banner214

“İMALAT SANAYİNDE DİJİTALLEŞME” TEMALI PROJE TEKLİF ÇAĞRILARI 

Dünyamız giderek daha dijital hale geliyor. On yıl kadar önce bile, birçok büyük şirketin teknik işlemleri, sistemleri ve ayak izleri son derece maliyetli ve karmaşık hale gelmişti. Şirketler, erişimlerini genişletmeye ve yeni, kârlı büyümeyi yakalamaya yardımcı olmak için çeşitli yeni ortaklarla ekosistemler oluşturduğundan, akıllı telefon çağında çığır açan dijitalleşme meseleleri daha da kötüleştirdi. Ürünler ve hizmetler (BT hizmetleri dahil) arasındaki tedarik zinciri ilişkilerinden veri, dağıtım, pazarlama ve inovasyon için ortaklıklara kadar çeşitlilik gösterir. Daha da yakın zamanlarda, COVİD-19 salgının iş zorlukları, çoğunlukla kuruluş sınırları dışındaki şirketler tarafından işletilen verilere, dijital ağlara ve cihazlara dayanan dijital çözümlerin daha hızlı bensimsenmesini teşvik etti.

Teknolojiye entegre olarak çalışmak, yeniliklere uyum sağlayabilmek, gelişen teknolojilerde kendi güvenlik alanlarını oluşturmak artık zorunlu gerekliliklerden biri.

Dijitalleşme ve teknolojiye entegre yatırım planları ertelenmeden tüm firmalarda ana yatırım gündemlerinden biri olmalıdır, bu çağrı kapsamındaki konu başlıkları imalat sektörün de tüm firmalar için yatırım yapma fırsatı sağlayabilir.

07/04/2021 Tarihin de KOSGEB (KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Teknoloji geliştiricisi KOBİ’lere ‘’İmalat Sanayinde Dijitalleşme‘’ olarak  aşağıdaki duyuru ile proje teklif çağrısına çıkmış bulunmaktadır.

Hızlı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme için; modern imalat ve bilişim teknolojilerinin desteği ile verimlilik ve yüksek katma değer odaklı imalat sanayi yapısının oluşturulması gerekmektedir.

Akıllı dijital teknolojiler kullanılarak imalat ve ilişkili proseslerde hız ve verimlilik arttırılabilmekte, birbirleri ile haberleşen nesnelerin otonom eylemleri ile prosesler optimize edilebilmekte ve hata-bakım-stok masrafları azaltılabilmektedir.

KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında hazırlanan “İMALAT SANAYİNDE DİJİTALLEŞME” temalı 2021-01 ve 2021-02 Proje Teklif Çağrılarının genel amacı:

İmalat sanayi sektöründe milli imkanlar ağırlıklı olarak dijitalleşme için;

- Yerli ve yetkin teknoloji geliştiricisi KOBİ envanterini genişletmek,

- İmalat sanayi KOBİ’lerinin, yerli teknoloji geliştiricilerle işbirliği öncelikli olmak üzere dijitalleştirilmiş iş süreci sayısını arttırmaktır.

Başvuru yapılabilecek Proje Teklif Çağrıları:

- 2021 – 01 Proje Teklif Çağrısı: “İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi”

Akıllı dijital teknolojilerle ilgili ürün ve çözüm geliştiren elektronik, bilişim, makine imalat sektörlerindeki teknoloji geliştiricisi KOBİ’ler; imalat sanayi sektörüyle ilişkili 8 dijital teknolojiden birini veya entegre çalışmak kaydıyla birkaçını birlikte içeren ürün / yazılımlarında katma değer arttırıcı iyileştirmeler yapmak ve/veya geliştirdikleri ürün / yazılımlarını ticarileştirmek için proje sunabilecektir.

Sadece ticarileştirme (tanıtım-pazarlama-satış) amaçlı proje sunacak olanların, ürünlerini kamu desteğiyle geliştirerek başarılı tamamladıklarına veya Teknoloji Geliştirme Bölgesi ya da ArGe Merkezi projesi çıktısı olduğuna dair belge ibraz etmeleri şarttır. İş paketlerinde katma değer arttırıcı iyileştirmeler bulunan başvuru sahiplerinde ise bu belge şartı aranmayacaktır.

- 2021 – 02 Proje Teklif Çağrısı: “İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin arttırılması”

İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, imalat sanayi sektörüyle ilişkili 8 dijital teknolojiden biri veya birkaçını birlikte üretim ve ilişkili iş süreçlerine adapte etmek için proje sunabilecektir.

KOBİ’lerin proje sunabileceği konu başlıkları:

1-            Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı

2-            İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti

3-            İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri

4-            İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri

5-            Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri

6-            İmalat Sanayinde Siber Güvenlik

7-            İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri

8-            İmalat Sanayinde Artırılmış Gerçeklik / Sanal Gerçeklik Teknolojileri

Başvuru yapabilecekler:

Proje sunacak işletmelerin KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve aktif olmaları gerekmektedir.

Destek oranı ve üst limitler:

Destek oranı %60’tır. Bu oran üzerinden hesaplanacak desteğin %30’u geri ödemesiz destek ve %70’i teminat karşılığı geri ödemeli destek olarak ödenir. Geri ödemesiz destek ve geri ödemeli destek birlikte ödenir.

Proje Teklif Çağrısı kapsamında işletme başına 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 700.000 TL’ye kadar geri ödemeli (teminat veya KGF kefaleti karşılığı) olmak üzere toplam 1.000.000 TL’ye kadar destek verilebilecektir.

www.kosgeb.gov.tr

Son Başvuru Tarihi: 17 Mayıs 2021

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner231

banner232

banner228

banner239