Öne Çıkanlar CEMAAT kaza aziz biricik Artvin mersin

 “Sen bende neleri öpüyorsun bir bilsen

 Herkesin perde perde çekildiği bir akşam

Siyah bir su gibi yollara akan yalnızlığı öpüyorsun

Ağzında eriklerin aceleci tadı

Elleri bulut, gözleri ot bürümüş ekin tarlası

 Bir çocuğun düşlerine inen tokadı öpüyorsun.”

 

 

Şükrü Erbaş, “Yazmanın bittiği son konaklama noktası mezardır. Şiir; var olduğu toplumsal yapının, kültürün ve yazıldığı zamanın ruhunu, okuyan herkesin canına işlemelidir. Geçmişi bugüne getirdiği kadar geleceği de bugüne getirmelidir. Kısaca şairiyle birlikte ölüp gitmemelidir” diye kaydetti.

“Yeniden yıkılıp kurulmasıdır”

Şiirin bir şairin algısında bıraktığı izlere değinen Erbaş, “Şiir yalnız benim için değil, şiir okuru herkes için dünyanın sözcüklerle yıkılıp sözcüklerle yeniden kurulmasıdır. Hem de bir kez değil, her iyi okumada yeniden, yeniden yıkılıp kurulmasıdır. Bizi, kanıksamanın, dolayısıyla alışkanlığın yıkıcı, tüketici duygusundan kurtararak dünyayı yeniliğin merceklerinden geçirir ve insanlara sunar. Bizi, insanlığın sonsuz hazineleriyle zenginleştirir şiir. Başka hayatlarla hayatımızı sonsuza çevirir. Uzayıp giden bir serüvendir” dedi.

“Okuyan herkesin canına işlemelidir”

Bir şairin veya şiirin sahip olması gereken özelliklerin olduğunu belirten Erbaş,”Yazıldığı dilin anlam sınırlarını büyütmesi gerekir şiirin. Duygu katmanlarını derinleştirmesi gerekir. Çağrışım alanını dünyanın sınırlarına kadar genişletmesi gerekir. Sonra, var olduğu toplumsal yapının, kültürün ve yazıldığı zamanın ruhunu, okuyan herkesin canına işlemelidir. Geçmişi bugüne getirdiği kadar geleceği de bugüne getirmelidir. Kısaca şairiyle birlikte ölüp gitmemelidir” diye belirtti.

“Farklı mecralarda sürüp gider iyi şiir”

Sosyal medyanın şiire etkisine değinen Erbaş, ”Ülkemizde sosyal medya dediğimiz panayır yerinde şiirlerin yağmalamaya varan “paylaşımlar” yapılıyor, oradan iyi şiire varılacağını düşünmüyorum. O panayır yerlerinin iyi şiire bir zarar vereceğini de düşünmüyorum. Farklı mecralarda sürüp gider iyi şiir” diye vurguladı.

“Okur oranımız, sorunlu bir seviyede”

Şiirin toplumsal önemine değinen Erbaş, “Okur oranımız, dünyada da bizde de sorunlu bir seviyede. Genel okur içinde çok görünmesine rağmen, iyi şiirin okuru her zaman az olmuştur, olacaktır. Bu zaaf, şiirin kolayca yazılabilir ya da okunabilir gibi bir algı doğuran yapısından gelmektedir. Oysa şiir, verili dilin yıkılıp kurulduğu yerde var olur ve bu var oluş alanı, herkesin koşa koşa dolaşacağı bir alan değildir.  Yine de batı ülkelerine göre bizde hatırı sayılır bir okur potansiyeli vardır” şeklinde belirtti.

“Hiç yılmadan yazsınlar”

En çok sorulan sorulardan biridir, genç şairlere tavsiyeleriniz nelerdir diye... Ne söyleyebilirim... İyi şiir okusunlar. Sadece şiir değil, geniş bir yelpazede okusunlar. Bizim ve dünyanın genel kabul görmüş büyük şairlerinden başlasınlar. Hiç yılmadan yazsınlar. Yazı, yazarak öğrenilebilir çünkü. Kendi var oluşları ve toplumun var oluşu ile ilgili dertler edinsinler kendilerine. Sanırım sonrası gelecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291