banner214

Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olduğu için bu yazımı özellikle kadın okuyucularım için hazırladım. Araştırmalar yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle meme kanserinden büyük ölçüde korunmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Meme kanserini önlemenin yollarından bahsedelim.

Bunun için öncelikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenmek kansere yakalanma riskini yüzde 30-40 civarında düşürebiliyor. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü (AICR) beslenme ve kanser konusunda dünyanın başlıca otoritelerinden biri kabul ediliyor. Eldeki en iyi araştırmalara dayanarak kanseri önlemek için on öneri ortaya koydular.  Beslenme mesajlarının özü şuydu : ‘’İşlenmemiş bitkisel gıdalar – sebze, tam tahıl, meyve ve bakliyat – çevresinde dönen diyetler başka hastalıkların yanı sıra pek çok kanser riskini azaltıyor .’’

Araştırmacılar yaşam tarzı tercihlerinin meme kanseri riskine nasıl çarpıcı bir etkisi olduğunu ortaya koymak için yaklaşık yedi yıl süresince menopoz sonrası dönemdeki, meme kanseri öyküsü bulunmayan yaklaşık otuz bin kadını izlediler.  AICR’nin önerilerinden sadece üçünü karşılamak – alkolü sınırlandırmak, çoğunlukla bitkisel gıdalar yemek ve normal vücut ağırlığını korumak – yüzde 62 daha az meme kanseri riskiyle ilişkilendirildi. Evet, üç basit sağlıklı davranışın, riski yarıdan daha aza indirdiği görüldü. Bitkisel temelli beslenip her gün yürümek, kanser korumalarımızı şaşırtıcı biçimde sadece iki hafta içerisinde geliştirebiliyor. Araştırmacılar petri kaplarında büyümekte olan meme kanseri hücrelerinin üzerine on dört gün boyunca , sağlıklı yaşam alışkanlığı edinmeden ve edindikten sonra kadınlardan  aldıkları kanı damlattı . Daha sağlıklı beslenmeye başladıktan sonra alınan kan , aynı kadınlardan sadece iki hafta önce alınmış olan kana kıyasla kanser büyümesini dikkat çekici biçimde daha iyi baskıladı ve yüzde 20-30 daha fazla kanser hücresini öldürdü . Araştırmacılar bu etkiyi kanserin büyümesini tetikleyen  IGF-1 adlı bir hormonun seviyelerinde , muhtemelen hayvansal protein alımının azalmasına bağlı olarak gerçekleşen düşüşe bağladılar . Vücudunuzda ne tür proteinler istersiniz – ne tür bir bağışıklık sistemi ? Yeni kanser hücreleri belirdiğinde teslim olan kan mı , yoksa kanser hücrelerini yerinde yavaşlatma ve durdurma gücüne sahip , vücudunuzdaki her bir kuytuyu , köşeyi dolaşan kan mı ?

Diğer önemli bir konu –FAZLA  KİLO ! Aşırı kilolar meme kanseri riskini yüzde 40 oranında arttırır. Bunun nedeni yükselen östrojen seviyesi meme kanseri için büyük risk oluşturur. Vücut ne kadar yağ depolarsa östrojen seviyesi de o kadar artar. İdeal kiloya kavuşmak hiçbir zaman geç değildir. Eğer kilolu iseniz ideal kiloya ulaşarak meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltırsınız.

Hergün spor yapın ! Günde sadece 30 dakika yürümek bile meme kanseri riskini azaltır . Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç.Dr. Defne Kaya, hareket etmenin özellikle meme kanseri riskinin azalmasında etkili olduğuna dikkat çekti. Meme kanseri ve hareket etmek arasında çok yakın bir ilişki bulunduğunu kaydeden Kaya, şunları söyledi:

“Amerika, Avrupa, Asya ve Avusturalya'dan 60'tan fazla bilimsel yayın, fiziksel aktivite seviyesi ile meme kanseri arasında ilişki olduğunu gösterdi. Meme kanseri olan 13 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, haftada üç saatten daha fazla tempolu yürüyüş yapan hastaların meme kanserinden dolayı yaşamını yitirme oranının %30 azaldığını ortaya çıkardı. İngiltere Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmada ise her 10 kanser vakasından 4'ünün yaşam tarzında küçük değişiklikler ile önlenebileceği ispatlandı. Bu küçük değişikler ise; sağlıklı ve dengeli beslenme, normal vücut ağırlığı, aktif yaşam, alkol tüketiminin azaltılması, sigarayı bırakmak, güneşin ışınlarından korunmak ve vücudun belirtilerini takip etmekti. Bu değişimler sadece kanser riskini azaltmakla da kalmıyor, bireyi yaşam boyu ‘sağlıklı’ kılıyor. Aşırı kilo ve hareketsiz yaşam ise başta bağırsak, böbrek, pankreas, rahim ve meme (özellikle menopoz sonrasında) olmak üzere çok sayıda kanser riskini artırmaktadır. Düzenli egzersiz, spor ya da hareketli yaşam, özellikle de adölesan dönemde yapılan orta şiddetli ve yoğun egzersizler, ileri yaşlarda gelişebilecek kanser riskini belirgin oranda azaltmaktadır.” Düzenli egzersiz yapan, yürüyen veya koşan kişilerde meme kanseri hareketsiz kişilere göre %25 daha az görülmektedir.

Her gün 30 dakika tempolu yürüyüş meme kanseri riskini %33 oranında azaltmaktadır.

Peki ya alkol bu  riski nasıl etkiler ? Sadece düzenli uyumak nasıl hastalığı önler ? Erken anne olmanın (30 yaştan önce) ve emzirmenin meme kanserine etkileri nelerdir ? Bu ve daha fazla konuyu gelecek salı köşemde detaylı konuşacağız. Bol hareketli ve sağlıklı haftalar dilerim .

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255