT

Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, suçiçeği aşısının zamanında yapılmaması halinde yan etki yapabileceğine dikkat çekti. Dr. Antmen “ Suçiçeği aşısı Hıfzıssıhha’da üretilen bir aşıydı. Hıfzıssıhha’nın kapatılmasıyla birlikte aşı üretimi durduruldu. İthal edilmeye başlandı. Dünyada aşı sorunu yok ithal etme sorunu var” derke, Mersin Eczacılar Odası Başkanı Özgür Sağır, suçiçeği aşısının eczanede ve ülkede olmadığını savundu.

Sağlık İl Müdürü Sinan Bahçaci adına yapılan yazılı açıklamada, aşı bulunmama sorunu yaşandığı ve bu sorunun önümüzdeki haftadan itibaren sona ereceği yer aldı.

Geçmişte görülen birçok çocukluk çağı enfeksiyon hastalığının aşılama çalışmaları sayesinde kontrol altına alındığını anlatan Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, “ Yazık ki 4 ay içerisinde 12 ve 15 ayını dolduran ve 4 - 6 yaş aralığındaki aşı zamanı gelen hiçbir çocuğa aşı yapılmadı. Aşı yapılmaması durumunda bir salgına dönüşme olasılığı vardır. Suçiçeği salgınına dikkat etmeliyiz. Var olan bir salgın yok ama olma olasılığı olan bir salgın var ”dedi.

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına korona virüs pandemisi bitmeden suçiçeği hastalığı, tehlike çanlarını çalıyor. Çocukluk çağında meydana gelebilecek çok sayıdaki enfeksiyon hastalığını sona erdirmek için kullanılan su çiçeği aşısının 4 aydan bu yana Mersin’de olmadığı ortaya çıktı. 4 ay içerisinde aşı zamanı gelen hiçbir çocuğun suçiçeği aşısını olmadığı ise gündemde bomba etkisi yarattı. 

“SUÇİÇEĞİ SALGININA DİKKAT ETMELİYİZ”

Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, çocukluk çağı enfeksiyon hastalıklarının neler olduğuna ve bu hastalıklardan korunmak adına neler yapılabileceğine dair önemli bilgiler paylaştı. Hastalıklardan korunmak için yapılabileceklerin başında aşılanmanın geldiğine dikkat çeken Dr. Antmen,  son ayda suçiçeği aşısı zamanı gelen çocukların hiçbirine aşı yapılmadığını ileri sürdü. Dr. Antmen, “ Suçiçeği aşısının 2 dozu var. İlk doz 12 ile 15 ay arası çocuklara vurulması gerekir. 2. doz ise 4 ile 6 yaş arasında yapılması gerekiyor. Mersin’e şu anda aşının gelmemesi nedeniyle sadece 12-15 aylık çocuklar değil, iki dozu vurulması gereken 4-6 yaş arası çocuklar da mağdur oluyorlar. O zaman daha fazla çocuk mağdur oluyor. Bu da bir salgına yol açma olasılığını doğuruyor. Daha fazla çocuğa vurulmadığı için suçiçeği salgınına dikkat demeliyiz o zaman. Şu anda bu salgın yok ama olma olasılığı olan bir salgın” diye konuştu.

“HİÇ BİR AİLE HEKİMLİĞİNE AŞI VERİLMİYOR”

“Suçiçeği aşısı Sağlık Bakanlığının rutin yaptırdığı aşılar arasındadır” diyen Dr. Antmen,  “Aile sağlığı merkezleri ve aile hekimlikleri aracılığıyla çocuklara yapılabiliyordu.  Ancak son üç-dört aydır hiçbir Aile Hekimliğine aşı verilmiyor. Bu nedenle çocukların önemli bir kısmı bu aşıdan mahrum kalıyor. Bu çok ciddi bir sağlık sorunu.  Zamanında yapılamayan aşılar daha sonra yapıldığı takdirde ne kadar etkili oldukları şüpheli, hem de yapılana kadar bu hastalığı geçirmekle yüz yüze kalabilirler. Aile hekimleri o nedenle de bugün koruyucu hekimliği açısından en önemli olan aşılamayı yapamıyor. Bu açıdan da bir an evvel bu sorunun çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“ZAMANINDA YAPILMAYAN AŞI YAN ETKİ GÖSTERBİLİR”

Hıfzıssıhha  Enstitüsünün kapanmasının ardından aşı üretiminin de durdurulduğunu ifade eden Dr. Antmen şöyle konuştu; “Hıfzıssıhha açık iken suçiçeği aşısı burada üretilen bir aşıydı. Ne yazık ki şimdilerde bu aşı bile dışarıdan ithal ediliyor. Bu anlamda ithalatında bir sıkıntı var. Yoksa dünyada bu aşı ile ilgili bir sıkıntı yok. Bu nedenle bu sorunun bir an evvel çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Suçiçeği aşısı 12 ile 15 ay arasında çocuklara yapılan bir aşıdır. Ne kadar bu aralığa yakın zamanda aşı yapılırsa çocuk o kadar sağlıklı olur. Bu hastalığa yakalanma olasılıkları azalır. Çok daha sonra yapılacak bir aşı yan etki gösterebilir. Hem de aşı yapılmadığı süre içerisinde bu hastalığa yakalanma olasılığı artar.  Şuan herhangi bir salgın yok. Ama bu olmayacak anlamına gelmez. Her an olabilir.  Çocuklar çok ciddi zarar görebilir. Bu anlamda bir salgının olmaması ve bir tehlikeli ile karşı karşıya kalmamak için bir an evvel bu sorunun giderilmesi gerekir.

“SON 4 AY İÇERİSİNDE ZAMANI GELEN ÇOCUĞA AŞI YAPILMADI”

Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, 4 ay içerisinde 12 il 15 ay aralığındaki ve 4 ile 6 yaş aralığındaki çocuklara suçiçeği aşısının yapılmadığını ileri sürdü. Dr. Antmen, “4 ay içerisinde 12 ve 15 ayını dolduran ve 4-6 yaş aralığındaki aşı zamanı gelen hiçbir çocuğa aşı yapılmadı. Hıfzıssıhha’nın kapatılmasının sonuçlarını yaşıyoruz. Ne yazık ki, bu aşı üretiminden vazgeçilmesinin bir sonucudur.  Aşı üretiminden vazgeçilmesi ciddi bir sağlık sorunudur” dedi.

 “ÖLÜMCÜL BİLE OLABİLİR”

Suçiçeği aşısının vurulmadığı zaman sıkıntılı komplikasyonların ortaya çıkabileceğinden söz eden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İzzet Çalış, “Çok ciddi geçirildiği zaman zatürre gibi hatta beyin enfeksiyonu dediğimiz komplikasyonları olabilen bir hastalıktır. Onun için rutin aşı takvimine göre yaptırılması lazım. Aşının olmaması salgına bile neden olabilir. Bağışıklık sistemi düşük olan çocuklarda bu, ciddi sıkıntılara neden olur. Hatta ölümcül bile olabilir” dedi.

Aşının getirtilmesi konusunda da konuşan Dr. Çalış, “Bunun için Eczacılar Odası ile görüşülebilir. Bu aşılar ithal ediliyor. Benim önerim artık bizim üretmemiz. Sürekli dışarıya bağlı olmak, ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Cumhuriyet tarihinde verem, sıtma gibi hastalıklarda büyük başarı sağlamış bir toplumuz. Şimdi neden kendi aşımızı üretemeyelim. Ayrıca bütün çocukluk aşılarının Hıfzısıhha’nın yapması gerekir” diyerek salgın olabilme ihtimalini bir kez daha hatırlattı.

“ECZA DEPOLARINDA AŞI YOK”

Piyasada ruhsatlı iki çiçek aşısı ürünü olduğunu fakat her iki ürünün de uzun süredir gelmediğini söyleyen Mersin Eczacılar Odası Başkanı Özgür Sağır ise şöyle konuştu; "Aile Sağlık Merkezi'nde ve eczanede yok. Yani bu aşı ülkede yok. Normalde 12 aydan büyük çocuklara yapılması gereken bir aşı. Aslında Türkiye’de şu çiçeğiyle ilgili aşı sayesinde biz bu dönemleri çoktan aşmıştık. Ama aşının şu an olmaması bu riski bir kez daha önümüze getiriyor. Normal şartlarda çok sıkıntı yaratmayan çok komplikasyonları olmayan bir hastalık ama riskli olduğu çok dönemler var. Özellikle gebe bir kadın suçiçeğine yakalandığı dönemde çocuğunda çok farklı riskler olabilir. Bebeği etkileyebilir bağışlılık sistemi zayıf birisi ise çok farklı ve ağır seyredebiliyor. Hatta bazı riskli gruplardaki insanlara zatürreye dönüşebiliyor. Zatürre de ileriki dönemlerde tehlikeli olduğu için ölüme kadar gidebilir. Genellikle hafif seyreder bu hastalık. Dikkat edilmezse lezyonlar ileriye dönük iltihaplanmaya ve apseye neden olabilir. Bu, hastaya ayrı sıkıntılar yaratabilir. Bunun yanı sıra çok nadiren beyin iltihabı yapabilir.  Erkeklerde testislerde tutulmaya neden olabiliyor. Hatta halk arasında en çok bu durum yaygındır. “oğlum kısır mı kalacak” diye sorarlar genelde " diye konuştu.

“AŞININ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DAĞITIMI YAPILACAKTIR”

Sağlık İl Müdürü Sinan Bahçaci adına yapılan yazılı açıklamada, bazı aile sağlığı merkezlerinde aşı bulunmama sorunu yaşandığı ve bu sorunun önümüzdeki haftadan itibaren sona ereceği belirtilerek “Suçiçeği aşısı ile ilgili olarak Bakanlığımızın yurt dışında getirttiği aşıların laboratuvar incelemesi tamamlanmış olup illere dağıtımı başlamıştır. Aşı hafta sonu ilimize gelecek ve pazartesi gününden itibaren hedef nüfusa uygun olarak aile sağlığı merkezlerine dağıtımı yapılacak. Bu süre zarfında ilimizde bazı aile sağlığı merkezlerinde aşı bulunmama sorunu yaşandı fakat bu sorun önümüzdeki haftadan itibaren sona erecek.”

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188