banner165

2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre, korunmaya ve yardıma ihtiyacı olan çocukların korunması ve özelinde Koruyucu Aile Kurumu, Koruyucu Aile Yönetmeliği, toplumumuzda ve hukukçular arasında yeterince tanınmamaktadır. Bu gerçek dikkate alındığında; Koruyucu Aile Kurumu, esas itibariyle, çocuk refahı alanında korunmaya muhtaç veya korunma ihtiyacı içinde olan çocuklara yönelik mahkemelerce verilen bir koruma tedbiri olarak karşımıza çıkacaktır.

KORUYUCU AİLE KURUMU

Aile Mahkemesinde korunma kararı alınan korunmaya ihtiyacı olunan çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre kurulmuş kuruluşlarda olduğu kadar, kurumun denetim ve gözetiminde bir Koruyucu Aile tarafından da yerine getirilebilir.

2828 sayılı Sosyal Hizmetler kanunun 3’üncü maddesinin (b) bendinde “Korunmaya muhtaç çocuk” tanımı yapılmış ve 6972 sayılı Korunmaya Muhtaç Çocuklar Hakkında Kanun’da yer alan tanım hemen hemen aynen muhafaza edilmiştir. Buna göre: “Beden, ruh ve ahlak gelişimleri veya şahsi güvenlikleri tehlikede olup,

1. Ana veya babasız, ana ve babasız,

2. Ana veya babası veya her ikisi de belli olmayan,

 3. Ana ve babası veya her ikisi tarafından terkedilen,

4. Ana veya babası tarafından ihmal edilip; fuhuş, dilencilik, alkollü içkileri veya uyuşturucu maddeleri kullanma gibi her türlü sosyal tehlikelere ve kötü alışkanlıklara karşı savunmasız bırakılan ve başıboşluğa sürüklenen, çocuk” korunmaya muhtaç çocuk olarak tanımlanmıştır.

Koruyucu Aile Kurumu ise, Kanunun 23’üncü maddesinde düzenlenerek, şu hükme yer verilmiştir: “Mahkemece korunma kararı alınan korunmaya muhtaç çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi bu Kanuna göre kurulmuş kuruluşlarda olduğu kadar, Kurumun denetim ve gözetiminde bir “Koruyucu Aile” tarafından da yerine getirilebilir.

-14/12/2012 tarihli Koruyucu Aile Yönetmeliği’nin amacı; korunmaya muhtaç çocukların korunmalarını gerektiren süre içerisinde, aile ortamında yetiştirilmesine yönelik koruyucu aile hizmetlerinin uygulama esaslarını, Bakanlık ile koruyucu ailenin yetki ve sorumluluklarını belirlemek, hizmetin etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır.

-Koruyucu Aile Yönetmeliği’nin ilgili maddelerinde, “Koruyucu Aile Hizmetinin Sonlandırılması’ndan” bahsedilmiş, devamında,  ‘Çocuğun Geri Alınması’ ve Koruyucu Aile Statüsünün hangi hallerde iptal edildiği belirtilmiştir.

GENEL DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

Hukuk sistemimize girdiği ilk andan itibaren, hakimin izin ve denetimine bağlı bir çocuk koruma tedbiri olarak öngörülen ve aslında özel hukuk alanında düzenlenmesi gereken, “Koruyucu Aile Kurumu”, 2828 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, 1983 yılından itibaren korunmaya muhtaç çocuklar için kurum bakımına alternatif bir bakım modeli olarak kabul edilmiştir. Hakimin, koruyucu aileyi seçme ve çocuğu koruyucu aileye yerleştirme konusunda mevcut takdir yetkisi, denetim ve inceleme görevi, ikincil mevzuatlar ve yorum yolu ile de facto olarak ortadan kaldırılmış, hukuki nitelik itibariyle de koruyucu aile kurumu idare ile koruyucu aile arasında imzalanıp mahalli mülki amirin onayı ile yürürlüğe giren kendine özgü (sui generis) bir sözleşme haline dönüşmüştür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188