banner214

Günler, geceler, zamanlar; vakit olarak birbirinden farkı yoktur. Ancak bir kısım zamanlar içinde bazı önemli ve büyük olaylar meydana gelmiştir ki, bu olaylar sebebiyle o zaman parçaları diğer vakitlerden farklı ve üstün kılınmıştır. İşte farklı ve üstün kılınan bu vakit dilimlerinden biri de Kur’an’ın ifadesiyle “bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi”dir.  İnşallah 8 Mayıs 2021 Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece (yarın) Kadir gecesini ihya edeceğiz. Kadir gecesinin fazileti ile ilgili Kur’an’da: “bin aydan daha hayırlı” buyurulurken, Efendimiz (as): “Kim inanarak ve mükâfatını sadece Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya ederse geçmiş tüm günahları affedilir” buyurarak bu mübarek gecenin önemine dikkat çekmiştir.

İnsanlar ihmalkârlık yapmasınlar ve diğer geceleri de ibadetle ihya etsinler diye Kadir gecesi gizlenmiştir denilmiştir. Din âlimlerinin bir kısmı, kadir gecesi senenin günleri içerisinde; bir kısmı, Ramazanın içinde; bir kısmı ise, Ramazanın son on gününde gizlenmiştir demişlerdir. İslam alimlerinin çoğunluğu ise: Kadir gecesi Ramazan ayının 27. gecesidir demişlerdir. Çünkü Ebu Davut’da geçen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz; “Kadir gecesi 27. gecedir” buyururmuştur. (E. Davut, II, 53)

Kadir gecesine, takdir manasında işlerin takdir edilip hükme bağlandığı veya bu gece diğer gecelerden daha değerli olduğu için değer, kıymet manasında bu isim verilmiştir.

Kadir gecesinin şerefi K. Kerim ile tescillenmiştir. Bu geceye has başlı başına bir sure inmiştir. Bu şeref ise kendisinde K. Kerim’in indirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

K. Kerimde; “Biz O Kur’an’ı kadir gecesinde indirdik” buyurulur (Kadir, 1): Yani kadr ü kıymeti çok olan, şerefli, değerli bir gecede indirdik. Kelamullah olan Kur’an’ı, “Levh-i Mahfuz”dan, dünya semasındaki “ Beytu’l-İzze”ye indirdik. Daha sonra ise, yine bu gece Hirâ Mağarası’nda Peygamberimize indirmeye başlandı, peyderpey 23 senede ayet ayet, sure sure indirilerek tamamlandı. Yine Duhân suresinde kadir gecesine işaret vardır: “Muhakkak ki, biz O nu (Kur’an-ı) mübarek bir gecede indirdik. Doğrusu biz uyarıcıyız”. (Duhân, 3)

“Bilir misin nedir kadir gecesi” (Kadir, 2): Eğer senin beşer olarak anlama idrakine bıraksaydık, o gecenin mahiyetini, kadrinin derecesini bilemezdin. Onun kadr ü kıymetini biz bildireceğiz. Çünkü;

“Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır” (Kadir, 3): Kadir gecesinde yapılan ibadet içinde Kadir gecesi olmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. Yani 83 yıl 4 ay yapılan ibadetten daha hayırlıdır.

“Kadir gecesi Cebrail ve Melekler, Rablerinin izniyle (o sene takdir edilen) her türlü iş için (yeryüzüne) iner de iner “ (Kadir, 4): Alimlerin çoğunluğuna göre; Kadir gecesi, Yüce Rabbimizin gelecek senede olup bitecek bütün işleri takdir ettiği ve hükme bağladığı karar gecesidir. Çünkü Duhân suresindeki “Her hikmetli iş o gecede ayırt edilir” (Duhân, 4) ayeti kadir gecesine işaret etmektedir denilmiştir.

“Bu gece güneş doğana kadar selamdır, selamettir, esenliktir” (Kadir, 5) : Bu gece güneş doğuncaya kadar, tövbelerin kabul edildiği, ilahi rahmet ve mağfiretin müminleri kuşattığı bir kurtuluş gecesidir.

Hz. Aişe (ra) validemiz buyuruyor ki, “Rasulullah’a kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece ne diyeyim, nasıl dua edeyim” diye sordum. Rasulullah; “Ya Aişe, o geceye ulaşırsan; (Allahümme inneke afüvvün  tuhibbül avfe fa’fü anni” (Allah’ım! Şüphesiz sen bağışlayıcısın, affetmeyi seversin, benim günahlarımı bağışla) diye dua et” buyurdu.

Cumanız, Kadir Geceniz ve Ömrünüz Bereketli Olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.