banner214

GİRİŞ:

İştirak Nafakası, boşanmanın çocuklarla ilgili sonuçlarından biridir. Bilindiği üzere; 4721 Sayılı TMK’nun ilgili koşulları oluştuğunda, çocuklara aşağıdaki nafakalar verilebilmektedir.

-Tedbir Nafakası,

- İştirak Nafakası,

- Yardım Nafakası

4721 Sayılı TMK’nun 185. madde hükmüne göre, eşler birlikte yaşamak- birbirine sadık kalmak ve de yardımcı olmak zorundadırlar. O halde ana ve baba çocuklarının bakımı- gözetimi- korunmaları ve eğitilmeleri ile yükümlüdürler. Çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi ödevi doğal olarak bundan böyle velayet hakkına sahip olan başka bir anlatımla çocuk kendisine bırakılmış olan ana ya da babaya eylemli olarak yüklenilmiş olacaktır.

Yasa koyucu diğer tarafı bu bakım ve yetiştirme ödevinin gerektirdiği kudretine göre katılmakla yükümlü kılmıştır. ( FEYZİOĞLU, s.389- AKINTÜRK, s.276)

İşte velayet hakkına sahip olmayan ana ya da babanın çocuğun bakımı ve eğitimi dolayısıyla yapılan giderlere katkı olarak verdiği nafakaya iştirak nafakası denilmektedir. TMK m. 182 f.II hükmüne göre, velayetin kullanılması kendine verilmeyen eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine GÜCÜ ORANINDA katılmak zorundadır. Hemen belirtmek gerekir ki müşterek çocuklara boşanma kararının kesinleşme tarihine kadar verilen nafaka, İştirak Nafakası değil, Tedbir Nafakasıdır. 

Mevcut durum itibariyle belirtmek gerekir ki, velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eş çocuğun bakım ve de eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorunda olduğundan, iştirak nafakası takdirinde, yiyecek giderleri- giyecek giderleri-barınma giderleri- sağlık giderleri- dinlenme giderleri- eğitim ve de öğretim giderleri- harçlık giderleri- en nihayetinde ise ulaşım giderleri de dikkate alınarak karar verilmelidir.

Türk Medeni Kanunu aile içinde anne, baba ve çocuk ilişkilerinden hareket ederken öncelikle çocuğun yüksek yararı ilkesine dayanmıştır. Anne ve babanın çocuğu eğitme ve yetiştirme görevleri evlilik ilişkileri devam ederken de evlilik ilişkileri sona erdiğinde de geçerlidir. Boşanma davası açıldığında hakim çocuğun bakımı ve korunması için geçici önlemleri almalıdır (TMK.m.169). Evliliğin boşanma ile sona ermesi halinde çocuğun velayeti anne veya babadan birine veya vasiye bırakılır. Boşanma davası sonrasında çocuğun ruhsal, düşünsel ve fiziksel gelişmesinin sağlanması için gerekli masrafları karşılama görevini TMK.,anne ve babaya vermiştir. TMK. m. 327-334 hükümleri arasında çocukların bakımı ve eğitimi giderlerinin karşılanması ile ilgili hükümler düzenlenmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233