14 Ekim Çarşamba günü Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ile görüştük. İstanbul’daki otogarlardan sorumlu Genel Sekreter olduğu için sorunlarımızı kendisine ilettik. Sayın Yazıcı’ya  İstanbul’daki şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile şehir içi yolcu taşımacılığı metodlarının entegresyonunu sağlamak için bütün bu taşımacılık metodlarını kapsayacak düzenleme, koordinasyon ve istişare yapacak bir kurul kurulması talebini ilettik. Bu kurul, İstanbul’un nerelerinde cep otogarı, nerelerinde ara duraklar, nerelerinde yolcu transfer merkezleri kurulması gerektiğini tartışacak bunun yanında bütün taşımacılık metodları arasındaki koordinasyonu da bu kurul sağlayacak. İstanbul İl İstişare Kurulu adlı bu kurul, İBB Genel Sekreteri veya Genel Sekreter Yardımcılarından birisinin başkanlığında; İBB Ulaşım, Zabıta, Emlak ve Trafik Daire Başkanlığı, İSPARK ve Boğaziçi AŞ, TOFED, 23 Nolu Meslek Komitesi, 22 Nolu Meslek Komitesi, TOBB Sektör Meclisi, İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet’i de dahil olmak üzere belediyenin önereceği diğer kurumlardan temsilcilerin yer alacağı, 2-3 ayda bir toplanacak bir kurul olmalıdır. Ulaşım sektörünün genel sorunuyla beraber, şehirlerarası yolcu taşımacılığının genel sorunlarının da görüşüleceği bu kurul, otogarların yerlerine, işletme kuralları ve esaslarına kadar her şeyi belirlesin ve İBB’ye bu konularda çözüm önerileri üretsin. Sektörün bütün unsurlarının görüşlerinin dile getirilerek ortak akla dönüştürüleceği bir yer olsun. Ayrıca Sayın Yazıcı’ya Beylikdüzü’nden Trakya’ya D2 belgesi ile D1 belgesinin görevini yaparak yolcu taşıyan korsan taşımacıların faaliyetlerini belgeleyen fotoğraf ve videoları da sunduk, kalkış yerlerini anlattık. Bu konuda İBB, Beylikdüzü Belediyesi, TOFED ve Valilik işbirliği yapsın istedik. Kendisi bu talebimizi olumlu karşıladı ve çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

İstanbul’daki mahalle ve sokak aralarından günde 300 otobüs, hiç otogar kullanmadan, çıkış yapıp yolcu taşıyor. Şehirlerarası ve şehir içi korsan taşımacılık insanımızın hayatını riske atıyor. Sahte içki, sahte gıda, sahte temizlik malzemesi ne kadar tehlikeliyse korsan taşımacılık da o kadar tehlikelidir. Otogarlardan kalkmayan otobüsler, can ve mal taşıyorlar ve kontrol edilmiyorlar adeta seyyar bomba gibi ülkenin dört bir yanına dağılıyor bu otobüsler. Bakın bir dönem korsan kasetleri çok duyardık, her köşe başında vardı. Ama sanatçıların sesi yüksek çıktığı için devletimiz, haklı olarak, hemen olaya müdahil oldu ve hem telif yasasını genişletti hem de denetimleri artırdı. Korsan kasette sanatçıların kazançlarına göz dikiliyordu ve birileri haksız kazanç elde ediyordu. Korsan taşımacılıkta da aynısı var üstüne üstlük korsan taşımacılıkta trafik güvenliği tehlikeye atılıyor, halk sağlığı tehlikeye atılıyor, insanların malına ve canına zarar geliyor ama hala korsan kasetler kadar etkili çözümler üretilmiş değil. Bugüne kadar ölümlü trafik kazalarına karışan 9 koltuk üstü otobüslerin tamamına yakını kendi belgesinin sınırlarını aşarak korsan taşımacılık faaliyeti gerçekleştiren otobüslerdir. 100 km’lik bir hatta çalışması lazımken İstanbul’dan Iğdır’a gidiyor, otogar kullanma zorunluluğu varken mahalle kahvelerinden kalkış yapıyor, bizler her bilet için devlete vergilerimizi verirken onlar çay fişleriyle bilet kesiyor. Dolayısıyla korsan taşımacılık hem mali hem de idari açıdan devletimize zarar vermektedir. Bu konuda da Murat Yazıcı Bey ile konuştuk ve bizi haklı buldu. Eskiden biz bu taleplerimizi dile getirdiğimizde otogar AVTER’in olduğu için bütün taşımacıları otogarda toplamak istediğimizi söylüyorlardı. Bakın şu an otogar belediyenin ve biz hala aynı talebi dile getiriyoruz. Son olarak Genel sekreter Yardımcısı Sayın Murat Yazıcı ile Alibeyköy Otogarı sorununu da görüştük. UKOME’nin üçüncü köprü kararından sonra Alibeyköy’ün işlevsizleştiğini ve firmaların oradaki kira bedellerini karşılayamadıkları için yazıhanelerini boşaltmak zorunda kaldığını da söyledik. Kendisi bir sonraki UKOME toplantısında üçüncü köprü zorunluluğunun gündeme getirileceğinin sözünü verdi. Biz de UKOME’deki diğer bileşenler ile ayrı ayrı görüşerek bu konuda destek isteyeceğimizi söyledik. Murat Yazıcı görüşmemizin ardından Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan davet geldi. Önümüzdeki hafta içi kendilerini ziyaret ederek sorunları orada da dile getireceğiz. 

KDV İndirimi Uzatılmalıdır

16 Ekim Cuma günü Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayraktar ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Rıza Bilgiç ile bir toplantı gerçekleştirdik. Bu görüşmede sektörümüze sağlanan geçici KDV indirimini dile getirdik. İlk olarak bu indirimden acentalarımız faydalanamadı. Bunun önüne geçilmesini istedik. Bir diğer talebimiz ise bu geçici KDV indiriminin 6 ay daha uzatılarak 2021 Haziran ayına kadar devam etmesiydi. Pandemi nedeniyle otobüslerimiz yüzde 50 kapasite ile çalışıyor, zaten kış mevsimine geldik otobüslerimizin yarısı boş, doğal olarak birçok otobüsümüz iş yapamadan yatıyor. Biz bu çalışmayan otobüslerimiz için de zorunlu sigortalarının, trafik ve ferdi kaza sigortalarının ertelenmesini hatta bu araçların mümkünse trafikten düşürülmesini talep ettik. Çalışmayan arabanın sigortasını neden ödüyoruz ki?

Bir diğer talebimiz de taşımacıların vergi borçlarının faizsiz olarak yapılandırılmasıydı. Gelir İdaresi Başkanı Sayın Bekir Bayraktar, bu konuda zaten genel bir yapılandırma çalışmalarının olduğunu ve yayınlandığı takdirde otobüsçülerin de bu yapılandırmadan faydalanabileceklerini dile getirdi.

Son olarak kendilerinden akaryakıt konusunda da destek istedik. Bildiğiniz gibi TOFED&SHELL Kart ile sektörümüze indirimli akaryakıt imkânı sağlıyoruz. Devletimiz de akaryakıttaki ÖTV’yi yüzde 50 oranında düşürse bizim indirimimiz yüzde 8’den yüzde 15’e çıkar. Bu durum da kaçak akaryakıt kullanımının önüne geçer. Devlet sadece akaryakıtın vergisinden para kazanmıyor akaryakıtın kendisinden de para kazanır. Bizim dediğimiz gibi bir vergi indirimi gerçekleştirilirse devlet, yılda 200 ile 250 milyon dolarlık bir vergiden feragat edecek ama kaçak akaryakıt kullanımı azalacağı için devletin akaryakıt kullanımından kazanacağı para 700 milyon dolar kadar artıyor. Gelir İdaresi Başkanı Sayın Bekir Bayraktar, “Bu konu bizi aşar ama teklifinizde haklısınız, daha ince bir hesap yapalım ve bu konuyu ayyuka kavuşturalım” dedi. Biz de kendilerine “Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ekonomi Bakanımıza ve Enerji Bakanımıza bu talepleri iletseniz” dedik. Olumlu dönüşler yaptı, önümüzdeki hafta bu konudaki raporlarımızı kendisine sunacağız.

Kanunla Kurulmuş meslek birliği şarttır

TOFED’in son bir aydır yaptığı ziyaretleri köşe yazılarımda bütün detaylarıyla yazdım. 20 Ekim tarihinde Ulaştırma Daire Başkanlığı ile bir toplantı yapacağız daha sonra Sayın Ekrem İmamoğlu ile de görüşeceğiz ve taleplerimizi dile getireceğiz. Gönüllülük esasına dayanan bir sivil toplum örgütünün yapabileceği çalışmanın azamisini yapmaya çalışıyoruz. Gönüllülük esasına dayanan bir STK bile bu kadar etkiliyse ben tekrar etmek istiyorum sektörümüzün tek kurtuluşu gücünü yasadan alan Mesleğe giriş ve çıkışta söz sahibi olan bir meslek birliğinin oluşturulmasıdır. Bu konu TOFED’in birinci gündemidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291