banner417
Öne Çıkanlar koc muz sera imece usulü RecepTayyipErdoğan NATO Müttefik mesaj mersinli genç yetenek

Bu haber kez okundu.

BİR TÜRKİYE GERÇEĞİ! SERMAYE VE PARA İNSAN CANINDAN DEĞERLİ   

HABER: ELİF KURTTAŞ – ŞİRİN ALP

Mersin Karacailyas Mahallesinde göz göre göre insan sağlığı yok sayılıyor. Avrupa’nın çöplerini getiren uluslararası bir firma olan Ceta Geri Dönüşüm, Emek Mahallesi sınırları içerisine kurduğu tesisle, atık çöplerin geri dönüşümünü sağlıyor. Her türlü plastik, çeşitli atıklar ve tıbbi malzeme olduğu belirtilen tesiste, koku sorunu giderek büyüyor. Nefes alamadıklarını ve sokağa çıkamadıklarını söyleyen vatandaş, seslerinin duyulmasını istiyor. Bir kişi para kazanacak diye binlerce kişinin hayatını riske atıldığını vurgulayan mahalle sakinleri “Ölüden beter bir koku. Burada 12 bin kişi zehirlenmek zorunda değil.” diye belirtti.

“KOKU GİTMEZSE BİZ GİDECEĞİZ”

Mahalleye yayılan kötü koku sebebiyle toplamda 30’a yakın dilekçe veren mahalle muhtarları, birkaç dilekçeden sonra sadece tesisin çevresine duvar ördüklerini ifade etti. Duvar örmenin kokuyu giderecek bir önlemi olmadığını belirten Karacailyas Emek Mahalle Muhtarı Nuri Kalka “İki yıldan beridir böyle sıkıntı yaşıyoruz, biz ne kadar şikayet ettiysek kimse doğru dürüst ilgilenmedi, hiç kimse bize geri dönüş yapmadı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe verdik, Çevre Koruma Daire Başkanlığına dilekçe vermişiz, Çevre Şehircilik Bakanlığına, CİMER’e yazdık, biz bunları ne kadar şikayet ettiysek bunlar o kadar fazla çalışmaya başladı. Tüm her yere başvurumuzu yaptık. Artık bu duruma bir çözüm istiyoruz. Bu koku ölüden beter bir koku. Bu koku gitmez ise burada biz hastalanıp gideceğiz.” diyerek dilekçelerden ve şikayetlerden bir sonuç alınamadığını söyledi.

KAPATILMASI İÇİN DİLEKÇE VERİLDİ

Artan kirlilikten rahatsız olan, Karacailyas Mahalle Muhtarları Nuri Kalka ve Ruknittin Koşar  8 Haziran 2021 tarihinde ilk olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ruhsat Daire Başkanlığına ortak bir dilekçe yazarak, “ Karacailyas Emek Mahallesi 2511 sokakta faaliyet göstermekte olan Ceta Geri Dönüşüm fabrikasının depoladığı ve işlediği atıkların yaydığı pis kokular ve makine sesleri mahalle sakinlerini rahatsız etmektedir. Ceta firması ruhsatsız çalışmalarına devam etmektedir, mahalle sakinlerinin aşırı şikayeti nedeniyle fabrikanın kapatılmasını talep ediyoruz.” denildi.

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE İKİNCİ BİR DİLEKÇE

Büyükşehre yazılan dilekçeden bir gün sonra 9 Haziran 2021 tarihinde, muhtarlar Mersin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe vererek, “ Fabrikanın depoladığı ve yaydığı pis kokular nedeniyle ayrıca makine gürültüleri mahalle sakinlerini rahatsız etmekte ve yaşamı çekilmez hale getirmektedir. Gece gündüz ruhsatsız faaliyet gösteren ve 1.derece atık işleyen geri dönüş firmasının faaliyetlerini son verilerek kapatılmasını arz ve talep ediyoruz.” denilerek ikinci bir dilekçe gönderildi ve beklenmeye başlandı.

“ÇÖPLER İNGİLTERE’DEN GELİYOR”

Muhtar Nuri Kalka yine bu süreler içerisinde yine fabrikanın çalıştığını belirterek, “Avrupa’dan, İngiltere’den gelen bütün çöpler burada, her türlü çöpler geliyor ayrıca bunların içinde çocuk bezleri ve hastane tıbbi atıklar bile geliyor. Burası dayanılamayacak yaşanmayacak hale geldi. Rüzgar nereye eserse bu koku oraya gidiyor. Biz kapanmasını istiyoruz, ruhsatın iptal edilmesini istiyoruz, Organize Sanayi’ye kurulsun. Eğer insanlara değer veriliyor ise kapanması gerekiyor.” ifadelerini yeniledi.

DENETİM YAPILDI VE OLUMSUZLUK GÖRÜLMEDİ

Mahalle halkının ortak bir ses olduğu ve ruhsatsız bir şeklide çalışıldığı ifade edelin Ceta Plastik Ambalaj Toplama ve Geri Dönüşüm Firmasının yaydığı pis koku ve çıkardığı gürültüler nedeni ile kapatılmasına yönelik verilen dilekçe çerçevesinde, bir inceleme komisyonu oluştu firmayı inceledi. Komisyon tarafından verilen rapor da, “ 13 Temmuz 2021 tarihinde inceleme kurulu tarafından yapılan denetimde herhangi bir olumsuzluk görülmemiştir.” denildi bu raporla firma 1 (bir) yıl süreli ‘Deneme İzni’ aldı ve çalışmasına devam etti.

“DENETİME HAZIR BİR GÜNDE DENETLENDİ”

Firmaya, verilen ‘ Deneme İznine’ isyan eden mahalle sakinleri bir dilekçe daha vererek duruma isyan ettiler, dilekçede“ Ceta Ambalaj Toplama Ayırma Geri Dönüşüm ve Atık Bertaraf Etme Şirketine yönelik 13 Temmuz 2021 tarihinde inceleme kurulu tarafından yapılan denetimde olumsuzluklar bulunmamasını buradaki mahalle sakinleri adına hayret verici ve yanlı bulmaktayız. Ceta denetime hazır bir gün ile denetlenmiş, atıklar başka yere nakledilmiş makineler susturulmuştur. Pis kokuları ve aşırı gürültüleri mahalle halkı yaşamaktadır. Olumlu raporu ve çalışma iznini kınıyoruz.” denilerek durumun takipçisi olacaklarını belirtildi.

“BAKANLIK RUHSATI 1 AYA VERİYOR”

Firmanın bir yıllığına geçici olarak almış olduğu ‘Deneme İzninin’ bitimine sayılı günler kala, Karacailyas Mahallesi Muhtarı Ruknittin Koşar çarpıcı ifadeler kullanarak, “Şuanda Çevre Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü hepsi imza vermiş 1 ay içinde ruhsatı alıyor ve belediyenin elinden gelen bir şey yok üst bakanlık vermiş yetkiyi hepsi olumlu rapor veriyor ve şu mahallenin göbeğindeki manzarayı siz daha iyi görüyorsunuz.” ifadesini kullandı.

YAŞAMLARI TEHLİKEDE

Verilen onca dilekçe, yapılan onca şikayetten sonra hiçbir çözüm bulamayan mahalle halkı koku ile yaşamaya mahkum edildi, herkesin hasta olacağını belirten mahalleli “Bizi öldürmek istiyorlar. Çocuklarımızın yaşamları tehlikede.  Korona dan ölmedik, kokudan öleceğiz.” dedi.

“BENZİN İLE YAKABİLİRİZ”

Bazı mahalle sakinlerinin, “ Elimize benzin şişesi alıp, mahalle olarak semt olarak gidip yakabiliriz, ama böyle taşkınlığı yapmak istemiyoruz, biz devletimizin kararı ile yürümek istiyoruz.” diyerek durumun ne kadar ciddi olduğunu ve bıçağın kemiğe dayandığını gözler önüne serdi.

 12 Bin kişinin yaşadığı mahallede vatandaşların tek isteği, “Bizi insan yerine koysunlar, burada yaşamaya hakkımız yok mu? Çocuklarımız çöp içinde yetişmesin.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432