banner214

Kadına yönelik şiddet ( tanım),  İster kamusal / ister özel alanda kadınlara yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen cinsiyete dayalı ayrımcılık ile kadın hakları ihlaline yol açan, kadınların; fiziksel, psikolojik, cinsel psikolojik ve ekonomik açıdan zarar görmesi veya acı çekmesiyle sonuçlanan  Veya sonuçlanması muhtemel olan hareketler,  tehdit, baskı yada özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren fiziksel, psikolojik, cinsel, sözlü ve ekonomik her tür tutum ve davranıştır. (6282 Sayılı kanun Madde 2/ç-d, İstanbul Sözleşmesi Madde 3)

Uluslararası hukukta kadına yönelik şiddete son vermek üzere yapılan düzenlemeler dikkate alınarak, 14.1.1998 tarihinde 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun kabulü 26.4.2007 tarih ve 5636 sayılı kanunla değişiklikler 1 Mart 2008 tarihinde şiddetin türlerine de yer verilen yasanın uygulanması hakkında Yönetmelik çıkarılmıştır.

6284 sayılı Kanunun 20 Mart 2012’de yürürlüğe girmesiyle 4320 sayılı K. yürürlükten kaldırılmıştır.

Şiddet mağduru bir kadın bu durumu yaşadığında ilk etapta polise veya bulunduğu yer jandarma bölgesinde ise jandarmaya ulaşmalıdır. Ancak tıbbi müdahaleye acil ihtiyaç duyan kadın doğrudan bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve şiddet gördüğünü dile getirmelidir. Bu durunda vaka hastane polisine intikal ettirilir. Şiddet gören kadınlar, doğrudan Cumhuriyet Savcılığı nezdinde de şikayetçi olabileceği gibi, İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, belediyelerin veya baroların Kadın Dayanışma Merkezleri, Mor Çatı gibi çeşitli kadın örgütlenmelerinden yardım isteyebilir veya Alo 183’ü arayabilirler. ALO 183 kadın, çocuk, özürlü sosyal hizmet danışma hattı, şiddete maruz kalan veya kalma ihtimali bulunan kadınlara psikolojik, ekonomik ve hukuki destek vermekte ve gerekli duydukları hizmete ulaşmalarını sağlamaktadır.

6284 sayılı yasa ile tedbir (yani koruma) kararlarına üçlü bir mekanizma getirilmiştir. Koruyucu tedbir kararlarını almaya yetkili makamlar, mülki amirler, aile mahkemeleri ve kolluk güçleridir.

ŞİDDETE KARŞI HUKUKİ VE İDARİ BAŞVURU YOLLARI

a) Mülkî Amir  (Valilik – Kaymakamlık)  tarafından alınacak tedbirler bulunmaktadır:

-Kadına ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde uygun barınma yeri sağlanır.

-Psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilir.

-Hayatî tehlikesinin bulunması hâlinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınır.

b) Aile Mahkemesi Hakimi tarafından alınacak tedbirler:

-Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunulmamasını sağlamak.

-Şiddet uygulayan kişi veya kişilerin müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhal uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis etmek.

-Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmamasını sağlamak.

-Gerekli görülmesi halinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmamasını sağlamak.

-Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız edilmemesi,

-Kişinin evli olması halinde müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi.

-22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’ndaki şartların varlığı halinde ve korunan kişinin talebi üzerine, tapu kütüğüne aile konutu şerhi konulması vb. Önlemler alınabilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet