Karşı cinsten iki kişinin birlikte yaşamalarına ve karşılıklı yardımlaşmalarına imkan veren ve taraflara karşılıklı hak ve sorumluluklar yükleyen bir sözleşme demek olan nikah (Dini Kavramlar Sözlüğü, Kom., DİB Yay.Ank.2006) ile kurulan aileye, İslam dini çok büyük önem vermiştir. Allah (cc): “Kendileri ile huzur bulasınız diye, sizin için, kendi türünüzden eşler yaratması, aranızda sevgi ve merhamet var etmesi, Allah’ın varlığının delillerindendir” (Rum. 22) buyurarak huzurlu bir yaşamın evlilik yoluyla olduğuna dikkat çekmekte, “Aranızdaki bekârları evlendirin” (Nur, 32) ayetiyle de evliliği teşvik etmektedir. Peygamber Efendimiz ise; “Nikâh benim sünnetimdir… Kimin evlenmeye gücü yeterse evlensin” (İbn-i Mace, Nikah,1) sözleriyle bekârların evlenmelerini istemiştir.

İnsanların dünya ve ahiret mutluluğunu hedefleyen dinimiz, evlenmeyi teşvik ederken, bu evlilikten meydana gelen ailenin huzurlu, mutlu ve devamlı olması için de erkek ve kadına bir takım görevler yükler.

Hayatın her alanında olduğu gibi evlilikte de bir takım zorluklarla karşılaşılabilir. Her ailede bir takım tartışmalar, anlaşmazlıklar, maddi ve manevi problemler olabilir. Bu gibi durumlarda Müslümana yakışan, bağırıp çağırmadan, şiddete başvurmadan, sorunları büyütmeden, karşılıklı saygı ve sevgi dâhilinde,  sakin bir şekilde konuşarak anlaşmazlıkları çözmesidir. Kadın olsun erkek olsun gerektiğinde eşinden özür dileyebilmelidir. Eşler birbirlerini tenkit ederek kalp kırma yerine; eşinin iyi ve başarılı yönlerini takdir ederek gönül kazanmalıdır.

Müminin eşine iyi davranması, hem Allah ve Resulünün emri hem de insanlığının gereğidir. Ayette; “Eşlerinizle iyi geçininiz, eğer onlardan hoşlanmazsanız (biliniz ki) Allah’ın hakkınızda çok hayırlı kılacağı bir şeyden hoşlanmamış olabilirsiniz” (Nisa, 19) buyurulur. Peygamber Efendimiz ise; ”Hiçbir mümin hanımına kin beslemesin; onun bir huyundan hoşlanmaz ise, başka bir huyundan hoşlanır”,  “Kadınlarını döven erkekler sizin hayırlınız değildir.” (Müslim, Rada, 61) buyurmaktadır.

Bir millet, sahip olduğu değer ve özellikleri ailelerden alır. Aile ne kadar sağlam temellere dayanırsa, o ailelerden meydana gelen toplum da o nispette sağlam olur. Ailevi değerleri zayıf olan toplumlarda ise, boşanma hadiseleri çoğalır, eşler ve çocuklar psikolojik travmalar geçirerek bunalıma girerler, toplumsal çözülmeler başlar ve neticede sağlıksız bir nesil yetişir.

İslam dini, eşlerin iffetli ve hayâlı olup gayr-i meşru ilişkilerden sakınarak hayat arkadaşına vefa ve sadakat göstermelerini, eşine karşı hoş görülü ve sabırlı olmalarını ister. Eşlerin her biri, empati yaparak, eşinin yerine kendini koyabilmelidir. Gelip geçici olan dünya zevkleri veya nefsani arzularından dolayı nikâh akdini çözmek mümine yakışan bir davranış değildir. Özellikle, ciddisinin de ciddi, şakasının da ciddi kabul edildiği, boşanmayı bildiren veya ima eden lafızları zaruret olmadıkça telaffuz etmekten kaçınılmalı, evliliği kurtarmak için gerektiğinde aile büyüklerinden yardım istenilmelidir.

Boşanma, evliliği kurtarmak için bütün yollar denendikten sonra, evliliğin devam etmesi halinde, daha büyük zararlar meydana gelmesi ihtimali karşısında ve eşlerin hayatlarının zehir olmaması için en son başvurulması gereken bir yoldur. Çünkü hadislerde Allah Rasülü şöyle buyuruyor: “Yüce Allah’a helallerin en sevimsizi boşamadır”, “Sırf zevk için sık sık kadın değiştiren erkekler ile koca değiştiren kadınlara Allah lanet etsin”, “Evleniniz, boşanmayınız…! Zira boşanma dolayısıyla arş titrer.”

Cumanız ve Ömrünüz Bereketli Olsun...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291