banner214

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son zamanlarda yaptığı açıklamalarla gündem oluşturmaya devam ediyor.Uzun yıllardır gündemi iktidar belirliyor, diğer muhalefet partileri bu gündemin peşinden gidiyordu.Bundada iktidar kanadının kazancı vardı.Çünkü Halkın kafasında şöyle bir algı oluşuyor;muhalefetin söyleyeceği bir şey olmadığı İçin iktidar hem iktidar olarak görevini sürdürüyor, hemde muhalefet yapıyor deniliyordu.Ama şimdi ibre tam tersine döndü.Artık iktidar bir şey üretemiyor,muhalefet gündem oluşturuyor.Bunu iktidarın 20 yıldaki yorulmuşluğuna ve yıpranmışlığına bağlamak lazım.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen hafta iki konuda açıklama yaptı. Bunlardan birincisi siyasi cinayetler konusuydu.Bu konuyla ilgili görüşlerimi geçen yazımda açıklamıştım.İkinci açıklaması bürokratlarla ilgiliydi. Kılıçdaroğlu “bürokratların kanunsuz emirleri uygulamamasını,bunun İçin 18 ekimi milat olarak kabul edeceğini” belirterek bundan sonra kanunsuz emirleri uygulayanların yargılanacağını belirtti.

Bu açıklama çok tartışıldı.İktidar kanadı bu bir tehdittir,paralel bir yapıdır,vesayet özlemi olarak değerlendirilir diyerek Kılıçdaroğlu’na yüklendi.Bu açıklamanın bürokrasiyi kitleyeceği ve sistemi işlemez hale sokacağı konusunda görüş bildirenler oldu.Ama Kılıçdaroğlu geri adım atmadı ve Meclis kürsüsünde bu söylemini tekrarladı. Yapılan değerlendirmede devri sabık yaratılacağı iddia edildi.

Şimdi bu açıklamayla ilgili kendi görüşlerimi açıklayalım.Esasen kanunsuz iş yapmak suçtur.Anayasamıza göre hiç bir devlet memuru kanunsuz bir emir alamaz ve bu emri uygulayamaz.Kılıçdaroğlu esas itibarıyla bu konuya parmak bastı.Görevini layıkıyla,kanunlara göre yapan bir bürokratın bundan korkması mümkün değil.Ama iktidar konuyu öyle genişletti ki sanki tüm bürokratların yargılanacağını söylemeye başladı.

Uzun süredir mütedeyyin kesimde acaba iktidar değişikliğinde tıpkı 28 şubatta olduğu gibi yine baskılar olacak mı diye bir endişe var.Kamuoyu yoklamaları ve sokak röportajlarında bu endişeler dile getiriliyor.Hal böyle olunca iktidar bunu büyük bir koz olarak kullanıyor.Oy oranı düşen iktidarın seçmenini konsilide etmek için Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor.Sanki tüm bürokratların yargılanacağını piyasaya yayarak bundan oy devşirmeye çalışıyor.

Son 20 yılda bu hükümet tarafından ihale kanunu 192 defa değiştirilmiş.Yani minareyi çalan kılıfına uydurur misali iktidar her şeyi hazırlamış.Bu şekliyle bir bürokratın iktidara direnmesi mümkün değildir.Şahsa karşı ihale şartlarını ayarlayan bir yapı içerisinde bürokratlarda inanıyorum vicdan azabı çekiyordur.Ama elleri kolları bağlıdır bürokratların.Şimdi bu bürokratlar iki cami arasında kalmış beynamazlar gibi ne yapacaklarını şaşırmış vaziyette.

Bence Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması ilkesel olarak doğru,zaman açısından yanlıştır.Karşında her şeyi manipüle eden bir iktidar varken böyle bir açıklamayı kendi lehine kullanacaktır.Eskiden beri söylüyorum.Ak Partinin iktidarda kalmasının sorumluluğu Chp’li bazı yöneticilerin ve askerlerin yanlış açıklamaların sayesinde olmuştur.Bazı gereksiz açıklamalar düşen iktidar oylarının tekrar konsilide olmasına zemin hazırlıyor.Daha önce de yazdım,şu anda iktidar oyları düşerken yanlış bir açıklama tekrar iktidarın oyunun artmasına sebep olabilir.Özellikle seçimlere yaklaşırken muhalefetin söz ve eylemlerine dikkat etmesi gerekir.Çünkü basın ve yayının yüzde doksan beşini elinde tutan iktidarın bunu tepe tepe kullanacağını en iyi muhalefetin bilmesi lazım.

Millet ittifakının birlikte mütedeyyin kesimin endişelerini dillendirerek onlara güvence vermesi lazım.Çünkü sadece iktidara gelmek için kendi oyları değil muhafazakar oylarada ihtiyaçları var.Bu demek değil ki rüşvet yiyen,ihaleye fesat karıştıran,haksız şekilde zenginleşen kişilerden hesap sorulmasın.Tabiki sorulacak ama bu şimdinin konusu değil. İktidar olunca resmî kayıtlardan bunlar araştırılarak böyle yapan bürokratlar yargı önüne çıkarılmalıdır.Ama burada ki açıklamalar sanki genel bir baskı iklimi oluşturmaya matuf bir eylem gibi yorumlanıyor.Muhalefetin gittikçe yükselen grafiğini yanlış demeçlerle heba etmenin önüne geçilmesi lazım.Şimdiden iktidar sarhoşluğuna ve vehametine kapılmanın faydası yok.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231