Öne Çıkanlar mersin JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman otobüs ücretleri

“TARİHTEN HUSUMET DEĞİL DERS ALIP BARIŞ VE KARDEŞLİK ÇIKARALIM”

HABER: ELİF KURTTAŞ

Gündeme gelen sözde soykırım, Gazi TBMM’de ülkeyi kutuplaştırıcı ve istikrarsızlaştırıcı söylem ve tekliflerin yerine barışçıl söylemlerin olması gerektiğini ifade eden ADD, ÇYDD, Eğitim-İş, 29 Ekim Kadınlar Derneği, YKKED Mersin Şubeleri ortak açıklamada bulundu.

Ortak açıklamada “Cumhuriyetimizin kurucu ilkeleri ve değerleri ile bağdaşmayan ve hiçbir mahkeme veya hukuken geçerli kanıt ve karara dayanmadan geçmişimizdeki ortak acıları istismar ederek, ‘sözde soykırım iddiası gibi büyük bir insanlık suçunun tüm sorumluluğunu bugünkü kuşakların üstüne yıkmak için ısrarla gündeme getirilmektedir. Son bir haftadır, ülkemizde yaşanan gelişmeler nedeniyle bu basın açıklamasını tarihe not düşmek adına yapmak zorunluluğu doğmuştur.” dedi.

“ÜLKEMİZİ KUTUPLAŞTIRICI VE İSTİKRARSIZLAŞTIRICI SÖYLEM VE TEKLİFLERİ SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTULMAKTADIR”
Gazi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de ülkemizi kutuplaştırıcı ve istikrarsızlaştırıcı söylem ve teklifleri sürekli gündemde olduğunu ifade eden açıklamada “Mustafa Kemal Atatürk tarafından emperyalizme karşı tarihi bir İstiklal Savaşı vererek kurulmuş ve mazlum milletlere örnek olmuş ülkemiz, 29 Ekim 2023 de Cumhuriyetimizin 100. Yılına doğru giderken, en geç Haziran 2023 de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanmaktadır. TBMM’de iktidar partisi ve muhalefet parti üyesi bazı milletvekillerinin, antiemperyalist mücadele geleneği olan Gazi TBMM’de ülkemizi kutuplaştırıcı ve istikrarsızlaştırıcı söylem ve teklifleri sürekli gündemde tutulmaktadır.” denildi.

“TARİHTEN HUSUMET DEĞİL, DERS ALIP, BARIŞ VE KARDEŞLİK ÇIKARALIM”

Sözde soykırım iddiasına değinilen ortak açıklamada “Mevcut anayasamıza göre, ‘ülkenin birliği ve esenliği’ üzerine yemin ederek Gazi TBMM’ye girmiş bazı iktidar ve muhalefet milletvekilleri,  Cumhuriyetimizin kurucu ilkeleri ve değerleri ile bağdaşmayan ve hiçbir mahkeme veya hukuken geçerli kanıt ve karara dayanmadan geçmişimizdeki ortak acıları istismar ederek, ‘sözde soykırım iddiası gibi büyük bir insanlık suçunun tüm sorumluluğunu bugünkü kuşakların üstüne yıkmak için ısrarla gündeme getirilmektedir. Bu durum genelde her etnik kökenden yurttaşlarımızı gerçekten üzmekte ve yormaktadır. Bu acıların belirleyici aktörleri, geçmişte, büyük dış güçler ve bazı dâhili işbirlikçi siyasetçilerdi. Bugünde bu ortak acıları kaşıyanlar, ülkemizi kritik bir süreçte kutuplaştırıp iç barışımızı bozmaya çalışan benzer aktörlerdir.” ifadeleri kullanıldı.

“GEZİ DAVASI KARARIYLA, ÜLKEMİZ ÇOK AĞIR BİR YARA ALMIŞTIR”

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Gezi Davasında çıkan mahkeme kararı evrensel haklara ve hukuka ve vicdanlara sığmamıştır diyen ortak açıklamadaFETÖ yargıçları tarafından mahkûm edilen yurttaşlarımızın, FETÖ’nün terör örgütü olduğu anlaşıldıktan sonra toplanmış delillerin düzmece olduğu ortaya çıkmış ve sonucunda beraat ettirilmiş yurttaşlarımıza şimdi aynı davalardan çok ağır cezalar verilmesinin, barolar ve saygın hukukçular tarafından demokratik hukuk devleti, evrensel hukuk normlarının dışında, haksız ve insafsız bir karar olduğu vurgulanmaktadır.” Diyerek bu kararı takip eden hukuki süreçlerde düzeltilmesini beklediklerini söyledi.

Kışkırtmalara düşmeden barışçıl bir dünya istediklerinin vurgusu yapılan açıklamada “Tüm yurttaşlarımızı da, bu süreçte, hiçbir siyaset ve ayrımcılık gözetmeden,  birliğimizi ve iç barışımızı kışkırtma ve şiddetin tuzağına düşmeden hukuk içinde barışçıl demokratik taleplerini ısrarla gündeme getirmeye devam etmeye çağırıyoruz. Bu düşüncelerle, paylaşma ve dayanışma duyguları ile bayramınızı kutluyor, tüm insanlığa ve ülkemize barış ve esenlik getirmesini diliyoruz.” diye ifade edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291