İnsanları sürekli olarak geçmişi ile yargılayan ama onlara hiç hoşgörü gösteremeyenler ile karşılaştığınız zaman ‘nasıl bir akıl tutulmasıdır’ diye düşünmeden edemiyor insan. İlişkinin devamı için yapılabilecek en büyü hatadır. Her iki kişinin de geçmişte yaşadıkları olmazsa ya da o yaşananlardan mutlu değilse neden insan 17 yıl bekler ki?

Biz bu işin uzmanı değiliz ama anlamaya da çalışmanın ve sorunun çözümü üzerine düşünme hakkımızın olduğunu düşünüyorum.

Ekonomik-Dini-Siyasi-Sosyal tartışmalar her zaman olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Başka gerilim kaynakları var mıdır? diye soracak olursak;  evet vardır. Kadın erkek ilişkisinde yaşanan tartışmalarda bir gerilim- geçmiş biçimi olarak değerlendirilebilir.

Ama insanlara bakıyorum yıllar öncesindeki acısını bugüne taşımış ve sen suçluymuşsun gibi sana tepkiler tavırlar gösteriyor. Ama geçmişe değinmeden bugüne kadar yaşayıp hayatında iz bırakmış bir mutlu anın var mı? diye düşüneceksin. ’Var’ diyorsan geçmişte yapılan hataları düşünmeyeceksin.  Her sorunun gerçek bir cevabı olmalıdır, kabul edilmesi için içermesi gereken gerçekler. Önemli olan, bu soruların hiçbiri basit bir “evet” veya “hayır” ile cevaplanamaz olmasıdır.

Bu nedenle bir insanın 12 yıl öncesi geçmişinde yaptığı hatalarını gündeme getirmesi, gelecek yaşantıda gerilimi tırmandırmaya neden olmasından başka bir anlam taşımaz.

Bu nedenle gerilime ve tartışmaya neden olan geçmişte ve şu anda yaşananlar-yargılamaların 5N 1K yönetimi ile bulmaya çalışmak gerektiğine inanıyorum. Özelikle ikili ilişkilerde yaşanan sorunların çözümünde 5N1K yönteminin başarı oranı yüzde yüz olduğuna inanıyorum.

Peki 5N1K nedir? Anlamı ve açılımı ne demektir? Genellikle 5N1K günümüzde habercilik ve eğitim alanında sıklıkla kullanılan bir tanımdır. Ama biz burada ikili ilişkilerde geçmişte yaşanmış ama günümüze taşınmış halini ele alalım. 

5N; Bu sorular, “nasıl”, “ne”, “nerede” “neden “ne zaman” ile ilgili soruları kapsar. 1K; bu soruların “kim” hakkında olduğunun bilgisini sunar

Ne oldu?  Sorun nedir ?...?

Neden oldu? Hedeflenen amaç nedir? Neden geçmişi gündeme taşımayı seçtin?....?

Nerede gerçekleşti? İlgili yer veya yeri tanımlaman gerekir. Sorun nerede….?...?

Ne zaman gerçekleşti? Durumun gerçekleştiği, veya gerçekleşeceği zamanı anlatmalısın....?

Kim hakkında? Kimin sorumlu olduğunu açıklamalısın….?...?

Burada İkili ilişkilerde yaşanan durum değerlendirmesini yapmaya çalıştık. Bura da duyup cevap vermemek… küsmek eylemi vardır. Eğer bu sorulara cevap verilmiyorsa bir sıkıntı var demektir.    Bu sorulara bir türlü cevap bulamadığımız an ne yaparız? Bu tür cevapsız sorular her zaman merak uyandırır.  İnsanoğlunun genetiğinde var olan merak konusu sorusuz cevapları araştırması kanaatine vardırır. Bu nedenle cevap verilmediği zaman insanlar arasında gerginliğe, tartışmalara neden olur.

Aslında bir insanın geçmişi ile yargılamak ve cezalandırmak zaman aşımına uğramış duyguların dışında bir anlamda ifade etmiyor. O kadar saçma bir durum ki anlam veremiyorum. Bu durum erkek-kadın çok önemli bir şey yaşamamış ya da yapmamışsa böyle şeylere gerek yok. Geçmişe takılıp kalınırsa çiftlerin bir geleceği olmaz. Geçmişi öğrendikten sonra kafana takacağını biliyorsan kimseye faydası olmaz. Onun yerine kısacık ömrünün kalan günlerini mutlu geçirmek için çabala, en güzeli bu olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291