İYİ PARTİ  2. Olağan kongresini yapıyor. Biz yazımızı bir gün önce gazeteye gönderdiğimiz için siz bu satırları okuduğunuzda kongre tamamlanmış olacak.

Meral Akşener'in tek aday olarak seçime katılacağı kongrede asıl yarış parti kurullarında yaşanacak.

Güzel bir demokrasi örneği olarak çarşaf liste ile seçimlerin yapılacak olması diğer siyasi partilere bir ışık tutması açısından önem taşımaktadır.

 "Millet bizi çağırıyor" sloganı ile kongresini yapan İYİ Parti nihayetinde Türk siyasi demokrasisine çok büyük katlılar sağladı ve sağlamaya devam ediyor.

Henüz MHP'de siyaset yaparken arkadaşlarıyla birlikte topladıkları 700 imzaya rağmen gerçekleştirdikleri kongre mahkeme tarafından iptal edildi.

Meral Akşener'in amacı ülkücülerin iktidara gelmesi yönünde bir irade ortaya koymaktı.

Parti içersinde demokrasiyi yerleştirmek ve demokratik olgunluğa ulaştırmak için çaba sarfetmekti.

Daha önce Devlet Bahçeli'ninde karşı çıktığı "Başkanlık Sistemine" karşı il il gezerek karşı bir tavır belirledi.

Artık bıçak kemiğe dayanmıştı. Ya partide kalıp mücadele edecek veya ayrı bir partiyle iktidar mücadelesi için elini güçlendirecekti.

Meral Akşener ve arkadaşları ikinci yolu tercih ettiler. Fikirlerini hiç bir baskı altında kalmadan halka doğru bir şekilde aktarmak için İYİ Partiyi kurdular.

O tarihleri hatırlayın bakalım;ne kadar sancılı bir süreçti.

Yeni partiye Türkiye genelinde büyük bir teveccüh vardı.

Neredeyse tüm anketlerde oy oranı yüzde 20-25 bandındaydı.

Bunda siyasette görülen büyük boşluğun etkisi kadar Meral Akşener'in kadın kimliğininde büyük etkisi vardı.

Türkiye'yi dolaşan Meral Akşener ve arkadaşlarına bir çok zorluk çıkardılar.

Bazı illerde mesela Konya'da yemek vermediler lokantalar, bazı illerde otelde yatak bulma şansına bile sahip olamadılar.

Parti kurulurken insanlar kiralık bina bile vermekten imtina ettiler.

Yine bir çok yerde toplantıları sobote edildi, partilileri dövüldü.

Meral Akşener ve ekibi bunlardan yılmadı.

Tüm zorluklara rağmen kurdukları parti ilk seçimde yine tüm entrikalara rağmen, seçimlere sokulmaması için yapılan tüm kumpaslara rağmen yüzde 10 oy aldı.

Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayı olacağım diye seçmene bunu deklare ettiğinde doğrusu seçimlerin ikinci tura kalacağını tahmin etmiştim.

Ancak CHP Muharrem İnce'yi aday gösterince işte o an seçimi Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda kazanacağını düşündüm.

Muharrem İnce'nin aday gösterilmesi Meral Akşener'in yükselişini durdurmak için yapılan bir eylemdi.

Çünkü bir çok ilde İYİ partinin beslenme damarlarının CHP'nin özellikle eski sağ partilerinden oy aldığı illerin tekrar İYİ Partiye kanalize olması demekti.

Evet CHP büyük bir demokrasi örneği göstermiş ve 15 milletvekili vererek İYİ Partinin seçimlere katılmasının önünü açmıştı.

Buna rağmen Meral Akşener anayasanın 100 binin üzerindeki halkın desteği ile aday olunabilir kararını dikkate akarak halkından oy istemiş ve kısa sürede 250 binin üzerinde bir imza ile aday olmuştu.

Tabi burada her türlü temayül Meral Akşener'i işaret ederken Muharrem İnce'nin adaylığı millet ittifakında oyların dağılmasına neden oldu.

Şuna inanıyorum ki,şayet Meral Akşener tek aday olarak çıksaydı seçim ikinci tura kalacaktı ve belki de şimdi Cumhurbaşkanı Meral Akşener olacaktı.

Peki İYİ Partinin kurulmasının Türk siyasi hayatına nasıl bir katkısı oldu?

Bundan hangi siyasi partiler veya ittifaklar etkilendi?

Siyasette taşların yerine oturması için İYİ Partiye ihtiyaç var mıydı?

Şurası kesinki İYİ Partinin kurulması ile Türk siyasi hayatı çok şey kazandı.

Bir kere Türk siyasetine Çiller'den sonra bir kadın eli değdi.

Bir mücadele abidesi olarak Meral Akşener adı küçük büyük herkes tarafından kararlı ve mütevazi yapısıyla değer kazandı.

Meral Akşener hareketi olmasaydı yine siyaset bir eksen doğrultusunda rutin bir şekilde devam edecekti ama Meral Akşener bu eksende bir kaldırım taşı misali siyasette dengeleri değiştirdi.

Bakmayın siz Meral Akşener'e Fetö yakıştırmalarına; bu muhaliflerin attığı çamurdan başka bir şey değildir.

Siyaset öyle bir hal aldı ki bir kadına yapılmayacak iftiralar ve belden aşağı vurmalarla amacına ulaşmak isteyen güruhlara karşı dik duruşuyla muhaliflerini bile helal olsun bu kadına noktasına getirdi.

Şu aşamada Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine en ciddi muhalifliği ile başta Devlet Bahçeli olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile bu gerçeği gördüğünden Meral Akşener'i kendi saflarına çekmek için çaba sarf etmeye başladılar.

 İYİ Parti şu anda Türkiye siyasetinde kurulması gereken dengeler açısından en önemli figürdür.

Nereye yaslanırsa diğer tarafın altta kalacağı kadar güçlü bir yapı arz etmektedir.

Evet parti ilk kurulduğu günlerdeki kadrolarını kaybetti. Değerli bir çok kurucu öyle veya şöyle Partiyi terketti.

Ama yinede şu aşamada bir çok ankette oyu en çok artan bir parti olma hüviyetini koruyor.

Bunda bu pandemi dönemine rağmen Meral Akşener'in halkın içinde olması, onların sorunlarını dinlemesi ve çözüm önerileri sunmasının etkisi çok büyük.

Meclis kürsüsünde grup toplantılarına çıkardığı her meslekten insanlara söz vererek konuşturması tabanda büyük oy artışına neden olmaktadır.

Parçalanacak, dağılacak gibi söylemlere rağmen dimdik ayakta kalan, yeni kongresiyle kan tazeleyen İYİ Parti siyasetin kurucu aktörü olarak yoluna devam edecektir.

Bizde bu kongrenin başta İYİ partililere ve Türk milletine hayırlı olmasını temenni eder, siyasete katkı sunmasını diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.