“Yaratan Rabbinin adıyla oku, O, insanı, bir aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku, insana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin, en büyük kerem sahibidir” (Alak Suresi,1-5) Bu ayetler, K.Kerim’in ilk nazil olan/inen ayetleridir. Peygamber Efendimiz Cebel-i Nur’da Hira Mağarası’nda iken, Cebrail’in (as) aslî suretinde getirdiği ayetlerdir. Yine K.Kerimde bir surenin adı “Kalem Suresidir” ve bu surede Rabbimiz                                                                                         “Kaleme ve yazdıklarına and olsun “ buyurarak kaleme ve kalemin yazdıklarına yemin etmektedir.

Dinimiz ilme, ilim adamına, akla, düşünmeye büyük önem verir. K. Kerimde ilim, düşünme ve ibret alma ile ilgili taakkul, tefekkür, tedebbür, tezekkür gibi kelimeler sık geçer. Bu nitelikler ise, birer nasiptir. Allahu Teala, bu özelliği sebebiyle, Hz.Adem’i (as) meleklere tercih ederek, yeryüzüne halife kılmıştır. Zira “Kulları içinden, ancak alim (bilgili) olanlar, Allah’tan (hakkıyla) korkar, (Allah’a derin saygı duyar)” (Fatır, 28).

Bilgi, bir üstünlük sebebidir. Çünkü Rabbimiz: “Allah hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilirse, ona pek çok hayır verilmiştir.” (Bakara, 269) buyurmaktadır. Ayetteki hikmet; yararlı olan bilgi demektir. İnsanlığa yararlı olan bilgi elbette ki ona sahip olan için bir üstünlük sebebidir. Bilgili olmanın en çok değer verilen yanı insanlığa yararlı olmaktır. Peygamber Efendimiz:  “Yararlı bilgi isteyin, yararsız bilgiden Allah’a sığının”,  “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır” buyurur.

Allah’a inanan, Kur’an’ın emirlerini öğrenip, onu yaşamaya çalışan, kötülüklerden uzak duran kişi hikmet sahibidir. Ve kendisine büyük bir nimet verilmiştir. Bu hayırlı, faydalı bilgi tabi ki bir üstünlük vesilesidir. Çünkü ayette de:  “De ki hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” (Zümer, 9) buyurulurken, Mehmet Akif Ersoy bu ayeti okuyup daha sonra:

“Olmaz ya ….tabii….biri insan, biri hayvan,

Öyleyse cehalet denilen yüz karasından,

Kurtulmaya azmetmeli baştanbaşa millet.”  demektedir.

Peygamber Efendimiz : “İlim tahsil etmek, kadın-erkek her müslümana farzdır”, “Hikmet, özlü bilgi, müminin yitiğidir, onu nerede bulursa alsın” buyurmaktadır. Başka bir hadis-i şeriftete ise: “Kıyamet günü üç sınıf şefaat edecektir. Bunlar: peygamberler, sonra âlimler, sonra şehitlerdir” buyurulur.

İlim olmasa istikamet olmaz. Hadiste: “Muhakkak ki Allah, ilmi kullarından çekip kopararak almaz. Fakat âlimlerin ruhlarını kabzetmek suretiyle ilmi alacaktır. Nihayet hiç bir âlim bırakmayınca halk cahilleri kendilerine reisler (önderler) edinir” buyurulmaktadır. Bu cahil önderlere dini meseleler sorulur. Onlar da ilimsiz olarak hemen fetva verirler. Hem kendileri sapıtırlar, hem de (soru soranları) saptırırlar.

İlim iki çeşittir: 1- Kalpte yerleşen ilimdir ki, bu sahibi için faydalı bir ilimdir.

                          2- Sadece dilde olan ilimdir ki, bu âdemoğlunun aleyhine Allah’ın bir hüccetidir.  Sahibini doğru yola iletmeyen ilim faydasız ilimdir.

Peygamber Efendimiz hadislerinde;  “Allah’tan faydalı ilim isteyin, faydası olmayan ilimden Allah’a sığının”, “Allah’ım dört şeyden; Faydasız ilimden, (Allah’tan) korkmayan kalpten, doymayan nefisten, kabul olunmayacak duadan, sana sığınırım.” buyuruyor. O halde okuduğumuz, öğrendiğimiz ilim bize ve diğer insanlara faydalı ise ilimdir, hikmettir. Aksi halde kitap taşıyan merkepten farkımız kalmaz. Yunus Emre:

“İlim ilim bilmektir.

İlim kendini bilmektir.

 Sen kendini bilmezsen,

Bu nice okumaktır.” der.

Mehmet Akif ERSOY;

“Çünkü milletlerin ikbali için evladım,

Marifet bir de fazilet… İki kudret lazım” der. Yani hem bilgi, hem de bu bilgiyle olgunlaşmış fazilet gerekir. Aksi halde kuru bilgi bir işe yaramaz. Yunus Emre başka bir şiirinde;

İlim bir taç imiş nuru Huda’dan,                       Gezdim Şam’ı Haleb’i,

Gey ol tacı emin ol her beladan,                         Eyledim ilmi talep,

İlim meclisi edepten hali olmaz,.                        Meğer ilim gerideymiş,

Edepsiz okusa da alim olamaz.                         İlla edep, illa edep.

Yunus Emre’nin bahsettiği bu edep, Kur’an ve hadis endeksli ahlaktır. Bu edep dinin, imanın, Peygamberin, ahlakın öğretildiği yerlerde yani ailede, okullarda ve Kur’an Kurslarında kazanılır.

 Her yıl olduğu gibi bu sene de 05 Temmuz 2021 tarihinden itibaren bir buçuk ay süre ile çocuklarımız için camilerde ve müftülüklerimizin uygun gördüğü yerlerde Yaz Kur’an Kursları açılacaktır. Yaz Kurslarımızda, bir çocuğumuz veya gencimiz, hayatı boyunca kendisine gerekli temel dini bilgileri, Kur’an’ı, abdest ve namaz gibi konuları tatbikatıyla öğrenme imkanı bulur. Yine bu Kurslarımız; vatan, millet, bayrak gibi milli ve manevi değerlere, anne-baba ve diğer insanlara karşı saygının ve sevginin öğretildiği ve Peygamber efendimizin örnek hayatının anlatılarak çocuklarımızın hem dünya hem de ahiret mutluluğunun hedeflendiği terbiye ocaklarıdır. Bu sene pandemi nedeni ile 4-9 yaş yüzyüze, 10-15 yaş tercihe göre yüzyüze veya çevrimiçi, 16-22 yaş çevrimiçi uygulanacaktır. 21 Haziran itibari ile kayıtlar başlayacaktır.

Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük servet, onların gönüllerini Kur’an ışığıyla aydınlatmak olacaktır. İşte Yaz Kur’an Kursları, çocuklarımız için bir fırsattır. Çocuklarımıza, Kutsal kitabımız K. Kerimi öğretip, onun prensipleriyle yetiştirmek, bizlere Allah(cc)’nun rızasını kazandırıp, ahirette ikramlara mazhar olmamıza vesile olacaktır. Kur’an için Rabbimiz; “O Kur’an mü’minler için şifa ve rahmettir” (İsra, 82), “Şüphesiz bu Kur’an en doğru yola iletir” (İsra, 9) buyuruyor.

Hadiste ise Allah Rasulü (sav): “Ey Ebu Zerr! Sabahleyin evinden çıkıp (Mescidde, mektepte) Allah’ın kitabından bir ayet öğrenmen, senin için yüz rekat nafile namaz kılmandan daha hayırlıdır”, “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir.” (R. Salihin, V, 91.) buyuruyor.

Evet… Kim Kur’an-ı ibadet amacıyla, hayrını ve bereketini Allah’tan umarak okur, onun hükmünü yerine getirirse, Kur’an onun lehine şahitlik yapacak, şefaatçi olacaktır.

Yine Kur’n öğrenmek ve Kur’an okumak ile ilgili hadislerde; “Sizin hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir”, “ Kur’an-ı gereği gibi güzel okuyan kimse, vahiy getiren şerefli ve itaatkar melekler ile beraberdir. Kur’an-ı kekeleyerek, zorlukla okuyan kimseye de iki kat sevap vardır” (R.Salihin, V, 98.), “Kim K.Kerimden bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben elif lam mim bir harftir demiyorum. Bilakis Elif bir harf, lam bir harf, mim de bir harftir “ (R. Salihin,V, 108.),  “Kur’an okuyan mü’min portakal gibidir. Kokusu hoş, tadı güzeldir. Kur’an okumayan mü’min hurma gibidir. Kokusu yoktur, tadı ise güzeldir. Kur’an okuyan münafık fesleğen gibidir. Kokusu hoş fakat tadı acıdır. Kur’an okumayan münafık Ebu Cehil karpuzu gibidir. Kokusu yoktur ve tadı da acıdır.” (R. Salihin, V, 100.), “Kalbinde Kur’andan bir şey bulunmayan kimse harap (yıkılmış) ev gibidir” (age, 109), “Sürekli Kur’an okuyan kimseye şöyle denecektir; Oku ve yüksel, dünyada tertil ile    (kurallarına uyarak, yavaş yavaş) okuduğun gibi burada da yavaş yavaş oku. Şüphesiz senin merteben, okuduğun ayetin son noktasıdır.” (age,110), “Ya alim (öğreten), ya öğrenen veya dinleyici yada (bu kimseleri) sevici olmaya bak. Beşinci (bir sınıf) olma, helak olursun”, Kim Kur’an okur onunla gereği gibi amel ederse, kıyamet günü ana babasına, ışığı güneş ışığından daha parlak bir taç giydirilir Ve yine onun ana babasına değeri dünyalarla değişilmez iki elbise giydirilir. Onlar: ---Bunlar bize niçin giydirildi diye sorduklarında, onlara: ----Çocuğunuzun Kur’an öğrenmesinden dolayı. diye cevap verilir” buyuruluyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.