banner214

1940-1950 yılları arasında başlayan ve 1965 yılında çıkarılan kat mülkiyeti yasasıyla da yasal bir dayanak kazanan apartman yapılaşması, önce büyük kentleri ardından da tüm kentleri    istila etti. Mimari estetikten yoksun bu kişiliksiz ve şahsiyetsiz yapılar kısa sürede Kent-Tarih bağlantısını yok etti. Toplumsal ilişkilerden tutun, kent kültürüne varıncaya  kadar bütün değerleri altüst etmede önemli bir etken oldu.

1950’li yıllara kadar  kent yapısıyla liman şehri hüviyetini koruyan Mersin , ülke çapında gerçekleştirilen çarpık ve yanlış kentleşmeden hayli nasibini aldı. 1970’li yıllara kadar üzerinde inşa edilen beton yapılara rağmen tarihi kimliği ön planda olan Mersin, tarihe ait tek bir yapıyı ayakta bırakmamaya yemin etmişçesine eski Mersin evlerine saldıran apartman savaşçılarına karşı fazla direnemedi. Kısa sürede mimarlık tarihine kötü kentleşme örneği olabilecek  bir yapılaşmaya sahne oldu.

 Liman kenti olan ve var oluşunu limana borçlu olan bu kent, deniz kıyısında geçmişten günümüze taşıdığı tek bir kıyı evine maalesef sahip değildir. Deniz  sahilinde ki bu kentte, batı sahili  boyunca bu kentin geçmişini anımsatan ve balıkçı kasabası özelliğini yansıtan hiçbir yapıya rastlayamazsınız.

Tüm bu saydığımız olumsuzluklara rağmen Mersin de umutların tamamen tükenmediğini söyleyebiliriz. Bu kentin içinde  gizli bir mücevher niteliğinde, yapılaşmaya kurban gitmeyen, on-onbeş civarında ki üç katlı yapıları saymazsanız tamamı zemin artı iki kattan müteşekkil   bir mahalle hala umutlarımızı korumamıza neden oluyor. Mersin’e bağlı bir köy iken 1962 yılında mahalle olan Karaduvar’dan sözediyoruz şüphesiz.

Karaduvar tarihi bir geçmişe sahip bir yerleşim birimidir. Hititlere kadar uzanan  tarihi bir maziye sahiptir. Büyük İskender doğu seferi esnasında Karaduvara gelmiştir. Romalı şair Avlenus’a göre Karaduvar zamanında büyük bir liman kentiydi. Karaduvar da Roma döneminde inşa edilen Mozaikli Roma Hamamının su ihtiyacı Eski Gözne Yolu üzerinde bulunan içmeden karşılanmıştır. Mozaikli Roma Hamamının ve Osmanlı dönemine ait olan Karaduvar Su Kemerlerinin kalıntıları günümüze kadar ulaştırmıştır.

Eski adı Anchiale olan bu yerleşim birimi için Strabon, Aristobulos’u kaynak göstererek, Asur Kralı Sardanapal’ın Tarsus ile birlikte Anchiale’yi bir gün içinde inşa ettiği efsanesinden bahsetmektedir. Gezgin Coğrafyacının bu abartılı bilgisini dayandırdığı Asur diliyle yazılmış kitabeden, Khoirilos’da  sözetmektedir.

Tarihsel boyuta sahip olan ve 1950’li yılların Mersin’ini bağrında yaşatan bu yerleşim biriminin en büyük özelliği Mersin’i gören bir açıya sahip olmasıdır. Karaduvar denizle bağlantısını koparmış olan Mersin için Deniz-Kent ilişkisini gerçekleştirebilecek konumda olması nedeniyle bir şanstır.

Karaduvar için bu kentin yöneticileri derhal tedbir almalıdır. Çünkü Karaduvar’ı saran sanayi tesisleri, tedbir alınmadığı takdirde bu balıkçı ve sahil kasabası niteliklerine sahip alanı kısa sürede yutmaya hazır beklemektedirler.

Karaduvar’ın korunması ve gelişmesiyle ilgili nacizane önerilerimiz olacaktır. Bu öneriler elbette kamuoyunda tartışılmalı, hatta geliştirilmeli, gerçekleşme şansı olmayanlar değerlendirilmemelidir. Ama Karaduvar asla kendi kaderine terk edilmemelidir.

Bu önerileri şöyle sıralayabiliriz.

1.Karaduvar ile Sanayi tesisleri arasında tampon bölge oluşturulmalı ve Karaduvar’ın    sanayiye kurban edilmesine engel olunmalıdır.

2.İmar planları yeniden gözden geçirilmeli ve buraya zemin artı 2 kattan fazla imar izni verilmemelidir.

3.Karaduvar sahil şeridi, beton setlerle örülmüş bir kentte yaşayan Mersin halkı için balık lokantaları, çay bahçeleri ve park alanları olacak şekilde düzenlenmelidir. Bu düzenleme sonucu Karaduvar kısa sürede tüm Mersin’in  mesai sonrası ve tatil günleri akın ettiği yer olacaktır.Bu düzenlemeler Karaduvar’ı Mersin’in Kumkapısı yapacaktır.

4.Balıkçı barınağı korunmalı,gerekli düzenlemeler yapılarak Karaduvar’a balıkçı kasabası özelliği kazandırılmalıdır.

5.Mersin kent merkezinde bulunan ve trafik nedeniyle ihtiyaca cevap veremeyen Balık Pazarı Karaduvar’a taşınmalıdır. Bunun için sosyal tesisli, soğuk hava deposu olan, otoparklı, modern bir balık hali inşa edilmelidir.Bu tür yapılar yoğunluğun merkezden çevreye yayılmasına neden olacak ve ekonomik canlılığı kentin tüm bölgelerine yaymış olacaktır.

6.Büyükşehir Belediyesince planlanan Arıtma Tesisinin Karaduvar’la ilgili bölümü yeniden gözden geçirilmeli ve Karaduvar, Arıtma Tesisinin boşaltma alanı olmaktan çıkarılmalıdır.

7. Bu önemli yerleşim biriminin kaderini  yerel yöneticilerin ve değişen iktidarların keyfi uygulamalarından kurtarmak için koruma planı yaparak tüm Karaduvar’ın deniz ve çevre yapısıyla korunması için Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna müracaat edilmeli ve bu bölge koruma altına alınarak tescillenmelidir.

Bu uygulamalar kısa sürede Karaduvar’ı bu kentin nefes alan bölgesi haline getirecektir.

Kazanlı –Seyhan sahil şeridinin Bakanlar Kurulu Kararıyla turizme açılması kararından sonra yapılacak en önemli çalışma bu ve benzeri çalışmalar olmalıdır. Gelecek olan turist için cazibe merkezleri oluşturmadan  ve alt yapı hazırlanmadan,  bu turizm projesinin bu kentte başarılı olacağını kimse hayal etmesin. Yapı yoğunluğunun düşüklüğüyle, balıkçı kasabası hüviyetiyle, balık lokantalarıyla Karaduvar böyle bir merkez olmaya adaydır.

 Karaduvar ve Mersin için çok önemli olan bu projeler çok büyük maliyetler getirmemektedir. Bu projeleri gerçekleştirmek için sadece kararlı olmak ve bu kent için gerekli olan projeler kimden gelirse gelsin bunu sorun yapmayacak bir yönetim anlayışı sahip olmak yetmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198