banner324

Hz. Fatıma’nın uyguladığı metotlar; dürüstlük, sevgi, merhamet, şefkat, cesaret, korkusuzluk. Annelere veya anne adaylarına ideal bir annenin nasıl olması gerektiğini öğrenmek için en güçlü kaynak; Hz. Fatıma’nın uyguladığı metotlar. Merhamet, şefkat, sevgi olmasa çocuk zalim olur, Şefkat olmasa çocuk bencil olur, Sevgi olmasa çocuk merhametsiz olur. Yani koruyup kolama sıfatı taşıyamaz ve mahrum kalır...

CENNET KADINLARIN EN ÜSTÜNÜ HZ.FATIMA

Onun gibi evlat olmak, onun gibi Ümmett olmak, onun gibi eş olmak, onun gibi anne olmak: sevgili babası Allah’ın Resulü, (s.a.v) ona hitaben babasının annesi diye seslenirdi. Babasından öğrendiği ilim ve terbiye ile çocuklarını Allah’ın razı olduğu bir annenin çocuk yetiştirme yöntemiyle, Rahim isminin tecellisi olan anne şefkati ile yetiştirdi. Şefkat sevgiden daha kuvvetli ve üstündür. Aynı zamanda şefkat duygusu evrenseldir. Anne çocuğu Kemal’e yükselebileceği gibi bedbahtlik uçuruma da yuvarlayabilir. Allah muhafaza, anne güçlü olan şefkat mucizesinin yetmesiyle çocuğu istediği gibi, istediği şekle sokabilir. Çocuğun karakterinin şekillenmesi açısından Hz. Fatıma gibi çocuklarımızın duygularını fark etmek ona göre yaklaşmak ve ilgilenmek çocuk sevgiyle ve ilgiyle iman ile birlikte kalite kazanır. Özelikle annelerin yaklaşımı daha çok önemli. Çünkü Allah’u Teâlâ annelere Rahim tecellisi olan şefkati bahşetmiş ve duygusal zeka vermiş ve bu  şefkatle annelere hem kendilerini hem de çocuklarını Alayı illiyine yani cennette en yüksek dereceye ulaştıran bir makamdır . Aksi halde sadece dünyaya yönelik olan eğitim ise; sefillerin en sefili yani en aşağı olan mertebedir, Allah muhafaza. İman hem dünya için hem de ahirett için özgürlüktür. Allah’ın rızasına uygun yaşamayan insan sürekli endişe içerisinde olur. Halim ne olacak yanlış ve doğrunun arasında gider gelir. İster istemez endişe eder, yani hiç bir zaman özgür değildir. Bu durumda Hz. Fatıma sevgili babasından aldığı ahlâk bilgisi terbiye ve ilim ile dünya ve ahirette kadınların en ulusu olmuş ve ayni zamanda en mükemmel evlatlar yetiştirmiş ve böylece insanlığa en mükemmel anne olduğunu ve onun eğitim yöntemlerinin en mükemmel eğitim yönetimi sayıldığını bilfiil ispatlamıştır. İslam’ın bu büyük kadının çocuk yetiştirme hususunda kullandığı metotlar bugün en ciddi eğitim merkezlerinde, muhtelif din ve görüşlere mensup pedagog ve eğitim uzmanlarınca incelenmekte olup en sağlıklı yöntemler olarak tavsiye edilmektedir.

Hz. Fatıma ideal çocuk eğitimi yöntemlerinden biri çocuklarını küçük yaşta Allah’a ibadet etmeye Allah’ın rızasına göre yaşamaları en güzel şekilde gayret etmiş bu gayreti çocuklar en yüksek mertebeye ulaştırmış Allah’ın izniyle. On iki imamın annesi ümmetin annesi Hz.  Fatıma çocukları ile birlikte oyun oynardı. Çocuklarla birlikte oyun oynamanın, oyunlarını ciddiye alıp onlarla oyun arkadaşlığı yapmanın fiziki ve psikolojik faydaları yani sıra, çocukların yaratıcılık gücünü de artırması açısından fevkalade önemli olduğunu unutulmamalıdır. Çünkü çocuk anne ve babası kendisi ile oyun oynadığı zaman bundan büyük bir mutluluk duyar ve kendisine değer verildiğini hisseder. Önemli olan uyun oynarken onları eğitebilmektir. Onlara iyiyi güzeli öğretebilmektir, Hz.  Fatıma çocukları ile oynarken onları eğitecek şiirler söyler onlara sorumluluk duygusu kazandıracak ifadeler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291

banner323