TEKKANAT’LA PAZAR SÖYLEŞİLERİ
 Çok uzun bir giriş yapmayacağım. Erol Altıntaş’la, bir projede tanıştık. Sakatlar Derneği adına başlatılan bir çalışmada, Fikret Yalçın’ın yazdığı Bu Ne biçim Şirket adlı oyunun müziklerini yapmıştı.

Dostluğumuz ve paylaşımımız sürdü. Yazdığım Madde bağımlılığına karşı bir oyun olan Kayıp Hayatlar adlı oyunun müziklerini yaptı ve yıllarca sahnede canlı olarak uyguladı.

Yollarımız ayrılsa da dostluğumuz hep sürdü. Arada farklı çalışmalar da yaptık.

Erol Altıntaş, engelli bir sanatçımızdır. Ama kendiyle dalga geçebilen, yaşama dört elle sarılmış, üretken ve paylaşan bir insandır.

Gerisini kendi dilinden dinleyelim.

 

“YAŞAM ZOR AMA BİZ YILMAMALIYIZ”

 

-MEHMET TEKKANAT-Erol Altıntaş’ı kendi anlatımınla tanıyalım? Kimdir?

-EROL ALTINTAŞ-1962’de Düzce’de doğdum. İlkokul hayatıma Ankara’da başladım. Mersin’e yerleştiğimizde 1969 yılıydı. Liseyi Mersin’de bitirdim. 11 yıl fabrikada laborant olarak çalıştıktan sonra, birden bire sanat hayatına atılmaya karar verdim. Sanatın değişik dallarında denemelerim oldu. En son gitara karar verdim. Ve gitarist olarak yaşamımı devam ettiriyorum.

-MEHMET TEKKANAT-Her müzisyenin müzikle tanışma, başlama hikayesi vardır. Senin hikayen nasıl?

-EROL ALTINTAŞ- Babamın işi nedeniyle Elbistan’a yerleştik çocukluğumda 5 yıl akordeon çalmıştım liseye başladığımda, okul grubu seçmeleri vardı, ben de katıldım ve basgitarla tanıştım. O zamanlar gruplar çalıyordu düğünlerde, ben de aniden böyle bir oluşum içine girdim ve kısa zamanda düğünlerde ve okul grubunda çalmaya başladım.1 sene sonra Mersin’e geri döndüğümde Elbistan’daki grubumun buraya yerleştiğini gördüm. Onlarla devam ettim.

 

“HER SANATÇININ ÖRNEK ALDIĞI USTALAR VARDIR”

 

-MEHMET TEKKANAT-Ustan veya ustaların kimlerdir? Kimleri örnek aldın?

-EROL ALTINTAŞ-Ustalar herkesin hayatında vardır, Örnek aldığım yüzlerce müzisyen oldu. Her şeyi sahnede öğrendim ve çok emek harcadım, değişen müzik sistemine ayak uydurmak, gelişmeleri takip etmek bunların hepsini ağabeylerim dediğim insanlardan ve gerçek müzisyenlerden öğrendim hepsine sizin aracılığınızla teşekkür ederim. Hayatımın dönüm noktası, şimdi çok ünlü olan Mavi Sakal grubunun gitaristti Tibet’le tanışmam oldu. Uzun soluklu bir heyecanın başlangıcı orda başladı.

-MEHMET TEKKANAT-Dünden bu güne yaptığın çalışmalardan bahsedelim.

-EROL ALTINTAŞ-Çeto çok uzun olur kısaca uzun bir zaman sahne çalışmaları yaptım, konserlerde çaldım, şehir dışında işlere gittim, bir albüm yaptım. Şimdi 2 albüm çalışmasını birlikte yürütüyorum  Şiir alt yapıları sanatsal işler para getirmeyen ama kariyer yapılan sosyal sorumluluk projeleri. Türkiye Engelliler Federasyonun da görevler. Mersin Sakatlar Dernek Başkanlığı. Aslında çok daha fazla şeyler var, sen daha yakından tanıdığın için ve seninle de çok çalıştık ki, bunları yazsak sayfalar sürer.

 

 “ASIL ENGEL, BEYİNLERDEKİ ENGELLERDİR”

 

-MEHMET TEKKANAT-Engelli olmanın avantajı veya dezavantajları oldu mu?

-EROL ALTINTAŞ-Engelli olmak zor değil. En önemlisi beyinlerdeki engelleri yok etmek. Benimki engelli sayılırsa tabi. Ama bir gerçek var Türkiye engellilere göre bir ülke değil. Avantajı oldu mu? Evet, beni daha çekici yaptı. Ben çok çalışmaktan aslında engelli olduğumu hiç hissetmedim.

-MEHMET TEKKANAT-Tiyatro müzikleri konusunda yoğun çalışmaların oldu. Bunlardan bahsedelim.

-EROL ALTINTAŞ-İlk olarak lisede kukla oynattım, sonra kendi hikayelerimi yazıp oynadım ama müzik daha ağır bastığı için tiyatro müzikleri hep ilgimi çekmişti. Yazdığım ilk müzik, Bu Ne Bicim Şirket adlı oyundu ve sahnede canlı çalmıştım. Sonra Düzce Şehir Tiyatrosu’nda, Ayla Öğretmen, Bir Garip Oyun adlı oyunlara müzik yaptım. Toplamda yirminin üstünde oyuna müzik yaptım ve çoğunu canlı çaldım. En önemlisi ve en uzun soluklusu ise, senin yazdığın Kayıp Hayatlar adlı oyundu. Çok keyfili bir çalışmaydı.

 

“ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE MÜZİK ÖNEMLİ BİR YER TUTAR”

 

-MEHMET TEKKANAT-Yıllardır müzik alanında eğitmenlik yapıyorsun, gençleri yetiştiriyorsun. Müzik neden gereklidir? Gençlerin ve çocukların kişisel gelişiminde müziğin yeri nedir, ne olmalıdır?

-EROL ALTINTAŞ-Müzik hayatımızın olmazsa olmazıdır. Ruhun dinlenmesidir bir nevi. Sanatla uğraşan insanlar topluma yararlı olurlar. Sanattan uzak kalanlar için her zaman tehlike vardır. Aileler, çocuklarını sanatla yetiştirsinler. Çağdaş ülkelerde, en önemli eğitim sanattır, müziktir. Kişisel gelişim açısından çok önemli bir yer tutar sanat ve sanatın her dalı.

-MEHMET TEKKANAT-Müzik sektörünün dünü ve bugünü hakkında nasıl bir kıyaslama yaparsın? Eski mi şimdi mi desem değerlendirmen nasıl olur?

-EROL ALTINTAŞ-Eskiden de iyiydi, şimdi de iyi. Çünkü yaşam şartları değiştikçe, istekler arzular ve aşkların şekli değişiyor..Bizim zamanımızda melodi çok öndeydi, kelimeler daha anlamlıydı,  dejenere olmuş hiçbir şey yoktu, müzik sektörü daha iyi,  işletmeciler daha kültürlüydü. Şimdi herkes yer açtı, mekanların çokluğu bir enflasyonu da beraberinde getirdi..Müzisyenlerin  çabuk tüketilen müziklere yönelmesi kaliteyi de bozdu bu arada çok iyi müzik yapan müzisyenler de var ama istisnalar kaideyi bozmaz. Dedim ya yaşam şartlarına bağlı bir değişim bu.

 

“BU ŞEHRE GÜZEL ÜRÜNLER, KALICI ŞEYLER KATMAK EN ÖNEMLİ HEDEFİM”

 

-MEHMET TEKKANAT-Projelerin neler, hedefin ve hayallerinden bahsedelim biraz.

-EROL ALTINTAŞ-Eski arkadaşlarımla, yola çıktığım insanlarla sanat yolculuğuna devam etmek, benim en büyük arzumdur onlarla birlikte çok şeyler öğrendik.  Mersin bizi fark etmese bile biz kendimizi fark ettik. Bu güzel şehre güzel oyunlar müzikler kazandırabiliriz bilgilerimizi ve yeteneklerimizi saklamanın hiç anlamı yoktur.

-MEHMET TEKKANAT-Bir an önce ünlü olmak gibi bir bakış açısı ve bu yolda yok olup giden birçok yetenek var. Müzikle uğraşmak isteyen gençlere ve anne babalara neler önerirsin?

-EROL ALTINTAŞ-O açıdan zor bir sektör bazı ilişkiler gerekiyor ve çok çalışmak, bıkmadan usanmadan üretmek gerekli. İyi iseniz zaten alıcınız oluyor. En büyük tavsiyem ünlü olmaktan ziyade üretken olmaları bunun için de kendilerini geliştirmeleridir.. Şans kapıyı çalınca hazır olmak gerekmektedir. Ailelerle düşen görev arabalarına yaptıkları yatırımın çok azını çocukların kişisel gelişimine harcamalarıdır.

-MEHMET TEKKANAT-Bu güzel ve içten söyleşi için teşekkür ediyorum.

-EROL ALTINTAŞ-Ben teşekkür ederim Çeto, sahne arkadaşım iş arkadaşım ve iş yeri komşum...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291