banner214
Öne Çıkanlar 2021 mhp fahrettinkoca vaka covid covid19 şehirler yük trafiği GÖÇMEN

“KIZ ÇOCUKLARI İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR”

Haber: Şirin ALP

11 Ekim ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ne yönelik düzenlenen basın açıklamasında Türkiye’nin 1 Temmuz 2021 yılında çekilmiş olduğu İstanbul Sözleşmesine de değinen İnci, “Bu durumun ülkemizde oldukça kırılgan ve dezavantajlı konumda olan kadın ve kız çocukların haklarının korunması ve geliştirilmesi bakımından geri bir adım olduğunu düşünmekteyiz.” diyerek endişelerini dile getirdi.

“TÜRKİYE ÖNCÜ ÜLKE FAKAT SORUNLAR HALEN DEVAM ETMEKTE”

Türkiye’nin Dünya Kız Çocukları Günü’nün kabul edilmesinde öncülük eden ülkelerden birisi olduğunu fakat kız çocuklarının yaşadığı sorunlara halen köklü çözümler bulamadığını belirten İnci, “Erken yaşta kız çocuklarının evlendirilmeleri, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve güvenli barınma koşulları bakımından kız çocuklarının daha fazla haklarının ihlal edildiği gerçeği halen devam etmektedir. Çocuk işçiliği yanında ev işlerinde de en çok kız çocuklarının emek sömürüsüne maruz kaldığını araştırmalar ortaya koymaktadır.” dedi

“OKULLAŞMA ORANLARINDA BÖLGESEL FARKLAR”

Kız çocuklarının bazı bölgelerde okula gitme oranlarının düşük olduğunu belirten İnci, “Okullaşma oranlarına bakıldığında bölgesel farklar yanında kız çocuklarının okul hayatının ileriki sınıflarında giderek eğitim ortamlarından koptukları her bölgede görülmektedir. Bununla birlikte kız çocuklarının bazı bölgelerdeki okula devam etme oranlarının diğer bölgelerden daha da düşük olması gerçeği halen devam etmektedir. ”dedi

“İSTABUL SÖZLEŞMESI KIZ ÇOCUKLARI İÇIN ÖNEMLİ”

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesinin kız çocuklarının haklarının geliştirilmesinde geri bir adım olduğunu dile getiren İnci, “Kadının insan haklarının korunması ile toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama bakımından önemli hükümler içeren ve İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen sözleşmeden Türkiye 1 Temmuz 2021 yılında çekilmiştir. Bu durumun ülkemizde oldukça kırılgan ve dezavantajlı konumda olan kadın ve kız çocuklarının haklarının korunması ve geliştirilmesi bakımından geri bir adım olduğunu düşünmekteyiz.” dedi

“ÇÖZÜM BEKLEYEN CİDDİ SORUNLAR VAR”

Sorunlara yönelik geliştirilen çözümlerin sistematik ve ölçülebilir olması gerektiğinin altını çizen İnci, “Kız çocuklarının durumu ile ilgili temel parametre olabilecek göstergelere bakıldığında 'Dünya Kız Çocukları Günü'nde çözüm bekleyen ciddi sorunların var olduğu görülmektedir. Kuşkusuz her sorun alanının bir diğerinden bağımsız olarak çözülmesi ve ele alınması mümkün değildir. Yaşanan sorunlar temel ve süregelen sorunlar olduğundan çözüme dair yaklaşımların da sistematik, ölçülebilir ve sürdürülebilir olması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

İnci Dünya Kız Çocukları Gününde Türkiye’de yaşana bilecek her hangi bir hak ihlalinin önüne geçebilmesi için yapılması gerekenleri sırasıyla şu şekilde belirtti:

1- İstanbul Sözleşmesine derhal yeniden taraf olmalıdır.

2- Kız çocuklarına karşı her türlü şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi için Ulusal Eylem Planını, kadın ve çocuk hakları örgütlerinin katılımıyla; uluslararası hak belgelerinde sıralanan hakları içselleştirecek ve erişilebilirliği olacak şekilde hazırlamalı ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarını kız çocuklarıyla ilgili her tür iş ve işlemi bu plan çerçevesinde yürütmekle yükümlü kılmalıdır.

3- Kız çocuklarının toplumsal, sosyal, kültürel, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik olanaklarından daha iyi yararlanabilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için gerekli olan kaynakları her düzeyde sağlamalıdır.

İnci son olarak ‘‘ İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi olarak Kız çocuklarının insan onuruna yaraşır bir hayat sürmeleri için mücadelemizin süreceğini kamuoyuna duyuruyoruz. ”dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255