banner318
banner319

Ümmetin annesi Hz. Hatice örnek eş, örnek ve eşi benzeri olmayan fedakar, vefadar, sadık ve mükemmel bir eş. Akıllı, ferasetli, hayali, Allah’ın verdiği cüz-i iradeyi en mükemmel bir şekilde hakkını veren insan. Maşallah hayran kalmamak mümkün değil ne mutlu kendisinden örnek alana, örnek almak en büyük mutluluk ve şereftir. Ferasetli olmasının en büyük nedeni? Efendimiz (s.a.v ) in değerini fark edip evlenmesi ve ilk Müslüman olması. Hz. Muhammed şöyle buyurmuştur; kendi zamanında ki yeryüzü kadınların en hayırlısı İmran’ın kızı Meryem’dir. Bu ümmetin kadınlarının en hayırlısı da Hatice’dir Allah’ın selamına ve efendimizin( s.a.v ) in övgüsüne nail olacak derecede imanlı, faziletli ve şerefli bir kadındı. İmaniye, şerefiyle, sabrıyla, iffetiyle, güzel ahlakıyla kısacası her yönüyle örnek olan bir eş ve bir anneydi.

Allah’ın rızasını, yuvasının mutluluğunu, dünya ve ahiretin huzuru ve saadetini düşünen bütün anneler için muhteşem örneği teşkil eden şüphesi ve mutlak Hz. Hatice’dir.  Hz Muhammed (s.a.v ) peygamber olmadan önce son derece saygı gösterip onu mutlu ettiği gibi; peygamberliği döneminde de, kendisine İlk inanan,  onunla beraber namaz kılıp peygamberimize İlk cemaat olan kişi vasfına nail olan; daima efendimize destek olan, kendisine moral veren, son derece güzel davranış ve sözleriyle, sevgili eşinin başarılarına katkıda bulunmaya çalıştı. Peygamberimize ilk vahiy geldiğinde heyecana kapıldı. İlk eşi olabilecek kadar basiret ve yüksek anlayışa sahip olan Hz. Hatice kendisini şöyle teselli etti Ey amcam oğlu! Böyle deme endişe doymana sebep yok.  Üzülme, Allah’a yemin ederim ki, o senin gibi bir kulunu hiç bir zaman utandırmaz.  Çünkü sen sözün doğrusunu söylersin.  Emanete riayet edersin. Akrabana yakın alaka gösterirsin.  Komşularına nazik ve müşfik davranırsın.  Fakirlere yardım elini uzatırsın. Evinin kapısını gariplere açarsın ve en yakın sırdaşi, teselli kaynağı ve hayat arkadaşının bu güzel ve gerçek ifadeleri; peygamberimizi sükûnete kavuşturdu.  Hz. Hatice bu teselliden sonra senin peygamber olduğuna ben inanıyorum.  Diyerek iki cihanın güneşine manen destek oldu. Böyle bir zamanda sevgili eşinin tereddütsüz iman edişi Resulullah'ı çok sevindirir.  Hz. Hatice bizim annemiz, ümmetin annesi, efendimizin bütün eşleri ümmetin annesidirler, hepsi çok değerli. Sevgi, saygı ve hürmetle anıyoruz hepsini. Ama Hz. Hatice Kübra, sevgililer sevgilisinin sevgili eşi Hz. Hatice bambaşkaydı ve en değerlisiydi. Resulullah efendimiz Hz. Hatice’nin iyiliklerinden bahsediyordu; Hz. Aişe de oradaydı kendisini tutamadı ve hep Hatice’den bahsedersiniz. Halbuki Allah size ondan daha genç ve güzel hanımlar vermiştir dedi. Peygamber efendimiz Hz. Aişe’nın bu sözleri üzerine şöyle buyurdu; hayır!  Allah ondan daha hayırlısını vermedi. Çünkü o herkesin küfür içerisinde olduğu bir zamanda bana iman etti.  Herkesin beni yalanladığı bir zamanda beni tasdik etti. Herkesin her şey benden esirgediği bir zamanda o beni malına ortak etti.  Allah bana ondan çocuklar ihsan etti.

Hz. Hatice ömrünü Allah’a ve Peygamber’e ve vahye adanmış bir mutlu şahsiyet.  Hz. Hatice ticaretle uğraşan zengin, haysiyetli, şerefli, güçlü bir iradeye sahip çok akıllı ve zeki.  Peygamber efendimiz’ in eşi olan Hz. Hatice Kübra asalet ve güzelliği, yumuşak huyluluğu ve dürüstlüğü ile Müslüman kadınların en hayırlısıydı. İffetiyle Tahire lakabıyla tanınan ve Hatice’ tül Kübra olarak anılmaya başladı. Kendisini cahiliye döneminde bile muhafaza etmiş asil ve faziletli bir kadındı. Sevgili eşi Hz. Muhammed’e vahiy geldikten sonra tüm servetini İslam’ın yayılması için feda ederek mütevazı bir hayat tercih etti. Hz. Hatice Kübra hem dünya hem ahirette yönelik davranışlarıyla en önemli olan ailedeki konumuyla örnek oluyor, güçlü imanıyla, sağlam duruşuyla her türlü zorluğa göğüs gererek sergilemiş olduğu sağlam duruşunu; bugün anlamak kolay değil. Ancak o yolda olmaya dahi ihtiyacımız var, manevi olarak hasta asrımız onun davranışlarını yaşatmakla iyileştirebiliriz. Belki bu sayede bir nevi olsun ilerleme kat ederiz inşallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner262

banner313