banner214

Önümüzdeki hafta 20 Temmuz Salı günü biz Müslümanların ikinci dini bayramı olan Kurban bayramıdır. Kurban ibadetinin sosyal, ekonomik, psikolojik vb. bilinen veya bilinmeyen gerek fert gerekse toplum açısından pek çok faydası olan bir ibadettir. Kurban bayramında kesilen kurbanlıklar Allah’a manen yaklaşmaya ve kardeşlik duygularının pekişmesine vesiledir. Hz. İbrahim’in sadakatini ve Hz. İsmail’in teslimiyetinin sembolüdür. Kurban kesmenin zımnında, Hz. İbrahim (as) gibi Allah’ın emrine bağlılığı, gerekirse O’nun rızasını kazanmak için her türlü fedakârlığa katlanmayı göstermek vardır. Unutmayalım ki “Onların (kurbanlıkların) ne etleri, ne kanları Allah’a ulaşır. Fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır.” (Hac, 37)

Kurban bayramı özellikle fakir ve muhtaç kardeşlerimizle Allah’ın bize lütfettiği nimetleri paylaşma günüdür. Bayramlar paylaşma günleridir. Paylaşmak ise, güzeldir. Aynı şekilde bayramlar milli birlik ve beraberliğin yaşandığı günlerdir. İslam dini kin, nefret, haset, intikam ve kavga gibi Müslümanların birlik ve beraberliklerini, kardeşlik duygularını zedeleyecek davranışları yasaklarken; insanları aynı fikir ve fiil etrafında birleştirici, toplumun birlik ve beraberliğini tesis edici, kardeşlik ve fedakarlık hislerini canlandırıcı emir ve tavsiyelerde bulunur.

Sosyal bir varlık olan insanın huzur ve mutluluğu toplumun huzur ve mutluluğuna bağlıdır. Toplumun huzur ve mutluluğu ise, toplumun fertleri arasındaki muhabbet, saygı, hoşgörü, rahmet, yardımlaşma gibi İslam’ın emrettiği hususlara sarılmak; kin, nefret, kavga, fitne, fesat gibi davranışlardan kaçınmak ile mümkündür.

Dinimiz müminleri bir bedenin uzuvları gibi kabul eder. Bedenin sağlığı için nasıl ki, vücudu meydana getiren uzuvların tamamı sağlam ve eksiksiz olması gerekirse, bir toplumunda sağlıklı, güçlü ve daimi olabilmesi için o toplumun fertleri arasındaki inanç, duygu ve eylemlerinin uyum içinde olması gerekir. Bir veya birkaç organı hasta olup da tedavi edilmeyen insan vücudu nasıl zayıf düşerek telef olursa; birlik ve beraberlik ruhunu kaybetmiş fertlerden meydana gelen toplumlar da aynı şekilde güçsüz ve zayıf düşerek tarih sahnesinden silinir.

Toplumun düzeni birlik ve beraberlikle sağlanır. Birlik ve beraberlik ise aynı duygu düşünce ve inanç etrafında bütünleşmekle mümkündür. Bir toplumun huzur ve düzenini bozmak isteyen dahili ve harici düşmanların en etkilisi silahı önce, o toplumun fertleri arasına şer tohumları ekerek, ihtilaf ve tefrika filizlerini yeşertmek ve neticede ayrılık, kin nefret ve düşmanlık dikenleri ile birlik ve beraberliği bozmak olmuştur. Böylece maddi ve manevi güçlerini kardeşlerine karşı kullanan, kısır çekişmelerle, suni ayrılıklarla ve düşmanlar tarafından kurulan tuzaklarla birbirine düşen asıl düşmanlarını unutanlar her zaman zayıf kalmaya, parçalanıp yok olmaya mahkum olurlar. Bu sebeple Allah (cc) ayeti celilelerinde;

“Hep birlikte Allah’ın ipine (K. Kerim’e) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin.” (Al-i İmran, 103),  “ Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır.” (Al-i İmran, 1105), “Allah ve Rasülune itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin, sonra gevşersiniz ve güçünüz elden gider.” (Enfal, 46), “Sizler gerçek mü’minler iseniz, Allah’tan korkun, aranızı düzeltin, Allah ve Rasulü ne itaat edin” (Enfal,1), “Dinlerini parça parça edip gruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.” (En am, 159), “Müminler ancak kardeştir.” (Hucurat, 50), “Dini inkar edenler, birbirlerinin dostlarıdırlar. Eğer siz Allah’ın emirlerini yerine getirmezseniz yeryüzünde bir fitne ve büyük bir fesat olur.” (Enfal, 73) buyrmuştur.

Peygamber Efendimiz ise bir Hadis-i Şeriflerinde; “Yahudiler 71 gruba ayrıldı, birinde başka hepsi cehennemdedir. Benim ümmetimde 73 gruba ayrılacaktır. Birinden başka hepsi cehennemdedir. “O kurtuluşa eren grup kimdir Ya Rasulallah “sorusuna cevaben; onlar benim ve ashabımın gittiği yolda gidenlerdir.” buyurdu (K.Kerim ve açıklamalı Meali, Komisyon, TDV Yayınları, s. 149).

Dilimizin, rengimizin, coğrafyamızın, ırkımızın, soyumuzun farklı olması bizim bir üstünlüğümüz veya eksikliğimiz değil, kültürel bir zenginliğimizdir. Zira üstünlük ancak takva iledir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif şiirinde;
Girmeden tefrika bir millete düşman giremez,
Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez,
Sen ben desin efrat aradan vahdeti kaldır,

Millet için işte kıyamet o zamandır.”  diyerek birlik ve beraberliğin önemini dile getirmiştir.

Mevlana ise;

 “Beri gel beri, daha da beri,

 Mademki ben senin sen de bensin,

 Niye bu benlik senlik?

 Herkesle barışıp kaynaş,

Kendinde kaldıkça bir zerresin.

Fakat herkesle barışınca bir ummansın” mısralarıyla senlik-benlik kavgalarının, bencilliğin/enaniyetin tehlikesini dile getirmiştir.

Aynı Allah’a, aynı kitaba inanan, aynı kıbleye dönerek yan yana omuz omuza cemaatle namaz kılan, aynı his ve düşüncelerle Yüce Yaratıcının huzurunda el açıp gözyaşı döken Müslümanlara yakışan; birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır şuuruyla, fitne ölümden daha kötüdür bilinciyle, birlik ve beraberliğimize zarar verici, her türlü fitne ve fesattan, tefrikadan, bölünmüşlük ve parçalanmışlıktan, kamplara, kategorilere ayrılmaktan, birbirimizle didişip çekişmekten, hasılı milli benlik ve manevi kimliğimize zarar verecek her türlü tutum ve davranışlardan şiddetle sakınmaktır. Unutmayalım ki, birlik ve beraberliğin olduğu yerde kardeşlik, huzur, bereket ve rahmet; ihtilaf ve ayrılığın olduğu yerde ise kargaşa, kavga ve huzursuzluk vardır.

Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır; “Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, birbirinize sırt dönmeyiniz, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize haset etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olunuz….” (Riyazüssalihiyn, Komisyon, VII, 16, Erkan Yayınları, İst. 2005).

Cumanız ve Mübarek Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet