banner318
Öne Çıkanlar mersin abdullahözyiğit alimahirbaşarır GÜVENMASASI mezitli

İHD HAK İHLALLERİ VE SORUNLARA İLİŞKİN CEZAEVİ RAPORUNU PAYLAŞTI

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mersin Şubesi, Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileler Dayanışma Derneği Mersin Şubesi, bölge hapishanelerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin ortak bir İHD binasında ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Farklı zamanlarda, farklı mahpus anlatımları ve gözlemlerimiz dikkate alınarak Tarsus T Tipi Kapalı Hapishanesi, Aksaray T Tipi Kapalı Hapishanesi ve Ereğli T Tipi Kapalı Hapishanesinde meydana gelen hak ihlalleri ve sorunlara ilişkin cezaevi raporunu olduğu rapor kamuoyuna sunuldu.

“MAHPUSLARDAN ZORLA BİLGİ ALINMAK İSTENİYOR”

Raporda özellikle, 5275 Sayılı İnfaz Yasası, İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasal hükümler çerçevesinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekilerek; “İşkence ve kötü muamele ile ilgili; Ereğli T Tipi Kapalı Hapishanesinde, istihbarat görevlilerince mahpuslardan zorla bilgi alınmak istendiği, beyanda bulunmak istemeyen mahpusların; “istersek sizi buradan çıkarırız, bir daha da kimse izinizi bulamaz” gibi söylemlerle tehdit edildiği öğrenilmiş, istihbarat görevlilerinin mahpuslarla görüşmesi ve onları tehdit etmesi mahpusların güvenliği konusunda ciddi endişe yarattığı gözlemlenmiştir.” açıklaması yapıldı.

KEYFİ BİR ARAÇ OLARAK KULLANILIYOR

Hapishane idaresince verilen haksız disiplin cezalarının mahpusların infaz süresinin uzatılmasına gerekçe gösterildiğini belirten raporda; “ Mahpusların sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinin ceza tehdidi ile engellendiği, İnfaz Yasasının mahpusları sindirmek için keyfi bir araç olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. Sağlık, beslenme ve hijyen ile ilgili; özellikle son yıllarda raporlarımıza yansıdığı üzere Mersin yerelindeki hekimlerin mahpuslara yönelik tavır ve davranışlarının, tedavi yöntemleri ya da keyfi tutumla tedaviden kaçınma eylemlerinin vahim ve endişe verici boyuta ulaştığı gözlemlenmiştir. Hiçbir tehlike intibaı uyandırmamalarına rağmen mahpuslara kelepçeli muayene dayatılması, muayene sırasında olumsuz tavır ve davranışlar sergilenmesi, mahpusları tedavi olmaktan kaçınacak noktaya getirmiş, bu durum meslek onuru ve insan haklarının ağır ihlalini doğurmuştur.” ifadeleri yer aldı.

“İHLALLER GÖZLEMLENMİŞTİR”

Mahpusların yemeklerinin çok az geldiği, yemeklerin yenilmeyecek durumda olduğu, mahpusların besin ihtiyaçlarının giderilemediğinin görüldüğü raporda; “ Kantin fiyatlarının pahalı oldu, gardiyanların hijyen kurallarına uymadığı, pandemi koşullarına riayet edilmediği ve sair ihlaller gözlemlenmiştir. Haberleşme ve sosyal imkanları ile ilgili; mahpuslara havalandırmaya çıkma, spor yapma ve sosyalleşme imkanları tanınmadığı, tecrit koşullarının dayatıldığı, oda değiştirme taleplerinin yerine getirilmediği, eğitsel ve kültürel faaliyetlerin neredeyse tamamen durduğu, Kürtçe yazılan mektupların verilmediği ve sair ihlaller gözlemlenmiştir.” ifadeleri de yer aldı.

İNSANİ BİR YAŞAM

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mersin Şubesi, Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileler Dayanışma Derneği olarak bunun karşısında olduklarını açıklayarak; “ Belirtilen sorunları tespit ve gözlemlemiş olup, birbirini teyit eden beyanlar esas alınarak gözlem ve tespit edilen hak ihlallerinin ve işkence ve kötü muamele uygulamaların son bulması için; TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Adalet Bakanlığı, Valilik İnsan Hakları Birimi, Hapishane İzleme Kurulu, Adli Birimler, Siyasi Partiler, İnsan Hakları Örgütleri ve sair ilgili/görevli birimleri gereğinin yapılmasını onurlu ve insani bir yaşamın tesisi adına talep ediyor, sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”  açıklaması yapıldı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner307

banner313