Öne Çıkanlar arac mersin yaya imecehaber imecegazetesi fabrika İmeceHaber model Mersin adana başkan kurul pazartesi askon avukat milli eğitim

ZAFER DİRENEN EMEKÇİNİN OLACAK

Haber: Şirin ALP

AKP hükümetinin OHAL’i fırsata çevirerek on binlerce kamu emekçisinin çalışma hakkını herhangi bir yargısal süreç iletmeden, savunma almadan ve somut belge bilgiye dayanmadan ve evrensel güvenceleri ihlal ederek ellerinden aldığını ve ihraç edildiklerini söyleyen Doğan “Bilindiği üzere; KHK’lar eliyle ve Resmî Gazete’de isimlerinin yayınlanmasıyla on binlerce kamu emekçisi ihraç edildi. İktidarın ihraçlara ilişkin tüm itiraz yollarını kapatması içeride ve dışarıda itirazların yükselmesine neden olunca ve AİHM’e on binlerce başvuru yapılınca hızla bir oyalama mekanizmasına ihtiyaç duyuldu.” dedi.

“KOMİSYON İKTİDARIN SUÇUNA ORTAK OLMUŞTUR”

Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen Barış Akademisyenlerine ilişkin OHAL Komisyonu’nun, iktidarın talimatı ile aldığı ve anlaşılan RET kararları açıkça suçtur şeklinde konuşan Doğan “Anayasa Mahkemesi’nin kararı tanınmayan Komisyon iktidarın suçuna ortak olmuştur. Bir kez daha belirtmek isteriz ki, Barış Akademisyenleri yüz akımızdır ve emekçilerin de temel talebi olan barışı sahiplenmeye, düşünce özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz. Komisyonun ret’lerini reddediyoruz! onlar gidecek, biz geri döneceğiz.” şeklinde ifade etti.

“KESK’LİLER HEDEF ALINIYOR”

İktidarın OHAL’i fiilen devam ettirme uygulamalarından bahseden Doğan “7145 sayılı Kanun’un 26. maddesiyle 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. madde eliyle devam ettirilen ihraçlardır. Uygulama en çok da iktidarın sendikal hak ve özgürlükler karşıtı politikalarını eleştiren, tutum alan KESK’lileri hedef almaktadır.” dedi.

“FİİLİ VE MEŞRU MÜCADELE HAKKIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ”

Geçici 35. madde eliyle şu ana kadar 98 KESK’li bakanlıkların oluru ile ihraç edildiğinin altını çizen Doğan “Son olarak Eğitim Sen Diyarbakır üyelerinden 21’i bu şekilde işlerinden edilmiş, okul ve öğrencilerinden uzaklaştırılmışlardır. Yasaklamalar, zulüm, faşizan baskı ve uygulamalar iktidarın siyasal ömrünü kısaltmaktan başka bir işe yaramayacaktır. İşçi sınıfının, emekçilerin yüzyıllardır bin bir türlü bedel ödeyerek elde ettiği hak ve özgürlüklerin hangi gerekçe ile olursa olsun ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı fiili ve meşru mücadele hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

“OHAL KOMİSYONU DERHAL LAĞVEDİLMELİDİR”

Anti demokratik uygulamalara karşı fiili, meşru, demokratik direnişi ve hukuki mücadelelerini ne pahasına olursa olsun, tüm zorluklara rağmen göğüsleyerek sürdüreceklerini söyleyen Doğan “Bu vesileyle bir kez daha çağrıda bulunmak istiyoruz; Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir.” şeklinde açıkladı. 

“İSTİNAFA VE DANIŞTAY’A GİDEN DOSYALAR GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Özel yetkilendirilmiş idare mahkemelerinde, devam eden dosyalarla ilgili konuşan Doğan “Mahkemelerin bu dosyalara ret etmesi üzerine istinafa ve Danıştay’a giden dosyalar geri çekilmelidir. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır.375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. Madde eliyle yapılan ihraç uygulaması derhal sona erdirilmelidir. İş güvencesi iktidarın sopası haline getirilmemeli, sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır.” ifadelerinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291