İnsanoğlunun maddi/fiziki boyutu olduğu gibi bir de manevi boyutu vardır. İnsan bedenî ihtiyaçlarını gidermek için yemeye, içmeye, uyumaya, dinlenmeye ihtiyaç duyduğu gibi gözle görülmeyen, elle tutulmayan manevî/ruhî ihtiyaçlarını da gidermek için yüce, aşkın bir varlığa/Yaratıcıya inanma,  ona sığınma duygusu da taşır. Allah (cc), her insana bu duyguya vermiştir. Bu duygu sahih dini bilgilerle doyurulmazsa Allah korusun sapık, yanlış inançlara her an kayabilir. Sahih dini bilgiler ise öncelikle dinini bilen, Rabbini tanıyan ebeveynler, okullar ve Kur’an kurslarında verilir. Özellikle Allah’ın tertemiz bir fıtratla anne-babaya bir emanet olarak verdiği çocuklara Rabbini, peygamberini tanıtmak; dinini, güzel ahlakı öğretmek; onları çağın ihtiyaçlarına göre mücehhez olarak yetiştirmek ebevenlerin görevidir. Peygamber efendimiz; “Hiçbir baba, çocuğuna güzel ahlaktan daha kıymetli bir miras bırak mamıştır.” , “Her doğan çocuk fıtrat üzere doğar. Sonra anne babası onu Yahudi, Hristiyan veya Mecusi yapar.” (Buhari, Tefsir (Rûm), 2) buyurarak İslam fıtratı üzere doğan çocukları sapık inanç ve ideolojilerden korumada anne-babanın önemine dikkat çekmektedir. Bu sebeple, çocuklarımızı nasıl ki en güzel okullarda okutmak ve onların güzel bir meslek sahibi olmaları için çabalıyorsak aynı şekilde çocuklarımızın manevi dünyalarını da sahih dini bilgilerle doyurmalı, ahlaklı birer fert olarak yetişmeleri için de çabalamalıyız.

Her yıl olduğu gibi bu sene de 27 Haziran 2022 tarihinden itibaren yaklaşık iki ay süre ile çocuklarımız için camilerde, Kur’an Kurslarında ve müftülüklerin uygun gördüğü yerlerde Yaz Kur’an Kursları açılacaktır. Yaz Kurslarımızda bir çocuğumuz veya gencimiz, hayatı boyunca kendisine gerekli temel dini bilgileri, Kur’an’ı, abdest ve namaz gibi konuları tatbikatıyla öğrenme imkanı bulmaktadır. Yine bu Kurslarımız; vatan, millet, bayrak gibi milli ve manevi değerlere, anne-baba ve diğer insanlara karşı saygının ve sevginin öğretildiği ve Peygamber efendimizin örnek hayatının anlatılarak çocuklarımızın hem dünya hem de ahiret mutluluğunun hedeflendiği terbiye ocaklarıdır. Çocuklarımızın eğlenerek dini bilgileri öğrenebilecekleri yaz Kur’an kurslarını çocukların dini eğitimi için bir fırsat olarak görelim. Arkadaşları ile oyunlar oynayabilecekleri, eğlenceli vakitler geçirebilecekleri bu fırsatı değerlendirelim.

Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük servet, onların gönüllerini Kur’an ışığıyla aydınlatmak olacaktır. İşte Yaz Kur’an Kursları, çocuklarımız için bir fırsattır. Çocuklarımıza, Kutsal kitabımız K. Kerimi öğretip, onun prensipleriyle yetiştirmek, bizlere Allah’ın (cc) rızasını kazandırıp, ahirette ikramlara mazhar olmamıza vesile olacaktır. Kur’an için Rabbimiz; “O Kur’an mü’minler için şifa ve rahmettir” (İsra, 82), “Şüphesiz bu Kur’an en doğru yola iletir” (İsra, 9) buyuruyor.

Hadiste ise Allah Rasulü (sav): “Ey Ebu Zerr! Sabahleyin evinden çıkıp (Mescidde, mektepte) Allah’ın kitabından bir ayet öğrenmen, senin için yüz rekat nafile namaz kılmandan daha hayırlıdır”, “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir.” (R. Salihin, V, 91.) buyuruyor.

Evet… Kim Kur’an-ı ibadet amacıyla, hayrını ve bereketini Allah’tan umarak okur, onun hükmünü yerine getirirse Kur’an onun lehine şahitlik yapacak, şefaatçi olacaktır.

Yine Kur’n öğrenmek ve Kur’an okumak ile ilgili hadislerde; “Sizin hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir”, “ Kur’an-ı gereği gibi güzel okuyan kimse, vahiy getiren şerefli ve itaatkar melekler ile beraberdir. Kur’an-ı kekeleyerek, zorlukla okuyan kimseye de iki kat sevap vardır” (R. Salihin, V, 98.), “Kim K.Kerimden bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben elif lam mim bir harftir demiyorum. Bilakis Elif bir harf, lâm bir harf, mîm de bir harftir “ (R. Salihin, V, 108.),  “Kur’an okuyan mü’min portakal gibidir. Kokusu hoş, tadı güzeldir. Kur’an okumayan mü’min hurma gibidir. Kokusu yoktur, tadı ise güzeldir. Kur’an okuyan münafık fesleğen gibidir. Kokusu hoş fakat tadı acıdır. Kur’an okumayan münafık Ebu Cehil karpuzu gibidir. Kokusu yoktur ve tadı da acıdır.” (R. Salihin, V, 100.), “Kalbinde Kur’andan bir şey bulunmayan kimse harap (yıkılmış) ev gibidir” (R. Salihin, V, 109), “Sürekli Kur’an okuyan kimseye şöyle denecektir; Oku ve yüksel, dünyada tertil ile (kurallarına uyarak, yavaş yavaş) okuduğun gibi burada da yavaş yavaş oku. Şüphesiz senin merteben, okuduğun ayetin son noktasıdır.” (R. Salihin, V, 110), “Ya alim (öğreten), ya öğrenen veya dinleyici yada (bu kimseleri) sevici olmaya bak. Beşinci (bir sınıf) olma, helak olursun”, “Kim Kur’an okur onunla gereği gibi amel ederse, kıyamet günü ana babasına, ışığı güneş ışığından daha parlak bir taç giydirilir Ve yine onun ana babasına değeri dünyalarla değişilmez iki elbise giydirilir.  Onlar: ---Bunlar bize niçin giydirildi? diye sorduklarında, onlara:

 ----Çocuğunuzun Kur’an öğrenmesinden dolayı, diye cevap verilir” buyuruluyor.

Dünya hayatının süsü, evlerimizin neşesi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yaz Kur’an kurslarına gönderme hususunda ihmalkarlık göstermeyelim.

Cumanız ve Ömrünüz Bereketli Olsun...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291