banner417
Öne Çıkanlar KALP SAĞLIĞI HAFTASI Psikoloji saglık hacıyatmaz mersinimecegazetesi aziz biricik Semih eğitim

Bu haber kez okundu.

9 YILDA MERSİN’DE  16 ÇOCUK İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

HABER: GİZEM TOKKUZUN

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nce ‘Çocuk İşçilik Yasaklansın’ başlığıyla yayımlanan raporda son dokuz yılda yaşanan çocuk ölümleri yer aldı. Yayınlanan raporda şu ifadeler yer aldı, “ Çalışma Bakanlığı ve SGK’nın çocuk işçi ölümleri verilerindeki tutarsızlıklar, çerçevesinde AKP’li yıllardaki (2002’den bugüne) çocuk işçi ölüm bilgilerine yer vereceğiz.” denildi.

75 ŞEHİRDE ÇOCUK ÖLÜMÜ YAŞANDI

Son dokuz yılda Türkiye’nin 75 farklı şehrinde çocuk iş cinayeti gerçekleştiğinin tespit edildiği raporda, iller şu şekilde yer aldı. 44 ölüm ile Şanlıurfa’da il sırada yer alırken, 35 ölüm Gaziantep ikinci sırada, 29 ölüm Adana üçüncü sırada yer aldı. Türkiye’de çocuk işçi ölümlerinde 16 ölüm ile Mersin sekizinci sırada yer aldı.

“AVRUPA’NIN BANGLADEŞ’İ”

Raporda, ‘Sayısı milyon aşan çalışan çocuklar, Türkiye işçi sınıfının en güvencesiz, korunmasız, sömürülen ve şiddete uğrayan kesimini oluşturuyor’ vurgusu yapılarak, “AKP’nin hayata geçirdiği tarım, sanayi, eğitim ve sosyal politikalar her geçen gün daha fazla çocuğun işçileşmesini beraberinde getirdi. Diğer yandan ise sanki ‘çocuk işçilik’ yokmuş gibi bir hava verilerek bu sorun görünmez kılınmaya çalışıldı. Yüzlerce çocuk, ‘Avrupa’nın Bangladeş’i’ haline getirilen Türkiye, kapitalizminin en gerçek yüzünü göstermektedir. İşte AKP’nin çalışan çocuklara yönelik politikasının özeti de budur. ” şeklinde belirtildi.

2019 VERİLERİ TÜRKİYE’DE 720 BİN ÇOCUK İŞÇİ

Türkiye’de çocuk işçilik, üretimi ayakta tutan bir olgu olarak varlığını korumakta olduğunun, belirtildiği raporda, “TÜİK (Çocuk İşgücü Anketi Sonuçları, 2019) verilerine göre yüzde 70,6’sı erkek ve yüzde 29,4’ü kız çocuğu olmak üzere 720 bin çocuk işçi bulunmaktadır. Türkiye’de çocuk işçiliğin gerçek boyutları ise verilerde perdeleniyor. Çocuk işçiliğin azaldığına dayanak gösterilen istatistiklerde sayısı 1,5 milyonu bulan çırak, stajyer ve meslek eğitimi gören öğrenci olmak üzere çocuk işçiliğin ana gövdeleri eksik. Öte yandan çocuk işgücü anketleri, Türkiye’de mevsimsel olarak, çocuk işçiliğin en az olduğu Ekim ila Aralık aylarında yapılıyor, bu da çocuk işçiliğin gerçek boyutlarını gizliyor. Bunlar göz önüne alındığında, bugün Türkiye’de en az 2 milyon (yaz aylarında 4 milyon civarı) çocuk işçi olduğu görülmektedir.” açıklaması yapıldı.

“ÇOCUK EMEĞİ”

Türkiye’de, TÜİK rakamlarına göre çocuk işçilerin yüzde 30,8’i tarım, yüzde 23,7’si sanayi, yüzde 45,5’i ise hizmet sektöründe çalışıldığı belirtilerek, “Çocuk emeği, çocuk işçiliğin en kötü biçimleri arasında kabul edilen sokakta çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerde ağır ve tehlikeli işlerde çalışma, aile işleri dışında, ücret karşılığı gezici ve geçici tarım işlerinde çalışma alanlarında yoğunlaşmaktadır.” denildi.

TARIM ORMAN İŞİNDE 316 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Son dokuz yılda iş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımının raporda şöyle belirtildi, “Tarım, Orman işkolunda 316 çocuk (213 işçi ve 103 çiftçi), inşaat, yol işkolunda 57 çocuk, metal işkolunda 37 çocuk; konaklama, eğlence işkolunda 27 çocuk, ticaret işkolunda 22 çocuk, gıda işkolunda 18 çocuk, genel işler işkolunda 18 çocuk; tekstil, deri işkolunda 16 çocuk, taşımacılık işkolunda 11 çocuk, kimya-lastik işkolunda 9 çocuk, ağaç, kâğıt işkolunda 9 çocuk, çimento-toprak-cam işkolunda çocuk, enerji işkolunda 3 çocuk, madencilik işkolunda 1 çocuk, iletişim işkolunda 1 çocuk, sağlık işkolunda 1 çocuk, elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 4 çocuk işçi çalışırken hayatını kaybetti.”

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432